piatok, 30 októbra, 2020
6.6 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Kontrolný deň na hrade Krásna Hôrka. Chcú stihnúť budúcoročnú stavebnú sezónu

VIDEO Kontrolný deň na hrade Krásna Hôrka. Chcú stihnúť budúcoročnú stavebnú sezónu

Na hrade Krásna Hôrka v okrese Rožňava je ešte veľa roboty a času je už veľmi málo. Uviedla to ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) počas kontrolného dňa na hrade.

„Z toho, čo sa plánuje urobiť, teda vlastne vrátiť hrad do podoby približne z roku 1903 až 1905, to sú veci, ktoré sa nedajú robiť zo dňa na deň. Možno verejnosť vníma to, že Krásna Hôrka sa dlho ako keby nemenila, ale pravda je taká, že práce sa odohrávajú v jej vnútri, kam má len málo ľudí prístup,“ povedala ministerka.

Dodala, že by preto chcela vyslať signál, že na Krásnej Hôrke sa pracuje a ešte sa bude pracovať. „Ak by do roku 2024 bola otvorená, aspoň z nejakej časti, tak si myslím, že by sa nám podaril kus roboty,“ zdôraznila Milanová.

Za prospešné podľa vlastných slov považuje vypracovanie novej architektonickej štúdie obnovy hradu. „Štúdia, ktorá bola urobená ako prvá, bola problematická a aj ona spôsobila toto zdržanie, ktorému čelíme. Je tu však nový projekt, je lepší ako ten predtým. Je podľa mňa realizovateľnejší a prospešnejší pre hrad,“ podotkla.

VIDEO

Milanová: Ak by do roku 2024 bola otvorená aspoň z nejakej časti, tak by sa nám podaril kus roboty. Zdroj: TASR

Komplexný projekt obnovy Krásnej Hôrky a jej okolia po požiari z roku 2012 je podľa Slovenského národného múzea (SNM) najrozsiahlejším v histórii hradu, pričom nejde len o zjednodušený návrat do stavu pred požiarom.

„Projekt počíta aj s odstránením nevhodných zásahov do pamiatky realizovaných v rokoch 1956 – 1989, ktoré výrazne poškodili  autenticitu pamiatky,“ konštatovalo SNM.

Slovenské národné múzeum (SNM) chce počas stavebnej sezóny v roku 2021 začať obnovu hradu Krásna Hôrka v okrese Rožňava. Na piatkovom kontrolnom dni na hrade to potvrdil generálny riaditeľ SNM Branislav Panis, podľa ktorého v súčasnosti na hrade pokračuje archeologický výskum.

Vpravo ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO) počas kontrolného dňa na hrade Krásna Hôrka 25. septembra 2020. Foto: TASR

„Ak sa nám tento rok podarí odstrániť žeriav z hradu, tak by tie práce mali hneď nadviazať. Ja budem veľmi rád, keď sa nám ho tento rok podarí dať preč, aby sme už symbolicky ukončili jednu časť obnovy hradu. Týmto spôsobom chceme aj pokračovať, tak, aby sme budúci rok stihli novú stavebnú sezónu, aby sa už začala obnova Krásnej Hôrky,“ konkretizoval Panis s tým, že ak by žeriav nestihli demontovať v tomto roku, malo by sa tak stať začiatkom budúceho.

Ako riaditeľ ďalej povedal, hneď na začiatku obnovy hradu boli neadekvátne očakávania, že sa dá opraviť počas jedného, dvoch či troch rokov. Podľa neho sa už vtedy malo uvažovať minimálne o desiatich, keďže Krásna Hôrka nie je rekonštruovaná len pre zlý technický stav, ale po požiari, ktorý výrazne zasiahol do jej štruktúr. Obnovu podľa jeho slov zdržala aj príprava novej projektovej dokumentácie, na ktorej od novembra 2017 pracuje tím ľudí priamo v SNM.

Archeologický výskum na hrade Krásna Hôrka. Foto: TASR

„Momentálne máme niektoré dokumenty pomerne rozsiahlo rozpracované. Keď bude dokončený archeologický výskum a niektoré ďalšie výskumy pre odvodenie a podobne, tak môžeme zintenzívniť práce na stavebných povoleniach. Tých bude dokopy, tuším, päť, ktoré musíme získať z rôznych úradov,“ podotkol riaditeľ s tým, že budúci rok by túto fázu mohli ukončiť a začať veľké verejné obstarávanie.

Verí tiež, že sa podarí dodržať konečný termín dokončenia hradu v roku 2024. „Sú tu však aj mnohé ďalšie otázky, ako naša spolupráca s obcou. Tam je pravdepodobne jedno z našich najväčších rizík, lebo ak obec nevykoná a nedokončí niektoré kroky, ako vodojem či vyriešenie priestorov na parkovisku, tak my nemôžeme pokračovať. Ak to obec neurobí do určitého termínu, tak v tejto chvíli môžem povedať, že uvedený termín nebude dodržateľný,“ avizoval Panis.

Pohľad na obec Krásnohorské Podhradie z hradu Krásna Hôrka počas kontrolného dňa 25. septembra 2020. Foto: TASR

Ako pre TASR reagoval starosta Krásnohorského Podhradia Peter Bollo, samospráva je pripravená spolupracovať so SNM tak, aby mohol byť hrad čo najskôr dokončený. „Ak budú z ich strany predložené podklady, aby sme mohli vydať stavebné povolenie, tak nebude v ničom problém. Ten máme iba s dvoma súkromnými majiteľmi, ktorí vlastnia stánky pod hradom, a tieto majetkové záležitosti musíme vyriešiť,“ povedal starosta.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Mesík: Testovanie nemá ako pandémiu zastaviť. Je to 100 miliónov vyhodených do vzduchu

Minister Krajčí nesie bezprostrednú osobnú zodpovednosť za katastrofickú situáciu, do ktorej priviedla vláda krajinu a premiér ho mal už dávno odvolať -...

Krajčí: Slovensko by malo mať prvé vakcíny na COVID-19 začiatkom budúceho roka

Prvá dávka vakcín proti novému koronavírusu v počte 180.000 kusov by mala na Slovensko doraziť začiatkom budúceho roka. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO)...

Vo väzbe ostávajú sudcovia Urbancová a Lindtner, sudca Kolcun bude stíhaný na slobode

Ústavný súd (ÚS) SR vo štvrtok dal súhlas na vzatie do väzby pre bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmilu Urbancovú a bývalého predsedu...

Španielsky parlament schválil predĺženie núdzového stavu o šesť mesiacov

Španielsky parlament schválil vo štvrtok predĺženie núdzového stavu o šesť mesiacov s cieľom zastaviť pandémiu nového koronavírusu, informovala agentúra AFP.

Košice: Podľa primátora zvládnu otestovať maximálne polovicu obyvateľov pri počte zdravotníkov, ktorých poskytol štát

Košice zvládnu otestovať maximálne polovicu obyvateľov pri súčasnom počte zdravotníkov, ktorých poskytol štát. Uviedol to primátor Jaroslav Polaček na sociálnej sieti. Zároveň...

Čaputová: Situácia v nemocniciach je zlá, prejavuje sa nedostatok personálu

Nemocnice sú neuralgickým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou ochorenia COVID-19. Posilňovať a chrániť personál v nich, zabezpečiť zásobu ochranných pomôcok,...

Nitra: Testovanie je podľa primátora ohrozené, chýbajú lekári

Víkendové celoplošné testovanie na COVID-19 je v Nitre ohrozené. Potvrdil to primátor Nitry Marek Hattas. Dôvodom je nedostatok lekárov potrebných pri testovaní
Slovensko
Pozitívne vzorky 51,728 +2,785 Dnes Úmrtí 200 +16 Dnes Uzdravení 12,227 Infikovaných 39,301 Last updated: 30. októbra 2020 - 00:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky