piatok, 18 júna, 2021
29.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Majského zatiaľ Česko na Slovensko nevydá

Majského zatiaľ Česko na Slovensko nevydá

Právoplatne odsúdeného podnikateľa Jozefa Majského na Slovensko české orgány zatiaľ nevydajú. Rozhodol o tom v stredu na verejnom zasadnutí Mestský súd v Prahe. Rozhodnutie nie je právoplatné a Majský zostáva v predbežnej väzbe. Informovala o tom hovorkyňa Mestského súdu v Prahe Markéta Puci.

 “Mestský súd v Prahe rozhodol, že pán Majský sa nevydáva k výkonu trestu odňatia slobody na Slovensko. Je to z toho dôvodu, že pán Majský je zároveň občanom Českej republiky a musel by s vydaním súhlasiť. Zároveň Mestský súd v Prahe rozhodol o tom, že pán Majský zostáva aj naďalej v predbežnej väzbe. Toto rozhodnutie nie je právoplatné, bude sa ním zaoberať Vrchný súd v Prahe na základe sťažnosti obhajkyne”,” konkretizovala Puci.

“S ohľadom na priebeh vydávajúceho konania nie je rozhodnutie súdu ničím prekvapujúcim. Súd postupoval v súlade s platnou právnou úpravou vyplývajúcou zo zákona o medzinárodnej justičnej spolupráci vo veciach trestných. Rozhodnutie Mestského súdu v Prahe o nevydaní menovaného do žiadajúcich štátov nie je doposiaľ právoplatné. Štátna zástupkyňa sa práva opravného prostriedku vzdala, keďže jej návrhu súd vyhovel. Teraz bude vo veci predovšetkým aktívny súd, ktorý vyzve príslušný slovenský orgán k predloženiu overenej kópie vykonateľného rozhodnutia a návrhu, aby bol trest vykonaný na území ČR. Ďalší postup vyplýva zo zákona o medzinárodnej justičnej spolupráci v trestných veciach, ” povedal tlačový hovorca Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe Aleš Cimbala.

Podľa jeho vyjadrenia je priebeh konania s ohľadom na skutkové okolnosti štandardný a ničím neobvyklý. “Menovaný naďalej zostáva vo väzbe, ak sa dá predpokladať, že budú splnené podmienky, že dôjde k zmene väzobného dôvodu z predbežnej väzby na väzbu vydávaciu. K rozhodnutiu o uznaní a výkonu vykonateľného rozhodnutia je potom príslušný Mestský súd v Prahe. O sťažnosti proti dnešnému rozhodnutiu Mestského súdu v Prahe, ktorú podala obhajkyňa pána Majského, bude rozhodovať Vrchný súd v Prahe,” potvrdil Cimbala.

Zatiaľ nie je známe, či voči rozhodnutiu podá sťažnosť aj Krajské štátne zastupiteľstvo v Prahe, ktoré podalo na súd návrh na vydanie. Obhajkyňa Majského podala sťažnosť, pretože požadovala prepustenie svojho klienta z väzby. Majského na zasadnutie eskortovali z väzby. Rozhodovalo sa od 11.00 h.

Slovenský obhajca Majského Peter Filip rozhodnutie nekomentuje, keďže v ČR svojho klienta nezastupuje. Informácie má len z médií.

Senát Najvyššieho súdu SR koncom júla zamietol Majského odvolanie v kauze podvodu na nebankovky Horizont Slovakia a BMG Invest. Platí teda rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z roku 2015, ktorý ho odsúdil na deväť rokov odňatia slobody.

Po Majskom bolo vyhlásené národné i medzinárodné pátranie. Slovenská polícia na začiatku augusta potvrdila, že ho zadržali v pražskej nemocnici.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,248 +38 Dnes Úmrtí 12,478 +14 Dnes Uzdravení 377,759 Infikovaných 1,011 Last updated: 18. júna 2021 - 20:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -