Vláda prerušila rokovanie o dofinancovaní VšZP v sume 300 miliónov eur

0
Minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO). Foto: TASR

Vláda v stredu na svojom zasadnutí prerušila rokovanie o materiáli z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorým by sa zvýšilo základné imanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) o 300 miliónov eur. Minister financií Eduard Heger (OĽANO) to zdôvodnili tým, že ide o vážnu tému a chcú o nej dorokovať v pokoji.

„Diskutovali sme na túto tému. Je to naozaj náročná a dôležitá téma. Zdravotníctvo je úplne kľúčové. Vidíme aj, čo sa deje v súvislosti s pandémiou, takže sme ten bod prerušili,” komentoval.

Podľa šéfa rezortu financií je dôležité uvedomiť si, že VšZP je zdravotnou poisťovňou, ktorej jediným akcionárom je štát. „My sa o ňu musíme postarať, to je úplne kľúčové,” povedal Heger s tým, že, keďže sa Slovensko nachádza v druhej vlne pandémie nového koronavírusu, dôležité je, aby mala dostatok prostriedkov.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) povedal, že návrh ešte musia prerokovať na koaličnej rade. „Je to úplne legitímna požiadavka ministerstva zdravotníctva dofinancovať našu štátnu zdravotnú poisťovňu. Jednoducho má výpadok príjmov a má výrazne vyššie výdavky v súvislosti s COVID-19,” doplnil s tým, že sa k VšZP nemôžu správať “macošsky”.

Súkromné zdravotné poisťovne krok štátu dofinacovať VšZP kritizujú. Považujú ho za nekorektný a neférový.

Analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar považuje návrh na zvýšenie základného imania štátnej zdravotnej poisťovne o 300 miliónov eur za neprimeraný zásah štátu do fungovania pluralitného systému verejného zdravotného poistenia na Slovensku.