Švédska polícia zatkla šesť aktivistiek Greenpeace

0
Ilustračná snímka. Protest aktivistov z Greenpeace. Foto: TASR

Švédska polícia zatkla v nedeľu šesť aktivistiek z environmentálnej organizácie Greenpeace za protizákonný vstup do ropnej rafinérie. Informovala o tom agentúra DPA.

Policajný hovorca Peter Adlersson uviedol, že šestica zatknutých vstúpila na chránené územie rafinérie. Zatknutiu sa nebránili.

K incidentu došlo pri rafinérii Bjorforden, ktorá je najväčšou vo Švédsku. Greenpeace protestovalo proti ropnej spoločnosti Preem, ktorá chce rafinériu rozšíriť.

Plavidlo Greenpeace s názvom Rainbow Warrior (Dúhový bojovník) zakotvilo vo fjorde Brofjorden pred tamojšou rafinériou vo štvrtok večer, aby tak zablokovalo príchod ropného tankera.

Cestu do rafinérie bezpečnostné zložky uvoľnili ešte v piatok večer. Rainbow Warrior však zostal kotviť blízko rafinérie.

Vedúca švédskej pobočky Greenpeace Isadora Wronskiová uviedla, že šesť aktivistiek pochádzalo z Fínska, Nórska a Švédska.

Cieľom Greenpeace je zastaviť rozširovanie rafinérie. Medzi švédskou vládou a spoločnosťou Preem v súčasnosti v tejto otázke prebiehajú rokovania.  

Greenpeace varuje, že takýto krok by mal za následok zvýšenie emisií až o milión ton oxidu uhličitého ročne, čím by švédska vláda šla priamo proti cieľom Parížskej dohody, ktorou sa spolu s ďalšími krajinami zaväzuje aktívne znižovať emisie a bojovať proti klimatickej zmene.

Vedenie rafinérie však argumentuje, že jej rozšírenie by umožnilo výrobu kvalitnejších produktov a obnoviteľných palív, čo by kompenzovalo lokálne zvýšenie emisií.

„Dúfame, že (premiér) Stefan Lofven prevezme v čase klimatickej krízy svoju zodpovednosť,” uviedla Wronskiová pre DPA.

- Reklama -