USA: Prezident Trump zaviedol viaceré sankcie voči Kube

0
Americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil sprísnené ekonomické nariadenia voči Kube, ktoré majú finančne oslabiť tamojšiu vládu. Týmto krokom sa chce zavďačiť najmä skupine amerických voličov kubánskeho pôvodu, o ktorých priazeň sa v nadchádzajúcich novembrových voľbách uchádza, píše agentúra AP.

Američania cestujúci späť domov z Kuby si podľa nových nariadení nebudú môcť so sebou priviesť tamojšie známe cigary ani fľašku rumu.

Nové opatrenia zároveň znemožňujú ubytovať sa v hoteloch, ktoré má vo vlastníctve kubánska vláda.

Za posledné štyri roky v úrade sa Trump usiloval o zvrátenie nariadení otvorenejšej politiky voči Kube svojho predchodcu Baracka Obamu a jeho vtedajšieho viceprezidenta Joea Bidena, Trumpovho súčasného volebného súpera.

Podľa Trumpa zavedenie sankcií znemožní, aby americké doláre prispievali chodu kubánskej vlády. Zrušiť sankcie mieni až vtedy, keď Kuba prepustí všetkých politických väzňov, bude dodržiavať slobodu prejavu a zhromažďovania sa, povolí existenciu viac ako len jednej vládnej politickej strany a vyhlási nové, slobodné voľby.

“Opätovne zdôrazňujeme našu solidaritu s kubánskym ľudom a naše večné presvedčenie, že sloboda zvíťazí nad zlovestnými silami komunistického režimu,” píše sa na oficiálnom twitterovom účte Bieleho domu, odkiaľ Trump nové nariadenia oznámil.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu