sobota, 23 januára, 2021
8.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Guterres: Štáty Európskej únie musia zdieľať zodpovednosť za migrantov z Grécka

Guterres: Štáty Európskej únie musia zdieľať zodpovednosť za migrantov z Grécka

Generálny tajomník OSN António Guterres v sobotu vyzval členské štáty Európskej únie, aby prijali migrantov a žiadateľov o azyl, ktorí v dôsledku požiaru v tábore Moria na gréckom ostrove Lesbos prišli o strechu nad hlavou. Informovala o tom agentúra AFP.

„Je to nesmierna tragédia,” povedal Guterres pre francúzsku televíziu TV5Monde v rozhovore, ktorý odvysielala v sobotu. „Podľa mňa je jediným riešením premiestnenie týchto utečencov na kontinent, pričom dúfam v európsku solidaritu,” dodal.

„Nemôžete od krajiny (Grécka) v prvej línií očakávať, že všetko vyrieši sama. V rámci Európskej únie musí byť zdieľaná zodpovednosť,” pokračoval Guterres.

Grécka poriadková polícia v sobotu použila proti protestujúcim migrantom slzotvorný plyn. Tí sú už štyri dni bez prístrešia a pravidelného prísunu vody a potravín v dôsledku požiaru v najväčšom európskom tábore pre migrantov.

Chronicky preplnenú Moriu požiar takmer celú zničil. Tábor bol prechodným domovom pre približne 12.700 ľudí, vrátane zhruba 4000 maloletých, prevažne zo Sýrie a Afganistanu, čo viac ako štvornásobne prevyšovalo jeho kapacitu.

Desať členských štátov Európskej únie sa v piatok dohodlo na prijatí celkovo 400 maloletých migrantov bez sprievodu dospelej osoby, avšak podľa niektorých ľudskoprávnych organizácií je takáto odozva nedostatočná.

1 komentár

  1. Keď si ich západ navozil tak teraz nech sa o nich aj postará!!! Je to ich kapusta. Bol to západ kto po celé stáročia vykorisťoval a kolonizoval iné krajiny. Teraz nech si za to nesú aj sami zodpovednosť. Slovensko by malo okamžite opustiť tento spolok bláznov!!! Slovensko by mal odísť z EU po vzore VB!!! Slovensko by tak isto opustiť aj zločineckú teroristickú organizáciu NATO!!! Tak nám Boh pomáhaj!!!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 233,027 Úmrtí 3,894 Uzdravení 183,942 Infikovaných 45,191 Last updated: 23. januára 2021 - 09:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky