utorok, 26 januára, 2021
1.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Vláda schválila návrh vicepremiérky Remišovej a preverí problémové zmluvy Bonulu

Vláda schválila návrh vicepremiérky Remišovej a preverí problémové zmluvy Bonulu

Preverovať sa budú zmluvy od roku 2016, výsledky analýzy a možné právne riešenia vláda vyhodnotí čo najskôr.

Vláda SR dnes na návrh vicepremiérky Veroniky Remišovej schválila uznesenie, ktorým zaviazala ministrov preveriť všetky zmluvy od roku 2016, ktorých plnenie obsahovalo podmienku certifikátu C4. Úrad pre verejné obstarávanie viackrát konštatoval, že touto podmienkou sa obchádzala transparentnosť súťaží. Tieto zmluvy v hodnote desiatok miliónov eur sa stali biznis modelom spoločnosti Bonul a jej blízkej spoločnosti Vel security.

„Obe tieto bezpečnostné služby, ktorým vlády SMER-u prihrávali obrovské zákazky, prišli o bezpečnostné previerky, aj keď na definitívne rozhodnutie Národného bezpečnostného úradu sa stále čaká. Vláda však musí byť na právoplatné rozhodnutie pripravená a preto je dôležité, aby sme mali o všetkých týchto zmluvách prehľad a boli pripravení na ich zrušenie. Treba skúmať, ako prebiehali súťaže a plnenia so štátom za vlád Smeru a preto som rada, že sme dnes urobili ďalší krok k dôslednej analýze a riešeniam tohto problému,“ skonštatovala vicepremiérka Remišová.

Úlohou vlády je podporovať dôveru ľudí v právny štát a rovnosť pred zákonom, čo vyvolené firmy pod ochranou SMER-u svojimi praktikami podkopávali. Zároveň je firma Bonul pre podozrenia z prepojenia niektorých jej blízkych ľudí na rôzne kauzy, ako Dobytkár, podľa vicepremiérky Remišovej aj bezpečnostným rizikom.

„Vláda musí razantne chrániť bezpečnosť štátnych a verejných inštitúcií a preto sa musíme pripraviť na to, že služby Bonulu a ďalších firiem budeme musieť nahrádzať,“ povedala vicepremiérka. Tento audit tak bude prípravou vlády na to, ako bude zabezpečovať niektoré služby ochrany v ére, keď už Bonul nebude „chráneným druhom“.

„Sľúbili sme ľuďom zmenu a túto zmenu v každodenných rozhodnutiach a návrhoch budem prinášať. To je dôvod, prečo som návrh takéhoto uznesenia predložila na vládu a to je aj dôvod, prečo som v politike,“ dodala vicepremiérka.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 238,617 +1,590 Dnes Úmrtí 4,260 +192 Dnes Uzdravení 197,191 Infikovaných 37,166 Last updated: 26. januára 2021 - 21:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky