sobota, 31 októbra, 2020
12.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Duda a Conte hovorili o budúcnosti EÚ, ale i o Bielorusku či...

Duda a Conte hovorili o budúcnosti EÚ, ale i o Bielorusku či brexite

Poľský prezident Andrzej Duda počas svojej návštevy Talianska hovoril s talianskym premiérom Giuseppem Contem o ekonomickej spolupráci, budúcnosti EÚ z hľadiska investícií do rozvoja i o férovej transformácii klimatickej politiky. informovala o tom v stredu agentúra PAP.

Obaja lídri tiež hovorili o brexite a potrebe spravodlivého vyrovnania sa medzi Britániou a EÚ v súlade so zákonom a ustanoveniami, ktoré existujú medzi Bruselom a Londýnom.

Duda sa tiež s Contem zhodol, že bieloruskému ľudu by malo byť umožnené určiť si jeho vlastný osud a že EÚ by mala v tejto veci konať rozhodne. Diskutovalo sa aj o migračnej politike, pričom Duda uviedol, že Poľsko je pripravené pomôcť Taliansku pri hliadkovaní v Stredozemnom mori.

Šéf kabinetu poľského prezidenta Krzysztof Szczerski uviedol, že obaja lídri diskutovali aj o budúcnosti Európskej únie, najmä v kontexte zotavovania sa zo sociálnych a ekonomických dôsledkov koronavírusovej pandémie.

„Všetci očakávame, že táto záležitosť nie je uzavretá a že prichádza druhá vlna. V súvislosti s tým budú jej sociálne a ekonomické účinky pretrvávať dlhšie. Preto je dnes veľmi dôležité spolupracovať na európskej úrovni,” dodal.

Podľa Dudu sú v Európe potrebné investície aj na osi sever – juh. „Vykonávame ich v rámci iniciatívy Trojmoria a Taliansko by malo byť tiež súčasťou tohto veľkého európskeho investičného plánu, skonštatoval Szczerski.

Iniciatíva Trojmoria začleňuje 12 štátov, pričom ich cieľom je infraštruktúrne prepojenie od Baltu po Čierne more. Podľa Szczerského je prekonanie pandemickej krízy príležitosťou na uzavretie rozdielov medzi bohatým severom a chudobnejším juhom prostredníctvom investícií.

Duda tiež zdôraznil potrebu plniť klimatické ciele EÚ, avšak iba na princípe spravodlivej transformácie, ktorá zohľadňuje potreby jednotlivých krajín a neprinesie nové oblasti chudoby a vylúčenia.
      

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

K 8. h bolo funkčných 91 percent odberných miest, informuje MZ SR

K 8. hodine bolo funkčných 91 percent odberných miest. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o tom informovalo na sociálnej sieti.

Bratislava hlási veľký záujem o testovanie: čakacie lehoty sú jedna až tri hodiny

Bratislavské mestské časti hlásia od skorých ranných hodín veľký záujem o testovanie. Predpokladané čakacie lehoty sú od jednej do troch a viac...

Naď prosí o ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov samospráv

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) verí, že sa počas dňa podarí otvoriť všetky odberné miesta. Občanov zároveň prosí o ohľaduplnosť a rešpektovanie...

Premiér medzinárodne uznanej líbyjskej vlády Sarrádž odstúpi

Fájiz Sarrádž, premiér medzinárodne uznanej líbyjskej vlády, vyhlásil, že ustúpil požiadavke na odovzdanie moci do konca októbra so zámerom vyhnúť sa vytvoreniu...

Desaťtisíce ľudí protestovali proti takmer úplnému zákazu interrupcií

Desaťtisíce ľudí aj napriek reštrikciám súvisiacich s koronavírusovou pandémiou protestovali v piatok v Poľsku proti verdiktu súdu, ktorý výrazne sprísňuje legislatívu týkajúcu...

Na Slovensku sa začalo celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19

Na Slovensku sa začalo celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Testovať sa bude od soboty do nedele (1. 11.), a to v čase...

The Lancet píše o slovenskom testovaní. Upozorňuje aj na úskalia

Slovensko plánuje byť prvou krajinou na svete, ktorá celú svoju populáciu otestuje na koronavírus SARS-CoV-2, napísal medicínsky týždenník The Lancet v článku...
Slovensko
Pozitívne vzorky 55,091 Úmrtí 212 Uzdravení 12,508 Infikovaných 42,371 Last updated: 31. októbra 2020 - 08:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky