Exriaditeľ SIS Lexa: Sýkoru som nepoznal

0
Ivan Lexa, bývalý riaditeľ SIS (Foto: TASR)

Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivan Lexa v utorok vypovedal bez prítomnosti verejnosti ako svedok v kauze vraždy zakladateľa bratislavskej skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru z roku 1997. Pred pojednávacou miestnosťou uviedol, že sa so zavraždeným Sýkorom nepoznal.

 „Všetky otázky súviseli s vnútornou štruktúrou SIS a vecami, ktoré sú utajovanou skutočnosťou,“ poznamenal s tým, že na samotnú vraždu sa súd pýtal len okrajovo. „Keď ma poučí pán predseda senátu, že ide o utajované skutočnosti, tak vám nemôžem viac povedať, aj keby som chcel,“ dodal.

Pred súd sa v utorok postavil v pozícii svedka aj bos bratislavskej skupiny piťovcov Juraj Ondrejčák alias Piťo. Uviedol, že vražda Sýkoru mala byť odvetou od Petra Križanoviča za streľbu, po ktorej mu museli amputovať nohu.

„Križanovič bol človek, ktorý si to nenechá. Bolo pochopiteľné, že po ňom pôjde,“ myslí si. Okrem Križanoviča sa mal podľa výpovede svedka podieľať na vražde aj obžalovaný Richard B., prezývaný Kofola. Ondrejčákovi to vyplynulo z udalostí po vražde, keď sýkorovci Križanoviča a Richarda B. sledovali.

Súd odročil pojednávanie na 26. januára 2021, vypovedať budú ďalší svedkovia.

V prípade sú obžalovaní Ľuboš F., Richard B., Milan M. a Marek L. Sýkoru mali vo februári 1997 podľa prokurátora zavraždiť na parkovisku hotela na Bajkalskej ulici v Bratislave. Prokurátor uviedol, že ho najskôr zasiahli troma ranami do nohy, po čom spadol na zem. Útočníci ho mali vzápätí „doraziť“ ďalšou streľbou zo samopalu. Podľa obžaloby mu výstrelmi spôsobili 13 poranení hlavy a hrudníka.

- Reklama -