streda, 21 októbra, 2020
11 C
Bratislava
Úvod Aréna V talianskej Kampánii zaviedli povinné nosenie rúšok na verejnosti

V talianskej Kampánii zaviedli povinné nosenie rúšok na verejnosti

V juhotalianskom regióne Kampánia, do ktorého patrí aj Neapol, zaviedli vo štvrtok povinné nosenie rúšok na verejnosti. Oznámil to najvyšší predstaviteľ tamojšej samosprávy Vincenzo de Luca s tým, že toto opatrenie ostane v platnosti do 4. októbra, informovala agentúry DPA.

Podľa De Lucu sa opatrenie nevzťahuje na deti mladšie ako šesť rokov ani ľudí stravujúcich sa v reštauráciách či baroch. Tiež neplatí pre osoby, ktoré na verejnosti športujú či cvičia.

Obdobné opatrenie ako Kampánia, ktorá momentálne zaznamenáva najviac nových prípadov nákazy spomedzi talianskych regiónov, prijalo v stredu večer aj mesto Janov. Povinnosť nosenia rúšok tam zaviedli pre historické centrum, v ktorom častejšie dochádza k zhromažďovaniu veľkého počtu ľudí a dodržiavanie  rozstupov je náročné.

V regióne Ligúria, ktorého metropolou je práve Janov, do nedele sprísnili epidemiologické opatrenia. V meste La Spezia i celej rovnomennej provincii, ktorá je považovaná za aktuálne ohnisko vírusu, zatvorili školy.

Vo zvyšku Talianska je povinné nosiť rúška v obchodoch a od 18.00 h do 06.00 h taktiež na miestach, kde sa zhromažďuje veľa ľudí a dodržiavanie dostatočných rozstupov nie je možné, napríklad na námestiach. Toto opatrenie platí od polovice augusta.

Taliansko patrilo ešte v marci a apríli ku krajinám, ktoré pandémia zasiahla najviac. Šírenie nákazy sa mu však následne podarilo dostať pod kontrolu lepšie ako mnohým iným európskym krajinám. Od polovice júla tam však opäť dochádza k nárastu počtu infikovaných, uvádza DPA.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Taliansku 1786 nových prípadov nákazy a 23 súvisiacich úmrtí. Od začiatku pandémie tam zaznamenali 304 323 prípadov nákazy a 35 781 úmrtí.

V Taliansku sa však momentálne testuje oveľa viac ľudí, ako na začiatku pandémie. Za posledných 24 hodín sa uskutočnil testovali rekordný počet 108 019 osôb.

Giuseppe Conte. Foto: TASR

Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) pripadalo v Taliansku za uplynulých 14 dní len 34,7 nakazených na 100 000 obyvateľov. Toto číslo je výrazne nižšie ako v Španielsku (320 nakazených na 100 000 obyvateľov) či Francúzska (204,5 nakazených).

„Situácia v Taliansku je dnes rozhodne lepšia ako v iných európskych krajinách a sme aj lepšie pripravení — aj čo sa týka zdravotníctva — čeliť novej vlne (nákazy),” povedal taliansky premiér Giuseppe Conte v rozhovore pre denník La Stampa.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Stoltenberg dúfa, že v “čoraz nepredvídateľnejšom svete” zostanú USA aj po voľbách oddané NATO

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyjadril v stredu nádej, že Spojené štáty americké zostanú oddané Severoatlantickej aliancii bez ohľadu na to, kto...

VIDEO NR SR: Správu zaisteného majetku má zabezpečovať nový úrad pod rezortom spravodlivosti

Správu zaisteného majetku má zabezpečovať nový úrad pod Ministerstvom spravodlivosti (MS) SR. Do Trestného zákona sa majú pridať nové trestné činy ohýbania...

Sú to božie deti… Pápež prvýkrát verejne podporil registrované partnerstvá homosexuálov

Pápež František prvýkrát verejne podporil registrované partnerstvá homosexuálov a odobril potrebu zákonov, ktoré takýto zväzok umožňujú. V prospech registrovaných partnerstiev sa pritom...

KSK začal testovať na COVID-19 na vlastnom mobilnom odberovom mieste

Košický samosprávny kraj (KSK) začal testovať na COVID-19 prostredníctvom vlastného mobilného odberového miesta. Umiestnené je na Ostrovského ulici v Košiciach v areáli krajskej strednej odbornej školy....

Poslanec Goga zaplatí pokutu v sume šiestich mesačných platov

Poslanec Národnej rady (NR) SR Ľudovít Goga (Sme rodina) má pre porušenie zákona zaplatiť pokutu v sume šiestich mesačných platov. Rozhodli o...

Blanára zvolili za podpredsedu NR SR

Juraj Blanár (Smer-SD) sa stal podpredsedom Národnej rady (NR) SR, vo funkcii vystrieda Petra Pellegriniho (nezaradený). Poslanci Blanára zvolili v stredajšom tajnom...

Arménsky premiér vyzýva dobrovoľníkov na boje do Karabachu

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyzval v stredu občanov svojej krajiny, aby šli ako dobrovoľníci bojovať na front v Náhornom Karabachu, kde sa...
Slovensko
Pozitívne vzorky 33,602 +2,202 Dnes Úmrtí 98 Uzdravení 8,404 Infikovaných 25,100 Last updated: 21. októbra 2020 - 23:38 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky