štvrtok, 1 októbra, 2020
13.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Stredoeurópske krajiny sa dohodli na koordinácii opatrení proti koronakríze

Stredoeurópske krajiny sa dohodli na koordinácii opatrení proti koronakríze

Ministri zahraničných vecí Slovinska, Rakúska, Českej republiky a Slovenska sa na stretnutí v rámci skupiny Central 5 (C5) v utorok v Slovinsku zhodli na tom, že členovia tejto neformálnej iniciatívy budú pravidelne koordinovať svoje opatrenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Informovala o tom slovinská agentúra STA.

Ministri zahraničných vecí Slovinska, Rakúska, Českej republiky a Slovenska sa na stretnutí v rámci skupiny Central 5 (C5) v utorok v Slovinsku zhodli na tom, že členovia tejto neformálnej iniciatívy budú pravidelne koordinovať svoje opatrenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Informovala o tom slovinská agentúra STA.

Koordinačné stretnutia sa budú konať každé dva týždne prostredníctvom videokonferencie, uviedol šéf slovinskej diplomacie Anže Logar. Ministri sa podľa jeho slov tiež dohodli, že Európska komisia by mala vytvoriť spoločný mechanizmus pre opatrenia a štandardy v prípade rastúceho počtu nakazených.

Logar uviedol, že opätovné uzavretie všetkých hraníc nie je nateraz možnosťou. Zdôraznil však, že jednotlivé “krajiny si musia urobiť svoje domáce úlohy”, pričom musí byť vytvorený “predvídateľný systém” opatrení.

Rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg uviedol, že stredoeurópske krajiny majú spoločný cieľ nedostať sa do situácie podobnej situácii z marca a apríla, keď boli hranice po celej Európe prevažne uzavreté.

„Musíme ukázať, že sme sa v posledných mesiacoch niečo naučili,” vyhlásil Schallenberg. Spolupráca stredoeurópskych krajín je podľa neho veľmi dôležitá v čase očakávanej druhej vlny šírenia COVID-19. „Sme úzko prepojenou ekonomickou oblasťou,” konštatoval s tým, že ekonomika musí naďalej fungovať.

Český minister Tomáš Petříček poukázal na význam informovania iných krajín o chystaných opatreniach v predstihu, a to aj z dôvodu pracovných migrantov a obchodu.

Ministri hovorili aj o situácii v Bielorusku a Petříček v tejto súvislosti povedal, že podporili koordinovanú reakciu EÚ na krízu v tejto krajine.

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok doplnil, že zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci budúci pondelok v Bruseli musí vyslať bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi jasný signál, aby zastavil násilie a začal dialóg s opozíciou.

„Sme šokovaní vývojom v Bielorusku,” povedal Korčok podľa STA a označil za neprijateľné, že ľudia sú bití a že sú trestaní tí, ktorí zmýšľajú inak. Očakáva tiež, že voči Bielorusku budú zavedené sankcie.

Slovinské ministerstvo zahraničných vecí uviedol, že rokovania sa týkali aj ekonomických otázok so zameraním na možnosti integrácie regionálnej infraštruktúry a konektivitu. V otázkach EÚ ministri privítali konsenzus pri viacročnom rozpočte Únie a fonde obnovy, ktoré umožnia ekonomikám členských štátov reagovať na pandémiu a iné výzvy, ako sú digitalizácia a klimatická zmena.

Bolo to tretie stretnutie iniciatívy C5, ku ktorej patrí aj Maďarsko. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa na rozhovoroch nezúčastnil, keďže je na návšteve USA.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

SIS: Ruské zdroje diskreditovali EÚ a NATO aj cez slovenské tzv. alternatívne médiá

Slovensko ako člen EÚ i NATO čelilo v minulom roku kampaniam na diskreditáciu týchto zoskupení. Primárnym zdrojom kampaní boli ruské oficiálne médiá...

Európska únia podnikla právne kroky voči Británii za porušenie brexitovej dohody

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vo štvrtok oznámila, že EÚ sa rozhodla podniknúť právne kroky voči Británii za porušenie...

Mimoparlamentná strana Hlas-SD vyzýva vládu, aby riešila situáciu v športe

Poslanci Národnej rady SR pôsobiaci v mimoparlamentnej strane Hlas – sociálna demokracia vyzývajú vládu, aby riešila situáciu v športe v súvislosti s koronakrízou. Richard...

Maďarsko predlžuje kontroly na hraniciach o ďalší mesiac

Maďarsko v rámci opatrení na ochranu pred šírením nového druhu koronavírusu predlžuje kontroly na svojich úsekoch vnútorných hraníc Európskej únie (EÚ) o...

Most-Híd a Dobrá voľba naznačujú možnú spoluprácu

Mimoparlamentné strany Most-Híd a Dobrá voľba naznačujú možnú spoluprácu v odborných témach. Naznačovali to po tohtotýždňovom stretnutí predsedovia strán László Sólymos (Most-Híd)...

Bratislava/Rajka: NAKA realizuje medzinárodnú protidrogovú akciu, zadržala podozrivé osoby

Národná kriminálna agentúra (NAKA) realizuje medzinárodnú protidrogovú akciu s krycím názvom Rajec. Od stredajšieho (30. 9.) skorého rána zasahuje v spolupráci s...

Premiér odmietol zlúčenie Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Premiér Igor Matovič (OĽANO) odmietol, že by sa mali Sociálna poisťovňa a Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zlúčiť. Uviedol to vo štvrtok počas tlačovej...
Slovensko
Pozitívne vzorky 10,938 +797 Dnes Úmrtí 48 Uzdravení 4,620 Infikovaných 6,270 Last updated: 1. októbra 2020 - 14:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky