piatok, 22 januára, 2021
5.1 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Lídri V4 presadzujú voči Bielorusku strategický prístup. V boji s koronavírusom...

VIDEO Lídri V4 presadzujú voči Bielorusku strategický prístup. V boji s koronavírusom chcú chrániť životy, ale aj ekonomiku

Vyšehradská štvorka (V4) presadzuje vo vzťahu k Bielorusku strategický prístup. Odsúdila tiež pokus o vraždu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. V boji s novým koronavírusom sa premiéri zhodli nielen na potrebe záchrany životov, ale aj ekonomík. Vytvoriť by chceli skupinu expertov V4. Poľský premiér Mateusz Morawiecki, predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, slovenský premiér Igor Matovič a český premiér Andrej Babiš o tom informovali po piatkovej vrcholnej schôdzke V4 v poľskom meste Lublin.

Lídri V4 sa zhodli, že podporujú slobodné voľby v Bielorusku a odmietajú akýkoľvek spôsob potláčania slobôd. Žiadajú tiež prepustenie politických väzňov. Bielorusku chcú podľa Morawieckeho v rámci strategického prístupu ponúknuť ekonomickú pomoc a spoluprácu, a to najmä v energetickej politike i na IT trhu. Morawiecki zdôraznil i potrebu rozvoja infraštruktúry. Diskutovať by v budúcnosti chceli aj o možnosti bezvízového styku medzi Bieloruskom a krajinami V4.

Lídri krajín V4 chcú, aby sa Bielorusi tešili z demokracie a slobody, no ako podotkol Morawiecki, musí to byť suverénne rozhodnutie bieloruských občanov.

Český premiér Andrej Babiš počas tlačovej konferencie po stretnutí premiérov krajín V4 v poľskom meste Lublin 11. septembra 2020. Foto: TASR

Babiš považuje za dôležité prerokovať situáciu v Bielorusku na Európskej rade. „Základom sú slobodné voľby. Nemôžeme Bielorusom vnucovať naše návrhy a orientáciu. Musíme sa vyvarovať ukrajinského scenára. Bielorusi musia sami rozhodnúť o svojej budúcnosti,” poznamenal Babiš.

Plynovod Nord Stream 2 (Severný prúd 2) nazval poľský premiér projektom, ktorý “poškodzuje bezpečnosť Európy a mal by byť zastavený”.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki počas tlačovej konferencie po stretnutí premiérov krajín V4 v poľskom meste Lublin 11. septembra 2020. Foto: TASR

„Európska únia musí byť z hľadiska energetických zdrojov nezávislá. Tento projekt narúša túto nezávislosť,” konštatoval Morawiecki.

Premiéri hovorili aj o pandémii nového druhu koronavírusu. Predseda maďarskej vlády očakáva, že druhá vlna pandémie bude veľmi agresívna.

„Počet prípadov vo svete i v Európe sa zvyšuje. Rýchlosť a reakčné časy vlád budú kľúčovým faktorom,” podotkol Orbán. V rámci V4 sa preto lídri dohodli, že vytvoria mechanizmus, ktorý umožní diskutovať a koordinovať opatrenia z hodiny na hodinu. Babiš kritizoval skutočnosť, že v rámci Európskej únie epidemiológovia medzi sebou nekomunikujú a následkom toho sú rôzne rozhodnutia. Víta preto, že sa takáto platforma vytvorí zatiaľ aspoň na úrovni krajín V4. Premiéri sa zároveň zhodli, že počas pandémie treba chrániť aj ekonomiky krajín. Vyhnúť sa chcú takzvanému lockdown scenáru.

Maďarský premiér Viktor Orbán počas tlačovej konferencie po stretnutí premiérov krajín V4 v poľskom meste Lublin 11. septembra 2020. Foto: TASR

Predsedovia vlád V4 rokovali aj o narastajúcom napätí vo východnom Stredomorí, vyvolanom spormi medzi Tureckom a Cyprom týkajúcimi sa teritoriálnych vôd. Rozoberali tiež situáciu v Číne a akým spôsobom by sa mohli zlepšiť obchodné vzťahy V4 s touto krajinou.

Premiér SR konštatoval, že sa stále cíti nováčikom medzi premiérmi V4.

„Čím ďalej, tým viac mám však pocit, že zoskupenie V4 je veľmi dôležité a môže byť aj lídrom v niektorých témach,” povedal Matovič.

Slovenský premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie po stretnutí premiérov krajín V4 v poľskom meste Lublin 11. septembra 2020. Foto: TASR

V súvislosti s tragickým úmrtím slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku v roku 2018 slovenský premiér uviedol, že keby sa to stalo v jednej z krajín V4, už by bol zvolaný mimoriadny samit EÚ. Pripomenul, že Slovensko žiada od Belgicka urýchlené a objektívne vyšetrenie prípadu. Tragédiu však Slovensko podľa neho nechce zneužívať.

VIDEO Premiéri V4 po summite v poľskom Lubline o Bielorusku

Zdroj: TASR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 231,242 Úmrtí 3,801 Uzdravení 181,129 Infikovaných 46,312 Last updated: 22. januára 2021 - 03:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky