sobota, 31 októbra, 2020
12.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Krajčí si počká na došetrenie situácie pri úniku informácií z NCZI. Bielik...

Krajčí si počká na došetrenie situácie pri úniku informácií z NCZI. Bielik tvrdí, že problém už odstránili

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) nevylučuje odchod generálneho riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petra Bielika v súvislosti s únikom osobných údajov o ľuďoch testovaných na ochorenie COVID-19, ktoré získali etickí hekeri. Pripustil to v piatok pre médiá.

„Priznám sa, že nevylučujem žiadnu možnosť. Počkám si na došetrenie celej situácie. Takéto veci sa naozaj nemôžu stávať, aj napriek tomu, že sme v krízovej situácii, veľa vecí sa robilo s tým najlepším úmyslom vo veľkej rýchlosti, ale toto je naozaj niečo, čo sa stávať nemôže,” povedal.

Únik osobných údajov iným smerom ako k etickým hekerom sa podľa jeho slov zatiaľ nepotvrdil. Ozrejmil, že pre incident podalo NCZI podnet na Úrad na ochranu osobných údajov SR, ktorý situáciu prešetruje. Rovnako na Národný bezpečnostný úrad, ktorý robí audit. Súhlasí, že aj získanie dát etickými hekermi je závažný únik.

„Ak autority povedia, že došlo k zanedbaniu povinnosti, tak to bude vážne,” doplnil. Zároveň zdôraznil, že nešlo o dáta súvisiace s elektronickými zdravotníctvom, teda ereceptami či evyšetreniami, ktoré neboli ohrozené.

NCZI potvrdilo problém s Moje ezdravie, už ho odstránili

Zraniteľnosť aplikácie Moje ezdravie, ktorá umožnila etickým hekerom získať osobné údaje ľudí testovaných na ochorenie COVID-19, je už odstránená. V piatok to potvrdilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Jeho šéf Peter Bielik priznal, že ak by problém neodhalili, mohlo dôjsť ku škodám. Spoločnosť Nethemba, ktorá na problém poukázala, podľa jeho slov prisľúbila, že získané osobné údaje testovaných ľudí nezneužije.

Na snímke generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Bielik. Foto: TASR

NCZI prijala hlásenie o udalosti od vládnej jednotky CSIRT.SK 16. septembra. Podľa generálneho riaditeľa v priebehu troch hodín zabezpečili, aby nedošlo k ďalším únikom.

Bielik skonštatoval, že aplikáciu zdedil “aj s dobrým, aj zlým”. Počas marca bola vyvinutá interným tímom NCZI na základe požiadavky ústredného krízového štábu pre potreby regionálnych úradov verejného zdravotníctva. „Pokiaľ sa preukáže, že ja som svojím pričinením zapríčinil, že došlo k tomuto úniku osobných údajov, som pripravený niesť osobnú zodpovednosť,” skonštatoval.

K zneužitiu uniknutých údajov by podľa neho nemalo prísť.

„Máme prísľub od pána Luptáka (riaditeľ spoločnosti Nethemba – poznámka TASR), naši právnici sa s ním už spojili, že nepríde k zneužitiu osobných údajov a v žiadnom prípade poskytnutiu údajov pre iné strany,” ubezpečil.

Informácie z aplikácie sa podľa Bielika týkali laboratórnych vyšetrení na COVID-19. „Musím pripomenúť, že ide o aplikáciu Moje ezdravie, ktorá vôbec nesúvisí s elektronickým zdravotníctvom eHealthom,” dodal. Ubezpečil, že služby ako erecept či evyšetrenie sú dostatočne zabezpečené.

Slovenská bezpečnostná IT spoločnosť Nethemba upozornila vo štvrtok (17. 9.) na kritickú zraniteľnosť v aplikácii Moje ezdravie, na základe ktorej získala osobné informácie o viac ako 130 000 pacientoch, ktorí boli v SR testovaní na ochorenie COVID-19. Okrem iného získala ich rodné čísla aj výsledky testov. Podľa firmy umožnila chyba získať informácie o všetkých viac ako 390 000 pacientoch v databáze. Problém nahlásila vládnej kyberbezpečnostnej jednotke CSIRT.sk.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Trudeau: Sloboda prejavu “nie je bezhraničná”

Kanadský premiér Justin Trudeau v piatok bránil slobodu prejavu, ale dodal, že "nie je bezhraničná" a nemala by "svojvoľne a zbytočne ubližovať"...

Testovanie v Košiciach: na letisku veľký nápor, autá sa otáčajú, Staré Mesto otvorilo viac miest

Mesto Košice nemá informácie o tom, že by niektoré odberné miesta na svojom území neotvorili. Pre TASR to uviedol hovorca mesta Vladimír Fabian....

Trump na predvolebnom mítingu vo Wisconsine vyzval na zrušenie protipandemických opatrení

Americký republikánsky prezident Donald Trump a jeho demokratický rival v blížiacich sa voľbách novej hlavy štátu Joe Biden v piatok absolvovali mítingy...

ŠTS začal rozhodovať o väzbe sudcov a podnikateľa Zoroslava Kollára

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začal v sobotu po 8.00 h rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej...

K 8. h bolo funkčných 91 percent odberných miest, informuje MZ SR

K 8. hodine bolo funkčných 91 percent odberných miest. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o tom informovalo na sociálnej sieti.

Bratislava hlási veľký záujem o testovanie: čakacie lehoty sú jedna až tri hodiny

Bratislavské mestské časti hlásia od skorých ranných hodín veľký záujem o testovanie. Predpokladané čakacie lehoty sú od jednej do troch a viac...

Naď prosí o ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov samospráv

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) verí, že sa počas dňa podarí otvoriť všetky odberné miesta. Občanov zároveň prosí o ohľaduplnosť a rešpektovanie...
Slovensko
Pozitívne vzorky 55,091 Úmrtí 212 Uzdravení 12,508 Infikovaných 42,371 Last updated: 31. októbra 2020 - 10:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky