sobota, 23 januára, 2021
2.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Čentéš pre Radu prokurátorov: Kľúčové je obnovenie dôvery v prokuratúru

Čentéš pre Radu prokurátorov: Kľúčové je obnovenie dôvery v prokuratúru

Obnovenie dôvery verejnosti v prokuratúru SR je kľúčovou otázkou najbližšieho obdobia. Povedal to pre TASR prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR Jozef Čentéš, ktorého v utorok vypočula na svojom mimoriadnom zasadnutí Rada prokurátorov SR.

Rada vypočula štyroch kandidátov na funkciu generálneho prokurátora, z ktorých vyberie jedného.

„Ako možný kandidát na generálneho prokurátora jednoznačne vnímam urgentnú a bezprecedentnú spoločenskú objednávku na reštart celého systému prokuratúry. Za kľúčovú otázku týchto dní a najbližšieho obdobia považujem obnovenie dôvery verejnosti v prokuratúru, pretože som presvedčený, že pre väčšinu prokurátorov je ich práca poslaním a naplnením ich profesionálneho zamerania,“ povedal prokurátor GP SR.

„Zdôrazňujem však, že dôveru verejnosti si môžu získať len prokurátori, ktorých mravná úroveň a profesionalita sú zárukou plnohodnotného fungovania prokuratúry,“ uviedol Čentéš. Cieľom jeho zamýšľaných opatrení je prispieť k transparentnému fungovaniu prokuratúry.

„Teda k predchádzaniu situáciám, keď sa v dôsledku koncentrácie moci vytvára priestor na jej zneužitie, k efektívnemu vyvodzovaniu zodpovednosti prokurátormi a posilneniu verejnej kontroly prokuratúry,“ dodal.

Rada si postupne vypočula prezentácie štyroch uchádzačov – Čentéša, prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) SR Tomáša Honza, prokurátora Krajskej prokuratúry (KP) v Banskej Bystrici Rastislava Remetu a napokon prokurátora ÚŠP Jána Šantu.

Z uchádzačov rada vyberie jedného, ktorého následne navrhne Ústavnoprávnemu výboru NR SR ako kandidáta na funkciu generálneho prokurátora. O výsledku rokovania bude rada prokurátorov verejnosť informovať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 234,571 +1,544 Dnes Úmrtí 3,965 +71 Dnes Uzdravení 186,683 Infikovaných 43,923 Last updated: 23. januára 2021 - 23:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky