sobota, 24 októbra, 2020
10.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Výbor pre kultúru odporučil vláde zriadiť skupinu na prípravu opatrení pre kultúru

Výbor pre kultúru odporučil vláde zriadiť skupinu na prípravu opatrení pre kultúru

Vláda by mala do konca septembra zriadiť medzirezortnú pracovnú skupinu, ktorá jej s expertnou skupinou kultúry a kreatívneho priemyslu predloží návrh opatrení na kompenzáciu dôsledkov protiepidemických opatrení. Kabinetu to odporúčajú členovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá v uznesení, ktoré prijali na stredajšom zasadnutí. Okrem toho by mala pracovná skupina predložiť vláde návrh opatrení na vytvorenie systému finančných a administratívnych opatrení na štvrtý štvrťrok 2020 a rok 2021.

Na zasadnutie výboru prišli aj zástupcovia kultúrnej obce a kreatívneho priemyslu. Filmová producentka Zuzana Mistríková považuje stretnutie za kľúčové.

„Môže znamenať veľmi zásadný obrat k tomu, aby sme oblasť ľudí pracujúcich v kreatívnom priemysle a kultúre dokázali zachytiť a aby sme dokázali zachytiť aj sociálnu sieť,” skonštatovala s tým, že podľa dostupných údajov pracuje v oblasti 220 000 ľudí a 90 000 z nich sa nachádza v kritickom stave, pričom ich príjmy klesli o viac ako 80-90 percent. Uznesenie výboru podľa nej smeruje k tomu, že tento problém sa má ocitnúť na stole vlády. Sektor kultúry a kreatívneho priemyslu je následne podľa Mistríkovej pripravený spolupracovať na tom, aby opatrenia fungovali.

Výbor tiež odporúča ministerke kultúry Natálii Milanovej (OĽANO), aby neodkladne iniciovala diskusiu medzi expertnou skupinou kultúry a kreatívneho priemyslu, ministerstvom kultúry a expertnými tímami, ktoré pripravujú strategické materiály týkajúce sa Plánu na podporu obnovy a odolnosti a Národného plánu reforiem. Cieľom je včleniť oblasť kultúry a kreatívneho priemyslu do obsahu strategických materiálov.

Výbor tiež v súlade s minulotýždňovým uznesením Európskeho parlamentu odporúča vláde, aby vyčlenila minimálne dve percentá z prostriedkov Mechanizmu obnovy a odolnosti na kultúrne a kreatívne sektory.

Členovia výboru tiež odporučili kabinetu, aby do konca roka 2021 pri predkladaní legislatívnych návrhov posudzoval ich dopady na oblasť kultúry a kreatívny priemysel s cieľom neprehlbovať krízu, v ktorej sa sektor ocitol.

Podpredseda výboru Miroslav Kollár (Za ľudí) uviedol, že výstupy z výboru by mohli umožniť ministerke “biť sa s väčšou silou a mandátom o sektor kultúry a priemyslu”.

Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO). Foto: TASR

Milanová po skončení výboru pripomenula, že v rezorte už rozbiehajú prácu na schémach. Zároveň by mala podľa jej slov vláda podať parlamentu návrh na skrátené legislatívne konanie, aby sa mohli čerpať prostriedky z rezortného dotačného systému.

„Vytvoríme priestor, ktorý tu doteraz nebol, aby sme my mohli rozdávať peniaze,” priblížila. Ministerka však ešte nevedela povedať, či pôjde o peniaze z prisľúbeného balíka 40 miliónov eur pre kultúru, alebo to budú ďalšie prostriedky.

Šéfka rezortu zdôraznila, že skupina v kultúre je veľmi diferencovaná. „Od začiatku hľadáme kľúč, aby sme vedeli zabezpečiť finančné prostriedky aj tým, ktorí v evidovanom systéme, napríklad na ministerstve práce či inde, nie sú,” dodala.

Milanová verí, že peniaze, ktoré išli cez verejnoprávne fondy, by mohli byť prerozdelené do konca roka. „Tie ostatné peniaze, ktoré boli avizované, mojou ambíciou je minimálne do konca roka urobiť schému na výpadok vstupného plus ak zadefinujeme skupinu ľudí, ktorej ideme pomôcť, ideálne by bolo spustiť ju, ale neviem zagarantovať, či to stihneme do konca roka,” dodala.

Ministerstvo kultúry v utorok (22. 9.) informovalo o 40 miliónoch eur na riešenie dosahov ochorenia COVID-19, ktoré bude mať rezort k dispozícii zo zdrojov REACT-EÚ. Peniaze by mali slúžiť napríklad na výpadok zo vstupného a tiež aktérom v oblasti kultúry a kultúrneho priemyslu, ktorí prepadli cez sito doterajšej pomoci štátu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

V Bardejovských kúpeľoch odhalili 15 pozitívne testovaných klientov

 V rámci plošného testovania na ochorenie COVID-19 v okrese Bardejov odhalili 15 pozitívne testovaných klientov Bardejovských kúpeľov. Podľa ekonomicko-obchodnej riaditeľky Tamary Šatankovej tam v piatok...

Európska únia začala úspešne budovať trh so spoločnými dlhopismi

Európska únia (EÚ) minulý týždeň zrealizovala prvé emisie sociálnych dlhopisov, pričom dopyt po nich bol rekordný. Európska komisia (EK),...

Fotogaléria: Pri nehode Kollára pomáhali záchranári štyrom osobám, tri previezli do nemocnice

Počet účastníkov dopravnej nehody, ktorým v sobotu podvečer pomáhali záchranári v Bratislave, stúpol na štyroch. Uviedla to hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej...

Na Orave a v Bardejove otestovali 50.430 ľudí, infekčných bolo 1860

Na Orave a v okrese Bardejov otestovali v sobotu do 17.00 h 50.430 ľudí, z nich bolo infekčných 1860. Informoval o tom...

Česko: Babiš oznámil, že núdzový stav bude zrejme predĺžený

Český premiér Andrej Babiš v sobotu v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Rádio Z oznámil, že v Česku bude musieť byť predĺžený núdzový...

Aktualizované o 19:53 Boris Kollár mal vážnu autonehodu, je v nemocnici pri vedomí

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) mal vážnu autonehodu v Bratislave. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) na...

Krajčí: Verím, že ak vydržíme najbližšie dva alebo tri týždne, krivku pandémie sa podarí zlomiť

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) verí, že s nasadením a spolupatričnosťou, akú videl počas pilotného plošného testovania na Orave a v Bardejove,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 40,801 +2,890 Dnes Úmrtí 159 +25 Dnes Uzdravení 9,920 Infikovaných 30,722 Last updated: 24. októbra 2020 - 21:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky