piatok, 17 septembra, 2021
15.1 C
Bratislava
ÚvodArénaVo Vatikáne sa začína finančný audit vykonávaný expertmi Rady Európy

Vo Vatikáne sa začína finančný audit vykonávaný expertmi Rady Európy

Tím expertov Rady Európy začína v stredu vo Vatikáne svoju misiu, ktorej cieľom je overiť súlad vatikánskych štandardov boja proti praniu špinavých peňazí a medzinárodných noriem platných v tejto oblasti. Informovala o tom agentúra AFP.

Ich návšteva bola síce plánovaná už dlho, ale zhodou okolností k nej dochádza len niekoľko dní po tom, ako z úradu prefekta Kongregácie pre kauzy svätých odstúpil vplyvný kardinál Angelo Becciu, ktorý je podozrivý z nepotizmu a protekcionizmu. Becciu sa súčasne aj vzdal hodnosti kardinála.

Becciu všetky podozrenia odmieta. Podľa médií je však spájaný s prebiehajúcim vatikánskym vyšetrovaním finančného škandálu, ktorý sa týka kontroverzného nákupu luxusných nehnuteľnosti v londýnskej štvrti Chelsea.

Inšpektori z Moneyvalu – orgánu Rady Európy, ktorý zaisťuje, aby 32 signatárskych štátov dodržiavalo medzinárodné štandardy boja proti praniu špinavých peňazí – majú začať s analýzami vo Vatikáne v stredu.

Ich audit bude trvať 15 dní, do 13. októbra. Pôvodne bol naplánovaný na apríl, ale z dôvodu pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 bol odložený na neskôr.

Pád spomínaného kardinála a návšteva hodnotiteľov Moneyvalu časovo kolidujú s obdobím, keď sa má do Ríma vrátiť kardinál George Pell. Toho pápež František priviedol do Vatikánu, aby vniesol poriadok do nepriehľadných financií Vatikánu a zaviedol naprieč celou vatikánskou byrokraciou medzinárodne uznávané účtovné štandardy.

Pell v roku 2017 odišiel z Vatikánu, aby sa vo svojej rodnej Austrálii postavil pred súd pre obvinenia z pohlavného zneužívania detí. Od týchto obvinení bol nakoniec oslobodený.

Krátko po vynesení tohto verdiktu Pell uviedol, že sa chce vrátiť do Vatikánu, aby vypratal svoj byt. Na dôchodku plánuje žiť v Sydney. Do Ríma pricestuje tento týždeň, dodala AP.

Pellova úporná snaha o vyčistenie vatikánskych financií svojho času podľa agentúry AP “vyrušili” mnoho ľudí v rímskej kúrii, medzi nimi i Becciua. Po jeho prekvapujúcej demisii Pell podľa AP zablahoželal pápežovi Františkovi k vývoju udalostí vo Vatikáne a vyjadril nádej, že “upratovanie” vo financiách Svätej stolice bude pokračovať.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 400,348 Úmrtí 12,566 Uzdravení 382,734 Infikovaných 5,048 Last updated: 17. septembra 2021 - 10:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -