pondelok, 25 októbra, 2021
5.2 C
Bratislava
ÚvodArénaUvoľnený post na Najvyššom súde USA: Trump sľubuje ženu

Uvoľnený post na Najvyššom súde USA: Trump sľubuje ženu

Americký prezident Donald Trump v sobotu prisľúbil nominovať na post sudcu Najvyššieho súdu USA ženu. Tá by mala nahradiť v piatok zosnulú sudkyňu Ruth Baderovú Ginsburgovú, informovala agentúra AP.

Prezident to povedal na zhromaždení v Severnej Karolíne, kde uviedol, že predstaví svoju nominantku budúci týždeň napriek námietkam demokratov. Po tom, ako uskutočnil prieskum, či jeho priaznivci chcú na tento post radšej muža alebo ženu a žartovne ho nazval “veľmi vedeckým prieskumom” v dave Fayetteville, vyhlásil, že vyberie “veľmi talentovanú a skvelú ženu”. Dodal, že zatiaľ nevie, koho vyberie.

Jedna senátorka však už vystúpila z radu republikánov. Susan Collinsová zo štátu Maine v sobotu uviedla, že je presvedčená, že náhrada za Ginsburgovú by už mala byť rozhodnutím prezidenta, ktorý bude zvolený vo voľbách 3. novembra.  

Trump v sobotu vyzval republikánskych zákonodarcov, aby “bezodkladne” podporili jeho nominanta na post sudcu Najvyššieho súdu. Viaceré americké médiá však medzičasom informovali, že Ginsburgová krátko pred smrťou nadiktovala svojej vnučke list, v ktorom uviedla, že jej najväčším želaním je, aby bola na Najvyššom súde nahradená až po inaugurácii nového prezidenta.

Agentúra AFP v sobotu informovala, že Trump vo svojom tvíte napísal, že republikáni sú v pozícii, keď majú moc a silu, aby prijímali rozhodnutia, pre ktoré ich ľudia volili. Výber sudcov najvyššieho súdu je podľa Trumpa “dlhodobo považovaný za najdôležitejšie” z týchto rozhodnutí a treba k nemu prikročiť “bezodkladne”.

Najvyšší súd v USA. Foto: TASR

Sudcov do tejto najvyššej súdnej inštancie USA nominuje prezident a následne o ich vymenovaní hlasuje Senát.

Líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell už oznámil, že je pripravený zorganizovať takéto hlasovanie.

Kandidát Demokratickej strany na prezidenta Spojených štátov Joe Biden s McConnellom rozhodne nesúhlasí. Vyhlásil, že “voliči by si mali najprv zvoliť prezidenta, ktorý následne nominuje sudcu”.    

Trump, ktorý sa pred voľbami snaží zburcovať veriacich voličov pravice, pred časom zverejnil svoj zoznam konzervatívnych sudcov – ide z veľkej časti o ľudí, ktorí sú proti potratom a hlásia sa k právu držať zbraň. Spomedzi nich si zrejme vyberie kandidáta na post sudcu najvyššieho súdu a predloží ho na schválenie Senátu.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 456,438 +3,207 Dnes Úmrtí 12,903 +8 Dnes Uzdravení 412,674 Infikovaných 30,861 Last updated: 25. októbra 2021 - 03:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img