Politológ Lenč: Seriózna politika nemá čísla, ako keď sa hrá s kartou populizmu

1
Jozef Lenč, politológ (Autor: TASR)

Seriózna politika nemá čísla, ako keď sa hrá s kartou populizmu, upozorňuje pre  ParlamentneListy.sk politológ Jozef Lenč. Čo podľa neho treba v politike reálne  aktuálne riešiť? „Určite si nemyslím, že by sme mali riešiť svadby a nevesty. Určite sú  tu oveľa väčšie problémy, ako sa vyrovnať s krízou naprieč rôznymi sektormi,” vraví Lenč. 

Ako podľa vás ľudia hodnotia ľudia hodnotia nový štýl politiky, ktorý praktizuje premiér Igor Matovič? Narážam tým na jeho výzvy ľuďom, aby mu radili, čo so svadbami, lebo nevie, ako nevestám v čase COVID-19 pomôcť. Na druhý deň už beží na konzílium plný nápadov. Celkovo človek netuší, čo čakať, často neplatí na druhý deň, čo bolo avizované predošlý deň. Je to veľmi svojský spôsob robenia politiky a otázka je, do akej miery ho voliči podľa vás považujú za vhodný alebo menej vhodný, príšerný či perfektný?

Nemám exaktné výsledky, ale dá sa vychádzať aspoň z prieskumov verejnej mienky a diskusiami pod statusmi pána premiéra. Je tu stále ešte dostatočne veľká skupina ľudí pre OĽaNO, ktorá jeho zvláštny spôsob riešenia problémov a riadenia tohto štátu vníma ako správnu vec, možno prirodzenú, možno vhodnú. Ale zároveň sa čoraz väčšia časť ľudí, aj tí,  ktorí pred pol rokom OĽaNO volili, domnieva, že takto by sa nemal správať a prieskumy ukazujú, že časť z nich už stratila trpezlivosť a hľadá si inú stranu, do ktorej vkladá svoju dôveru. 

Majú ľudia na Slovensku pochopenie pre také prejavy nedôvery voči nim alebo sa cítia dotknutí, keď im premiér oznámi, že síce kapacita svadby sa rozšírila na 100 hostí, ale pozor, treba rátať s návštevou hygienikov s policajtmi, budú kontroly. 

Hlavne ľudia registrujú, že tie názory nie sú konzistentné, že sa menia, že názor spred pár dní zrazu neplatí, že platia veci v rozpore s pôvodne avizovanými trebárs opatreniami. 

Je toto nejaký nový moderný štýl vedenia politiky?

Určite sa tak javí tým minimálne dvadsiatim percentám voličov OĽaNO. Ale v civilizovaných demokraciách nie je zvykom, aby sa takýmto spôsobom realizovala správa vecí verejných. Na druhej strane v Spojených štátoch amerických používa americký prezident ako komunikačný nástroj svoj Twitter. Takže v poslednom období sa sociálne siete stávajú priestorom, kde politici nielenže zdieľajú svoje boliestky, ale snažia sa “ľudovo” pôsobiť na voličov, dávajú im akoby možnosť priamo participovať na vládnutí.

Či tento trend bude pokračovať? Obávam sa, že áno. Minimálne v niektorých prípadoch sa tento spôsob ukazuje ako percentuálne úspešný a ani na Slovensku strany, ktoré sa snažia o serióznu politiku, tak sa nepohybujú v takých číslach ako tí, ktorí vsadili na kartu populizmu a sociálne siete. 

Čomu by sa mala podľa vás venovať väčšia pozornosť zo strany premiéra smerom k verejnosti? 

Určite si nemyslím, že by sme mali riešiť svadby a nevesty. Určite sú tu oveľa väčšie problémy, ako sa vyrovnať s krízou naprieč rôznymi sektormi – v školstve napríklad, čo sa týka financovania, ale aj spôsobu vzdelávania v kríze, ďalej je témou pomoc a podpora pre rôzne segmenty hospodárstva, teda nielen pre veľké podniky, ale aj pre živnostníkov. No a v neposlednom rade aj hľadanie spôsobov, ako umožniť prežitie ľuďom, ktorí nie sú tvárami kultúry a športu, ale ktorí sa podieľajú na týchto oblastiach cez iné profesie. Keď hovoríme o kultúre a ľuďoch, ktorí nemôžu vykonávať svoju prácu – to nie sú len herci, hudobníci, to sú aj kulisári, zvukári, osvetľovači, tí, ktorí stavajú pódiá, šoféri…

Mala by sa tá debata a riešenia preto niesť v serióznom duchu a nie v populistickom, zaujať čo najväčší počet fanúšikov na Facebooku. Samozrejme, veľmi zaujímavé bude predstavenie plánu obnovy Európskej únie. 

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu