sobota, 31 októbra, 2020
12.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Pompeo kritizoval Čínu za potláčanie slobôd, najmä náboženských

Pompeo kritizoval Čínu za potláčanie slobôd, najmä náboženských

Čína je najhoršou krajinou sveta, pokiaľ ide o prenasledovanie náboženských menšín, uviedol v stredu americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo podľa agentúry DPA.

“Nikde sa na náboženskú slobodu neútočí viac ako v Číne,” uviedol Pompeo vo svojom prejave na konferencii, ktorú usporiadalo americké veľvyslanectvo pri Svätej stolici.

Pompeo v ňom obvinil čínsku komunistickú stranu, že “vo dne v noci” pracuje na tom, aby potlačila “slobodu, najmä náboženskú”.

Šéf americkej diplomacie to povedal pred rokovaniami s predstaviteľmi Svätej stolice vo Vatikáne, na ktorých sa očakáva, že Pompeo vznesie požiadavku, aby Vatikán nepredĺžil platnosť dočasnej dohody s Čínou o vymenúvaní tamojších biskupov

Podľa agentúry AFP Pompeo v stredu opäť vyzval Vatikán, aby sa postavil proti Číne.

“Vyzývam každého duchovného vodcu, aby našiel odvahu postaviť sa proti náboženskému prenasledovaniu svojej vlastnej komunity i (príslušníkov) iných vierovyznaní,” uviedol Pompeo.

Šéf Štátneho departmentu tak opäť nastolil tému náboženskej slobody použitú v predvolebnej kampani prezidenta USA Donalda Trumpa. So svojou výzvou prišiel len niekoľko dní po tom, ako vyzval pápeža Františka vypovedať dohodu Svätej stolice s Čínou.

Ako informovala vatikánska tlačová agentúra Vatican News, táto provizórna dohoda bola na dva roky podpísaná 22. septembra 2018, a to medzi Svätou stolicou a Čínskou ľudovou republikou a týkala sa vymenúvania biskupov v Číne.

Nadobudla platnosť mesiac po podpise, takže vyprší 22. októbra. Dovtedy musí byť definitívne potvrdená, alebo musí byť prijaté iné rozhodnutie.
Podľa Vatican News vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin nedávno vysvetlil, že úmyslom Svätej stolice je navrhnúť čínskemu vedeniu predĺženie platnosti dohody s aplikovaním jej provizórnej formy.
Pápež František v septembri roku 2018 v Posolstve čínskym katolíkom a univerzálnej cirkvi pripomenul, že v posledných desaťročiach katolícku cirkev polarizovala predovšetkým otázka “biskupa ako ochrancu pravosti viery a garanta cirkevnej jednoty”.
Zasahovania politických štruktúr do vnútorného života katolíckych spoločenstiev mali podľa pápeža za následok “zrod fenoménu tzv. podzemných komunít”.

Agentúra Vatican News pripomenula, že počas dvoch rokov platnosti dohody došlo k novým biskupským vymenovaniam so súhlasom Ríma a zo strany vlády v Pekingu boli oficiálne uznaní niektorí biskupi.

Vatikán považuje výsledky, ktoré dohoda umožnila dosiahnuť, za pozitívne, a preto sa domnieva, že dohoda by sa mala aplikovať aj v ďalšom období, uviedla VNA.

Vatikán bol za podpísanie dohody o vymenúvaní čínskych biskupov kritizovaný konzervatívnym krídlom vo vnútri cirkvi, pričom hongkonský arcibiskup na dôchodku kardinál Joseph Zen tvrdí, že čínska vláda napriek dohode pokračuje v prenasledovaní veriacich podzemnej cirkvi v Číne.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Urbancovej obhajca Erdős nevidí trestné stíhanie jeho klientky ako dôvodné

Obhajca bývalej podpredsedníčky Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmily Urbancovej Peter Erdős nevidí trestné stíhanie jeho klientky ako dôvodné. Uviedol to na Špecializovanom...

VIDEO Minister Sulík sa zapojil do celoplošného testovania

„Ide vám to  tu rýchlo.  Síce bol dlhý rad, ale ide to veľmi rýchlo,” volali ľudia čakajúci  na testovanie pred Liberálnym domom...

V piatok pribudlo 2573 nakazených novým koronavírusom a sedem úmrtí

Na Slovensku v piatok (30. 10.) pribudlo 2573 nakazených novým koronavírusom z 18 074 testov. Pribudlo sedem nových úmrtí. Z ochorenia sa...

V Bratislave sa už celoplošne testuje na väčšine odberových miest

V Bratislave sa už celoplošne testuje na väčšine odberových miest. Napriek tomu však viaceré odberové miesta zatiaľ otvorené nie sú, a to...

Trudeau: Sloboda prejavu “nie je bezhraničná”

Kanadský premiér Justin Trudeau v piatok bránil slobodu prejavu, ale dodal, že "nie je bezhraničná" a nemala by "svojvoľne a zbytočne ubližovať"...

Testovanie v Košiciach: na letisku veľký nápor, autá sa otáčajú, Staré Mesto otvorilo viac miest

Mesto Košice nemá informácie o tom, že by niektoré odberné miesta na svojom území neotvorili. Pre TASR to uviedol hovorca mesta Vladimír Fabian....

Trump na predvolebnom mítingu vo Wisconsine vyzval na zrušenie protipandemických opatrení

Americký republikánsky prezident Donald Trump a jeho demokratický rival v blížiacich sa voľbách novej hlavy štátu Joe Biden v piatok absolvovali mítingy...
Slovensko
Pozitívne vzorky 57,664 +2,573 Dnes Úmrtí 219 +7 Dnes Uzdravení 12,617 Infikovaných 44,828 Last updated: 31. októbra 2020 - 11:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky