Fínsko pre koronavírus ruší veľké vojenské cvičenie v roku 2021

0
Ilustračná snímka, vojenské cvičenie. Foto: TASR

Fínsko v pondelok informovalo, že z dôvodu pandémie spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2 ruší veľké vojenské cvičenie plánované na budúci rok. Na manévroch Arctic Lock sa malo zúčastniť 20 000 vojakov z 13 krajín. Pozvaní boli aj pozorovatelia NATO a EÚ.

„Medzinárodné cvičenia sú dôležité, ale v tejto situácii je ešte dôležitejšie udržiavať koronavírus pod kontrolou,” uviedol fínsky minister obrany Antti Kaikkonen podľa agentúry AFP.

Výbor pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku fínskeho parlamentu rozhodol, že namiesto medzinárodného vojenského cvičenia sa uskutoční  národné za účasti 15 000 vojakov.

Manévre Arctic Lock mali byť poslednými z radu historicky veľkých vojenských cvičení v regióne, ktoré reflektujú rastúce napätie medzi mnohými západnými štátmi a Ruskom.

Napr. pred tromi rokmi sa švédske cvičenie Aurora-17 stalo najväčším v krajine za posledné dve desaťročia. Podobné cvičenie, ktoré sa za účasti 25 000 vojakov malo konať tento rok, bolo pre pandémiu tiež zrušené.

Fínsko a jeho sused Švédsko nie sú členmi NATO, ale v posledných rokoch zvýšili spoluprácu s Alianciou v rámci svojho osobitného štatútu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu