utorok, 24 novembra, 2020
0.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Smer-SD chce zvolať mimoriadnu schôdzu NR SR. Chcú zistiť plány ministrov na...

Smer-SD chce zvolať mimoriadnu schôdzu NR SR. Chcú zistiť plány ministrov na záchranu rezortov

Opozičná strana Smer-SD chce podať v stredu (30. 9.) návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR. Má vyzbieraných 26 podpisov. Na rokovanie chce pozvať ministrov, aby vysvetlili, čo idú robiť v najbližších dňoch na záchranu svojho rezortu. Opoziční poslanci sa chcú pýtať aj na oblasti cestovného ruchu, kultúry a športu, ktoré sú postihnuté pandémiou nového koronavírusu. Na tlačovej konferencii to povedal predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Strana očakávala, že vláda spolu s opatreniami na zamedzenie nového koronavírusu príde aj s kompenzačnými opatreniami. Formou uznesenia chce NRSR zaviazať členov vlády, aby v najbližších siedmich dňoch vystúpili pred parlamentom a každý minister odpovedal na základnú otázku: čo ide robiť v týchto dňoch pre záchranu svojho rezortu.

Chce, aby na rokovaní vystúpili ministri životného prostredia, hospodárstva, financií, práce a pôdohospodárstva. Opozičnú stranu zaujímajú investície do regiónov, zelené projekty a investície, či zvýšenie produkcie vlastných potravín.

“Treba naliať helikoptérové peniaze na udržanie pracovných miest, treba sa baviť s veľkými firmami,” poznamenal Fico.

V súvislosti so zákazom konania športových podujatí chce počuť aj vyjadrenie ministra školstva, ako chce zachrániť slovenský šport. Fico spomenul, že nestačí len preplácanie vstupného, je potrebné podporiť aj jednotlivé zväzy. V oblasti cestovného ruchu chcú opozičníci vedieť, čo sa ide robiť s prázdnymi reštauráciami a hotelmi, prázdnymi autobusmi a cestovnými kanceláriami, aby títo ľudia prežili. Za dôležité Fico pokladá aj záchranu kultúry.

Expremiér a nezaradený poslanec NR SR Peter Pellegrini pôsobiaci v mimoparlamentnej strane Hlas-SD vyčíta vláde v súvislosti s prijímanými opatreniami pomalosť rozhodnutí a podcenenie letnej prípravy. Kritizuje tiež, že vláda nepredstavila kompenzačné mechanizmy.

„Ak sú (opatrenia) naozaj výsledkom odporúčaní odborníkov, tak nám nič iné nezostáva, len ich rešpektovať, ale musia byť nevyhnutne spojené ruka v ruke s opatreniami na kompenzáciu škôd,” zdôraznil. Avizoval preto návrhy, ako zasiahnutým oblastiam pomôcť. Potrebné je podľa neho tiež opatrenia vysvetľovať.

Pellegrini verí, že vyhlásenie núdzového stavu vláda dôsledne zváži. „Nie som si istý, že Slovensko v súčasnosti potrebuje celoplošný núdzový stav,” poznamenal. Podľa svojich slov bude sledovať, aké práva občanov vláda obmedzí.

Mimoparlamentné KDH kritizuje vládu, že niektoré nové opatrenia nie sú logické a citlivé k ľuďom. Predseda KDH Milan Majerský za prekvapivé označuje úplný zákaz verejných bohoslužieb, pričom nákupné centrá a bary budú dostupné.

„Je navyše zarážajúce, že napriek neprimeranosti opatrení s cirkvami o rušení bohoslužieb nik nehovoril. Verím, že navrhnuté nariadenia vláda dôkladne prehodnotí a vedomá si ich dôsledkov pripraví také riešenia, ktoré popri ochrane zdravia budú hájiť aj hlboký ľudský rozmer a ľuďom v ťažkých časoch nevezmú nádej,” podotkol Majerský.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) v pondelok (28. 9.) predstavil opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19. Od októbra budú napríklad zakázané hromadné podujatia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Kompenzačné opatrenia sa budú vynucovať prísnejšími pokutami, uviedol Kiča

Kompenzačné opatrenia budú vynucované prísnejšími pokutami. Ak by pokuty zlyhali, na náklady investora by kompenzácie zrealizovali orgány starostlivosti o životné prostredie alebo...

Obmedzenia pohybu v Schengene musia byť iba dočasné, zhodujú sa poslanci EP

Obmedzenie voľného pohybu osôb v rámci EÚ by malo zostať aj počas pandémie koronavírusu iba výnimkou. Zhodli sa na tom v utorok...

Lukašenko: Západ nemôže “zvrhnúť systém” v Bielorusku

Alexandr Lukašenko, ktorý sa po sporných voľbách v Bielorusku dal inaugurovať do funkcie prezidenta, v utorok vyhlásil, že Západ nemôže "zvrhnúť systém"...

Koľko strán, toľko epidemiologických plánov, píšu maďarské médiá o Slovensku

Na Slovensku je pomaly toľko epidemiologických plánov, koľko politických strán. Napísal to v utorok spravodajský server Insfostart.hu v článku venujúcom sa rozporu...

Akcia NAKA Babylon: Zadržali päť osôb, medzi nimi aj bývalého šéfa kontrarozviedky

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v utorok ráno v rámci akcie Babylon päť osôb. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry...

Na špecializovanom súde v Pezinku sa začal proces so zločineckým gangom Slavomíra W.

Za prísnych bezpečnostných opatrení sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začalo pojednávanie so zločineckým gangom Slavomíra W. zo Serede....

Prvá námestníčka GP SR Viera Kováčiková sa vzdáva funkcie. Odchádza aj z prokuratúry

Prvá námestníčka Generálnej prokuratúry (GP) SR Viera Kováčiková sa vzdá funkcie a odíde aj z postu prokurátorky. Potvrdila to v utorok novinárom....
Slovensko
Pozitívne vzorky 97,493 +1,021 Dnes Úmrtí 709 +16 Dnes Uzdravení 50,738 Infikovaných 46,046 Last updated: 24. novembra 2020 - 13:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky