Kde investovala Pavlína Matovičová? Ekonóm Šebo: Arca Capital zastrešuje kopec firiem na rovnakej adrese. Treba rozpliesť, kto komu požičiaval

1
Ján Šebo, ekonóm. Foto: archív UMB, Banská Bystrica

Premiér Matovič presúva škandál okolo investícií svojej manželky na expremiérov Pellegriniho a Fica. Matovič tvrdí, že ľudia, ktorí ho informovali o dianí v Arca, tvrdia, že v roku 2018 informovali Fica aj Pellegriniho, že skupina Arca robí „podivné investície“. Mali ich žiadať, aby zakročili cez Národnú banku Slovenska a upozorňovali ľudí, že tieto investície môžu byť pochybné a finančná skupina môže skrachovať. Ekonóm Šebo krúti hlavou, že tak to nie je. „Arca Capital je skupina firiem. Nemusí napríklad na všetky dohliadať Národná banka Slovenska,” hovorí pre ParlamentnéListy.sk.

Arca Capital zastrešuje viaceré spoločnosti a firmy. „Národná banka napríklad dohliada na Arca Brokerage House, o. c. p. a. s., ktorá dostala v roku 2019 pokutu za to, že neodborným spôsobom spravovala klientom portfóliá. Nakupovali pre klientov jeden jediný dlhopis a teda im zvyšovali riziko. Spoločnosť dostala pokutu. No ale ten dlhopis, čo nakupovali, Nova Green Finance, to je akciová spoločnosť, ktorá jednoducho vydávala dlhopisy, ako sa hovorí ´šej háj´, a je to len finančná schránka na rovnakej adrese ako Arca Capital, a tá nie je zo zákona dohliadaná Národnou bankou Slovenska,” vysvetľuje systém Ján Šebo. 

„Nova Green Finance, takisto sídli na adrese ako Arca Capital, na Plynárenskej 7 v Bratislave, vydávala dlhopisy, má aktíva 40 miliónov, väčšinu dlhopisov rozpredala v roku 2017, časť 2018 a táto spoločnosť, ako som uviedol, vôbec nie je dohliadaná Národnou bankou Slovenska. Sú  to finanční sprostredkovatelia a nikto nevie, kam sa tie peniaze požičiavali. Tam to nie je regulované,” vysvetľuje Šebo. Tak sa zdá, že ľuďom sa začne búrať aj posledný mýtus, že dlhopisy sú potenciálne bezpečné.

„Teraz konečne pochopia,  že korporátne dlhopisy sú veľmi riziková vec. Na papieri je krásne napísané, že niekto vám dá päťpercentný výnos, ale vy zrazu zistíte, že je tam 100-percentné kreditné riziko, takže vám nikto nevráti ani tie peniaze, za ktoré ste nakúpili dlhopis,” vraví  Šebo.

Čo by mohol robiť akýkoľvek premiér, ak by bol informovaný o podivných investíciách? „Máme na to orgány, zrejme by mohol posunúť informáciu Národnej banke Slovenska. Ale NBS by povedala: Bohužiaľ, toto nie sú dohliadané subjekty, nemôžeme vydať stanovisko, aby boli ľudia obozretní,” hovorí Šebo. Národná banka, ako sme už uviedli, vydala stanovisko, čo sa týka  korporátnych dlhopisov. Tam jej právomoci končia. 

„Viete, nemôžete nikoho menovať bez dôkazov, lebo by vás žalovali za poškodenie dobrého  mena,” upozorňuje Šebo. 

Čo by teda akýkoľvek premiér či minister mohol robiť? „Mohli to dať daňovákom, aby ich preklepli, lebo ak boli vo finančných problémoch, hrozilo, že štát príde o peniaze, mohli povedať, dajte pozor na vratky DPH. Finančná správa by sa na nich isto pozrela,” hovorí Šebo a dopĺňa, že celá vec je vhodná na rozpletanie pre orgány činné v trestnom konaní.  

Už na pohľad vidno, že ide o komplikovaný systém. Len pri zbežnom pozretí cez verejne prístupné údaje sa dá zistiť, že pod Arca Capital je celá sieť firiem, pričom sídlia na rovnakej adrese. Napríklad: Arca Capital Slovakia, Plynárenská 7, Arca Investments, Plynárenská 7, Arca Brokerage House, Plynárenská 7, Arca Capital Funding, Plynárenská 7… O čo ide? Je potrebné rozpliesť, kto komu požičal. „Toto je však skutočne na vyšetrovateľoch,” uzatvára Ján Šebo.    

- Reklama -

1 komentár

  1. Ha, ha, ha … presne toto som mal na mysli, keď som písal v inom komentáre, že šašo Mat_ovič klame. A teraz to tu máme potvrdené čierne na bielom. Presne tak aj ja som tam písal, že je to vecou polície!!! Mat_ovič zase zavádza a klame, keď tvrdil niečo iné. Podozrenie je iba to, že on sa sám zase priznal, že jeho informovali!!! A tu ja vidím problém!!! Kedy, že to bolo? Pred výberom, alebo až po výbere jeho manželky? Ak pred výberom, tak je tu silné podozrenie, že on túto informáciu podal ďalej a poskytol ju svojej manželke!!! Logika nepustí!!! A preto má Fi_co a aj Pelle_grini pravdu, aby sa tým zaoberala polícia!!! Modré trubky, tak toto je podľa vás ten boj proti korupcii v podaní toho šaša Mat_oviča? Mysleniu zdar!!!

Comments are closed.