utorok, 19 januára, 2021
1.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Poľsko navrhuje miliardový fond EÚ na pomoc Bielorusom, uviedol premiér Morawiecki

Poľsko navrhuje miliardový fond EÚ na pomoc Bielorusom, uviedol premiér Morawiecki

Poľsko navrhuje vytvorenie fondu Európskej únie na pomoc obyvateľom Bieloruska, v ktorom už vyše mesiaca prebiehajú protesty proti výsledkom sporných prezidentských volieb. Podľa Varšavy by Únia mala na tento účel vyčleniť najmenej miliardu eur, informovala agentúra AFP.

„Tento fond by mal byť skutočne významný… takže v tejto fáze (navrhujeme) minimálne miliardu eur,” uviedol poľský premiér Mateusz Morawiecki počas návštevy Litvy.

Vyjadrenie zaznelo na spoločnej tlačovej konferencii vo Vilniuse s predsedom litovskej vlády Sauliusom Skvernelisom.

Poľsko chce podľa Morawieckeho predložiť návrh na vznik fondu orgánom EÚ v priebehu týždňa.

Obaja premiéri podpísali vo Vilniuse spoločnú dekláráciu, v ktorej vyjadrili podporu svojich krajín pre nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť Bieloruska.

„(Podporujeme) túžbu bieloruského národa žiť v slobodnom a demokratickom štáte, v ktorom budú vládnuť lídri zvolení v slobodných a demokratických voľbách,” píše sa v deklarácii, z ktorej citovala agentúra PAP.

Premiéri tiež odsúdili násilné zásahy bieloruských úradov voči účastníkom pokračujúcich protestov proti opätovnému zvoleniu dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 226,294 +1,909 Dnes Úmrtí 3,637 +111 Dnes Uzdravení 173,761 Infikovaných 48,896 Last updated: 19. januára 2021 - 18:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky