nedeľa, 4 decembra, 2022
5 C
Bratislava
ÚvodArénaKĽDR sa chce sústrediť na rozvoj svojej ekonomiky

KĽDR sa chce sústrediť na rozvoj svojej ekonomiky

Severná Kórea má “spoľahlivý a účinný vojnový odstrašujúci prostriedok” a bude sa teraz sústreďovať na rozvoj svojej ekonomiky. Vyhlásil to v noci na stredu veľvyslanec Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) pri OSN Kim Song, hoci pripustil, že medzinárodné sankcie uvalené na Pchjongjang sú prekážkou tohto plánu.

Severnú Kóreu zaťažujú prísne medzinárodné sankcie v súvislosti s jej jadrovým a raketovým programom, ako aj značné ekonomické škody vyplývajúce zo striktného uzatvorenia hraníc krajiny.

„KĽDR disponuje spoľahlivou zárukou udržania bezpečnosti štátu a obyvateľstva, pričom všetko svoje úsilie momentálne zameriava na rozvoj ekonomiky,” uviedol Kim Song počas virtuálneho príhovoru na Valnom zhromaždení OSN.

Severnú Kóreu stále ohrozuje vojenský arzenál ako stíhacie lietadlá vybavené technológiou stealth, ktoré sa používajú na Kórejskom polostrove, ako aj “jadrové zbrane namierené na KĽDR”, dodal diplomat, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

„Skutočný mier sa dá zabezpečiť iba tak, ak krajina disponuje absolútnou silou, ktorou sa zabráni samotnej vojne. Keďže sme získali spoľahlivý a účinný vojnový odstrašujúci prostriedok na sebaobranu uťahovaním si opaskov, mier a bezpečnosť Kórejského polostrova sú teraz dobre chránené,” uviedol veľvyslanec.

Severokórejský vodca Kim Čong-un sa od roku 2018 trikrát stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ale k posunu v plnení americkej výzvy, aby sa Pchjongjang vzdal svojich jadrových zbraní, nedošlo, čím zostali v platnosti aj sankcie.

Severokórejská vládnuca strana plánuje na január zjazd, na ktorom sa rozhodne o novom päťročnom pláne, oznámili v marci tamojšie štátne médiá. Pchjongjang priznáva závažné oneskorenie v zlepšovaní národného hospodárstva a životnej úrovne obyvateľstva.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -