nedeľa, 4 decembra, 2022
5 C
Bratislava
ÚvodArénaAmerický minister zahraničných vecí odsúdil popravu iránskeho zápasníka

Americký minister zahraničných vecí odsúdil popravu iránskeho zápasníka

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo odsúdil popravu iránskeho zápasníka Navida Afkariho. Toho popravili v sobotu za zabitie príslušníka bezpečnostných zložiek.

„Poprava Navida Afkariho iránskym režimom je brutálny a krutý čin… Je to nehorázny útok na ľudskú dôstojnosť, a to aj podľa odporných noriem tohto režimu. Hlasy iránskeho ľudu nebudú umlčané,” uviedol Pompeo, ktorého citovala agentúra AFP.

O sobotňajšej poprave informoval šéf iránskej provincie Fars Kazem Músáví. „Rozsudok voči Navidovi Afkarimu, vrahovi Hassana Turkmana, sme vykonali dnes ráno v adelabadskom väzení v Šíráze,” citoval Músavího portál alarabiya.net.

Dvadsaťsedemročný Afkari sa mal priznať k niekoľkým trestným činom vrátane vraždy príslušníka bezpečnostných síl, no podľa jeho matky a viacerých ľudskoprávnych organizácií si úrady vynútili priznanie násilím. Iránskeho reprezentanta vraj predtým vo väznici kruto mučili. Jeho matka na videu prosila celý svet o pomoc a spravodlivý súd. Viacerí svetoví zápasníci sa postavili Afkarimu na obranu a žiadali jeho prepustenie na slobodu. Znepokojenie nad Afkariho rozsudkom vyjadril na Twitteri aj americký prezident Donald Trump.

Afkariho, ktorý v minulosti dosiahol na národných šampionátoch niekoľko medailových úspechov, odsúdili na trest smrti, 6,5-ročné väzenie a 74 rán bičom. Najvyšší iránsky súd jeho odvolanie proti trestu zamietol. Dlhoročné väzenie dostali aj jeho bratia Vahid a Habib, ktorí sa takisto zapojili do protestov proti tamojšiemu vládnemu režimu.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -