piatok, 30 októbra, 2020
10.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Správy tajných služieb hovorili o dezinformačnej kampani a o extrémizme

Správy tajných služieb hovorili o dezinformačnej kampani a o extrémizme

Dezinformačná kampaň, extrémizmus, hybridné hrozby či ochrana kyberpriestoru. Aj tomu sa venovali správy o činnosti Vojenského spravodajstva (VS) a Slovenskej informačnej služby (SIS) za rok 2019, ktoré poslanci Národnej rady (NR) SR prerokovali v piatok počas neverejného režimu. Vyplýva to z vyjadrení niektorých poslancov. Šéf SIS Vladimír Pčolinský zároveň prisľúbil, že budúci rok má byť správa konkrétnejšia. Zákonodarcovia sa počas rokovania pýtali aj na otázky súvisiace s témou justície, prokuratúry či korupčných káuz.

„Obe správy potvrdili, že tu prebieha aktívna dezinformačná kampaň pod taktovkou Ruska a najnovšie aj Číny,” skonštatoval predseda výboru pre európske záležitosti Tomáš Valášek (Za ľudí). Ocenil, že sa o kampani začína hovoriť aj verejne, napríklad zo strany ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS).

„V bezpečnostných kruhoch je to už dlhšie známy fakt, ale pokiaľ bol predsedom parlamentu šéf SNS priamo spriaznený s Moskvou a predsedom vlády Robert Fico, vláda strkala hlavu do piesku,” podotkol.

Zaujímavé zistenia sa podľa predsedu brannobezpečnostného výboru Juraja Krúpu (OĽANO) týkali napríklad tzv. vplyvových aktivít spravodajských služieb cudzích mocností na Slovensku, extrémizmu či korupcie. Správy hovorili aj o pôsobení polovojenských skupín na Slovensku.

„Išlo o správy, ktoré hodnotili činnosť spravodajských služieb za rok 2019, ktoré spadajú ešte pod činnosť predošlej vlády aj predošlých riaditeľov, napríklad hovoríme o pánovi Balciarovi,” skonštatoval Krúpa.

Poslanci kládli ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi (OĽANO), ako aj riaditeľovi SIS otázky súvisiace s témou justície, prokuratúry či korupčných káuz. „Len toto sú veci, ktoré sa prelínajú, ale neboli v takomto rozmere vyšetrované v roku 2019, ako sú riešené v roku 2020,” skonštatoval. „Viem si predstaviť, že tieto správy budú o rok oveľa šťavnatejšie a zaujímavejšie,” povedal.

Keďže išlo o vyhradené materiály s najnižším stupňom utajenia, správy neboli tak podrobné, dodal Krúpa. „Ale bola tam požiadavka, aby tieto správy do budúcnosti mali trochu viac detailov, aby boli rozpracované tak, aby mali aj verejnú, aj utajovanú časť, aby sa tým mohla lepšie oboznámiť aj verejnosť,” dodal.

Podľa podpredsedu brannobezpečnostného výboru Petra Pčolinského (Sme rodina) šéf SIS poslancom prisľúbil, že budúci rok bude správa konkrétnejšia. „Doteraz sa správy niesli skôr v štatistickom duchu, máme prísľub, že budú konkrétnejšie,” povedal. Potvrdil tiež, že správy i otázky poslancov sa týkali aj medializovaných káuz. Správy sa podľa neho venovali témam terorizmu, extrémizmu, zahraničnej i domácej politike, či ekonomickej trestnej činnosti.

Exministerka vnútra a poslankyňa Denisa Saková (nezaradená) uviedla, že obe inštitúcie svoju činnosť operatívne prispôsobili výzvam, ktoré počas roka 2019 priniesli udalosti v Európe a vo svete.

„Pozitívne by som hodnotila najmä ich činnosti v oblasti migračnej politiky, hybridných hrozieb a ochrane kyberpriestoru. Efektívne spolupracovali s Policajným zborom pri viacerých udalostiach,” priblížila.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Akokoľvek dobre mienené rady môžu byť už teraz kontraproduktívne, uviedol Sulík

Akokoľvek dobre mienené rady niekoľko hodín pred spustením celoplošného testovania môžu byť aj kontraproduktívne. Uviedol to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v...

Finančná správa poslala tretiemu sektoru z poukázaných 2 % podielu dane takmer 42 mil. eur

Finančná správa (FS) SR postupne spracúva darované podiely zo zaplatenej dane a z doteraz vyhodnotených 487.573 vyhlásení poslala na účty neziskových organizácií, nadácií a...

BBC: Vzťahy USA a Latinskej Ameriky sa po voľbách môžu zmeniť

Štyri roky po tom, čo sa americkým prezidentom stal Donald Trump, by sa politika Spojených štátov voči Latinskej Amerike mohla dočkať zásadných...

Korčok privítal pomoc Rakúska pri plošnom testovaní

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) privítal pomoc Rakúska pri celoplošnom testovaní v súvislosti s ochorením COVID-19. TASR o tom informoval...

Bratislava: Hrozí kolaps experimentu celoplošného testovania, varuje starostka Čahojová

Hrozí kolaps experimentu celoplošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19. Upozornila na to starostka bratislavskej mestskej časti Karlova Ves Dana Čahojová s tým,...

Krajniak: Pani prezidentka predčasne trúbi na ústup, vláda ďalej pracuje

Zatiaľ čo pani prezidentka predčasne trúbi na ústup, vláda ďalej pracuje na zabezpečení úspechu operácie Spoločná zodpovednosť. V statuse na sociálnej sieti...

Matovič: Vláda vie, čo robí. Veríme, že obsadenosť zdravotným personálom sa dnes ešte výrazne zvýši

K štvrtkovému (29. 10.) večeru bolo plne obsadených 4900 odberových tímov pomocným personálom, pričom len 63 percent z nich bolo plne obsadených...
Slovensko
Pozitívne vzorky 55,091 +3,363 Dnes Úmrtí 212 +12 Dnes Uzdravení 12,508 Infikovaných 42,371 Last updated: 30. októbra 2020 - 14:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky