piatok, 22 októbra, 2021
14.5 C
Bratislava
ÚvodArénaRezník: Pracovná skupina ministerstva kultúry odporúča zvýšiť koncesionársky poplatok na 8,5 eura

Rezník: Pracovná skupina ministerstva kultúry odporúča zvýšiť koncesionársky poplatok na 8,5 eura

Doplnená správa

Dočasná pracovná skupina zriadená Ministerstvom kultúry SR, ktorá sa zaoberá riešením financovania RTVS, sa zhodla na odporúčanom zvýšení úhrady za služby verejnosti. Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník o tom informoval členov Rady RTVS na stredajšom rokovaní orgánu dohľadu verejnoprávneho média. „Odporúčaná výška tzv. koncesionárskeho poplatku pre fyzické osoby podľa záverov komisie je 8,50 eura,“ spresnil Rezník. Návrh má k dispozícii podľa jeho slov ministerstvo kultúry ako podklad pre ďalší legislatívny proces.

Samotný rezort je vo vyjadreniach zdržanlivý. „Dočasná pracovná skupina zaoberajúca sa finančnou stabilizáciou RTVS je poradným orgánom. Hovoriť o konkrétnych číslach je veľmi predčasné,” tlmočila postoj ministerstva k oznámenej informácii hovorkyňa rezortu Zuzana Viciaňová.

RTVS dlhodobo poukazuje na to, že výška úhrady je jedna z najnižších v rámci EÚ a 17 rokov sa nemenila. Predstavitelia RTVS upozorňujú, že pri zachovaní koncesionárskych poplatkov ako základného zdroja príjmu nemožno so súčasnou výškou úhrady – 4,64 eura za jednu domácnosť odoberajúcu elektrinu, garantovať do budúcnosti nielen rozvoj a modernizáciu, ale ani základné zákonné úlohy verejnoprávneho média.

Dočasnú pracovnú skupinu pre stabilizáciu verejnoprávneho vysielateľa zriadila ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO). Experti majú za sebou už viacero rokovaní, na ostatnom mali už formulovať konkrétne návrhy legislatívnych riešení. Ministerstvo kultúry (MK) SR počas leta avizovalo prípravu novely týkajúcu sa úpravy modelu finacovania RTVS, na portáli právnych predpisov vydalo predbežné oznámenie. Cieľom zákonnej úpravy je podľa rezortu vytvoriť optimálne podmienky na naplnenie zákonných úloh, modernizáciu a zvyšovanie kvality poskytovaných služieb pri zachovaní verejnoprávnosti a nezávislosti RTVS.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 449,775 +3,470 Dnes Úmrtí 12,886 +3 Dnes Uzdravení 409,731 Infikovaných 27,158 Last updated: 22. októbra 2021 - 16:15 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img