sobota, 31 októbra, 2020
12.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Európania začali po vypuknutí pandémie kupovať viac zdravých potravín

Európania začali po vypuknutí pandémie kupovať viac zdravých potravín

Pandémia nového koronavírusu tvrdo zasiahla firmy a ekonomiky na celom svete. Najnovšia štúdia však odhalila aj jej nečakaný pozitívny vplyv. Spotrebitelia v Európskej únii (EÚ) začali totiž po vypuknutí ochorenia COVID-19 nakupovať viac kvalitnejších potravín a tzv. zdravých výrobkov.

Správa poradenskej spoločnosti McKinsey naznačuje, že pandémia ovplyvňuje stravovacie návyky a celkový životný štýl spotrebiteľov v Európe. Začali sa viac zameriavať na zdravšie a lokálne potraviny dopestované tzv. udržateľným spôsobom.

To sa odráža vo vyššom ako priemernom predaji biopotravín. Španielska producentka ekologického olivového oleja María Miró Ariasová tvrdí, že jej predaj v uplynulých mesiacoch stúpol o viac ako 40 %. A odhaduje, že jej spoločnosti pravdepodobne dôjdu zásoby oleja o takmer štyri mesiace skôr, ako sa očakávalo.

„Myslím si, že je väčší záujem o miestne produkty. Ľudia sú empatickejší voči malým obchodom a začali sa viac zaujímať o ekologické výrobky,“ povedala Ariasová. Citeľný nárast odbytu zaznamenala aj ekologická farma Las Pencas na juhu Španielska.

Farmári v Španielsku, ktoré je jedným z hlavných vývozcov potravín v rámci EÚ a má najviac pôdy vyčlenenej na ekologické poľnohospodárstvo v Európe, tak môžu ťažiť zo stúpajúceho dopytu po zdravých potravinách.

Rastúci záujem o zdravé stravovanie pociťuje celé odvetvie ekologického poľnohospodárstva. Joan Mir, riaditeľ jedného z najväčších španielskych potravinárskych družstiev Anecoop, potvrdil tiež výrazný nárast dopytu po tzv. zdravých potravinách, ktoré posilňujú imunitný systém, ako sú citrusové plody a určité druhy zeleniny.

Podľa colných údajov španielskeho ministerstva hospodárstva už v marci sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšil objem exportu čerstvého ovocia a zeleniny zo Španielska o 3,6 %. A Álvaro Barrera, prezident španielskeho združenia výrobcov ekologických potravín Ecovalia, dodal, že v marci a apríli zaznamenali medziročný nárast spotreby bioproduktov o 12 %.

Španielsko sa podľa Barreru stáva ústredným hráčom v stále „zelenšej“ Európe, má totiž dobré agronomické podmienky na rozvoj ekologického poľnohospodárstva.

Manažérka ekologickej hydinovej farmy Donatella Zancová eviduje zase veľký dopyt po organických vajciach. „Je zrejmé, ako sú ľudia uvedomelejší a stále viac sa zaujímajú o pôvod produktov, o ich cestu od výrobcov na stôl. To je budúcnosť a Španieli to vedia,“ uviedla.

Ale zatiaľ čo niektorí producenti ekologických výrobkov sa tešia zo zvýšeného dopytu, iní farmári zápasia s dôsledkami pandémie. Rosa Vanóová, ktorá vlastní Castillo de Canena, farmu na výrobu olivového oleja na juhu Španielska, zaznamenala opačný vývoj. Dôvodom bolo, že až 80 % produkcie dodávala do reštaurácií po celej Európe. A tie boli nútené počas najtvrdších blokád zatvoriť.

Poznamenala tiež, že pandémia zmenila aj spôsob nakupovania. Urýchlila totiž používanie digitálnych platforiem na nákup potravín. Výber tovaru on-line jedným kliknutím bez kontaktu je na vzostupe. Mnoho firiem, ani jej farma, však nebolo pripravených na elektronický obchod.

„Museli sme vyvinúť novú stratégiu, aby sme boli prítomní aj na on-line trhu. Teraz významne posilňujeme maloobchod a znižujeme našu závislosť od reštaurácií,“ vyhlásila.

Jej farma diverzifikuje tiež svoju produktovú líniu. Uvádza na trh nový obohatený organický extra panenský olivový olej určený na posilnenie imunitného systému a podporu kognitívneho vývoja. A po 50 rokoch produkcie len organického extra panenského olivového oleja rozširuje teraz ponuku aj o organický med a ocot.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

The Lancet píše o slovenskom testovaní. Upozorňuje aj na úskalia

Slovensko plánuje byť prvou krajinou na svete, ktorá celú svoju populáciu otestuje na koronavírus SARS-CoV-2, napísal medicínsky týždenník The Lancet v článku...

Belgická vláda opäť sprísňuje obmedzenia. Sú našou poslednou šancou, povedal premiér De Croo

Belgická vláda ďalej sprísňuje obmedzenia v živote verejnosti, oznámil v piatok premiér Alexander De Croo. Druhá vlna pandémie koronavírusu totiž zasiahla krajinu...

Lintner: Vyčítať prezidentke 30 rokov po Novembri 1989 hovorenie pravdy? Zamrzli sme myslením v totalite

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok neúspešne vyzvala vládu, aby ešte pred spustením testovania prehodnotila podmienky zákazu vychádzania a netrestala ľudí… Náčelník generálneho štábu ozbrojených...

Smrtnosť na COVID-19 nie je na úrovni chrípky. Podľa WHO potrvá, kým spoznáme skutočnú úmrtnosť na toto ochorenie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) netvrdí, že smrtnosť na ochorenie COVID-19 je na úrovni bežnej chrípky. Upozorňuje na to ministerstvo zdravotníctva (MZ) v...

Počet obetí zemetrasenia v Grécku a Turecku stúpol na 14, viac ako 400 ľudí je zranených

Najmenej 14 obetí na životoch a viac ako 400 zranených si vyžiadalo zemetrasenie, ktoré v piatok zasiahlo Turecko a Grécko, informovala agentúra...

ÚVZ SR: Prevádzkovatelia aj zamestnávatelia budú môcť požadovať doklad o negatívnom teste

Prevádzkovatelia zariadení a zamestnávatelia budú môcť od 2. novembra od 5.00 h požadovať od osôb doklad o negatívnom teste na ochorenie COVID-19....

Poľský prezident navrhuje zmiernenie prísnej legislatívy pri interrupciách

Poľský prezident Andrzej Duda navrhol v piatok zmiernenie prísnej legislatívy týkajúcej sa interrupcií. Urobil tak v snahe upokojiť rastúce napätie v krajine,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 55,091 Úmrtí 212 Uzdravení 12,508 Infikovaných 42,371 Last updated: 31. októbra 2020 - 06:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky