Zelenskyj v OSN vyzval Rusko na ukončenie okupácie Krymu

0
Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v stredu na ukončenie ruskej okupácie Krymského polostrova. Urobil tak prostredníctvom prednahratého videa, ktoré bolo prezentované počas všeobecnej rozpravy 75. Valného zhromaždenia (VZ) OSN.

Rozprava, v ktorej každoročne vystupujú svetoví lídri, sa pre pandémiu koronavírusu tento raz odohráva prevažne vo virtuálnej podobe, informuje agentúra AP.

Zelenskyj zdôraznil, že jeho krajina sa už roky nachádza v “zmrazenom konflikte” s proruskými separatistami v Donbase.

„Je neakceptovateľné, ak je zvrchovanosť nezávislej krajiny narušená jedným zo stálych členov Bezpečnostnej rady OSN,” komentoval Zelenskyj ruskú anexiu Krymu z roku 2014.

Ukrajinský prezident v tejto súvislosti obvinil Moskvu z agresie, ktorá je podľa neho súčasťou snáh Kremľa o obnovenie tradičnej ruskej sféry vplyvu. Medzinárodné spoločenstvo by podľa neho malo takéto snahy odmietnuť a zasadiť sa o ukončenie okupácie Krymského polostrova.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová označila Zelenského vyjadrenia na VZ OSN za “fantazmagorické”. Podľa nej sa ukrajinský prezident svojimi konfrontačnými vyjadreniami snaží vystrašiť celý svet údajnou hrozbou zo strany Ruska, napísala agentúra TASS.

Ozbrojený konflikt na Donbase vypukol po tom, ako Rusko v marci 2014 anektovalo Krymský polostrov a podporilo separatistov na východe Ukrajiny, kde žije prevažne rusky hovoriace obyvateľstvo. Celkovo si konflikt vyžiadal už viac ako 13 000 obetí na životoch.

Na východe Ukrajiny už takmer dva mesiace od 27. júla platí dočasné prímerie. Kyjev a vlády západných štátov však naďalej obviňujú Moskvu z poskytovania ozbrojenej podpory proruským separatistom na východe Ukrajiny, čo Rusko popiera.

- Reklama -