Zábojník: Matovič nesplní sľuby, ktoré dal ľuďom v boji s oligarchiou. S ľuďmi, ktorých dáva do funkcií, sa to nedá

0
Juraj Zábojník, bezpečnostný analytik (Autor: TASR)

Tvrdo kritizuje premiéra Matoviča aj ministra vnútra Mikulca. Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník je totiž presvedčený, že nesplnia sľuby, ktoré dali ľuďom v boji s oligarchiou. „Ak ľudom nasľubujete, že pochytáte veľké ryby a oni vám uveria, nesmiete udicu hádzať do vane, ale do oceánu,” hovorí Zábojník v rozhovore pre ParlamentneListy.sk.

V týchto dňoch opäť zasahuje NAKA v jadrovej elektrárni Mochovce,  potvrdili to aj Slovenské elektrárne. Dôvody sa týkajú pochybných dodávok systémov protipožiarnej signalizácie, komponentov, zariadení a prác. Čo na to hovoríte? 

Keď už niekto navýši cenu diela viacerými dodatkami z 3,9 milióna na takmer 26 miliónov, čiže viac ako 600 percent, pýtam sa, čo je to za arogantnosť a bezočivosť a kde tie peniaze skončili? Musí byť absolútnou prioritou predstaviteľov nášho štátu, aby bezpečnosť našich občanov bola stopercentne zaistená. Preto optika na to, aký je stav v Slovenských elektrárňach, si vyžaduje nekompromisné zameranie na všetko, čo sa deje v súvislosti s výstavbou jadrových blokov.

Polícia prešetruje “obzvlášť závažný zločin podvodu”, ktorý súvisí s dostavbou tretieho a štvrtého bloku elektrárne. Zasahovala tam už viackrát. Ak by to bola pravda, že v súvislosti s poskytovaním služieb, pri ktorých malo dôjsť približne k 1000-percentnému zvýšeniu objemu fakturovaných prác v porovnaní so skutočnosťou, tak je to niečo nehorázne.

Polícia musí preveriť neskutočné množstvo otáznikov, ktoré visia nad týmto dielom, ktorého rozpočet z 2,8 miliardy eur sa navýšil na 5,7 miliardy. To je obrovský balík peňazí. Preto sa treba pýtať a preveriť za pomoci odborných posudkov, či bol projekt nielen dodržaný, ale či pri potrebných úpravách projektu boli taktiež prijaté zásady a postupy, ďalej preveriť, či realizácia projektu, teda samotná výstavba bola a je naďalej správne koordinovaná a výsledky kontrolované, preveriť, ako dozor vykonával inšpekcie a akou formou, či je v súlade s tými, aké sú zaužívané všade vo svete. Preveriť všetky doterajšie postupy prác, použitých materiálov, ktoré sa začali jadrovým ostrovom, kto boli dodávatelia týchto prác a materiálov. Boli dostatočne skúsení?

Pri podvodoch je zločin a jeho praktiky čoraz sofistikovanejšie. V Česku sa napríklad manipulovalo s dokumentáciou, boli tam falošné röntgenové fotografie zvarov…  Aj na Slovensku je už známe, že bol problém s nekvalitnými zvarmi, ktoré realizovali zvárači bez príslušných certifikátov.

Áno, aj tu treba určite preveriť veci priamo na mieste. Či bolo overené, že je zariadenie alebo systém v takom stave, ako vyžaduje projekt. Dnes je k dispozícii skvelá technológia na kontrolu zloženia materiálu, prídavných materiálov pre zvary. Musí sa ísť viac do hĺbky. Je toho mnoho a tým, že sa rozpustilo pri tejto výstavbe toľko miliárd, o to precíznejšie je potrebné to vyšetriť. Dnešná ďalšia akcia NAKA je dobrým signálom a hlavne dôvody, pre ktoré tam zasahovali.

Veľmi sledovanou záležitosťou je voľba nového policajného prezidenta. Dočasne bol vymenovaný do tejto funkcie Peter Kovařík, ktorý pôsobil ako vedúci protikorupčného odboru na úrade vlády. Pred časom ste ho pre ParlamentneListy.sk dosť kritizovali. Zmenil sa s odstupom váš pohľad naňho? Ako vidíte jeho nomináciu? 

Nominácia tejto figúrky je pre mňa záhadou. O to viac som prekvapený, ako sa vyjadril aj premiér Matovič, keď sa stal predsedom vlády, za celých šesť mesiacov za ním neprišiel, a pritom bol riaditeľom odboru prevencie korupcie na Úrade vlády SR. O to viac ma zarazilo, že nebol nadšený nomináciou a priznal, že mu povedali, neboj, bude to dobre. To sme si hovorili, keď sme ako chlapci spiľovali obrovské jedle a nevedeli sme, na ktorú stranu spadnú. (smiech)

Neveril som vlastným očiam a ušiam. Matovič bude tým hromozvodom, ktorý to všetko schytá, pretože riadiť Policajný zbor musí riadiť odborník so skúsenosťami, manažér, osobnosť a hlavne ťahúň, ktorý musí byť vzorom pre vyšetrovacie tímy. Musí byť ich motivátorom a koordinátorom. Preto si dávam otázku, a nielen ja, pretože je to pre mnohých priateľov, ktorí do toho čo i len trošku vidia a ktorých počúvam, že čo je za tým? Je to veľmi kuriózne a predpokladajú všetci veľké fiasko. Osobne si myslím, že tento človek tam dlho nebude, ale už je to aj tak jedno.

Čo je však najhoršie, oni nemajú takú osobnosť, ktorá by naplnila sľuby, ako všetkých pozatvárajú a urobia poriadok, a ak pôjde onedlho pán Matovič do diskusnej relácie a budú mu merať, koho presvedčil a koho nie, bude veľmi prekvapený. Pripusťme, že on sa snaží, ale to nestačí. Ani Hanibal alebo Alexander Veľký by nevyhrávali ťaženia, keby mali doslova neschopných ľudí po svojom boku. Celé formácie mali svojich veliteľov, ktorí zodpovedali za ľavé či pravé krídlo alebo iné časti tejto formácie. Vláda je určitým spôsobom takáto formácia a je nevyhnutné mať na zodpovednom mieste nielen falošne lojálneho človeka, to nestačí, musí mať na slovo vzatého odborníka a tu je, bohužiaľ, neskutočná absencia. Vypomstí sa mu to a bude terčom veľkej kritiky. Takáto budúcnosť ho čaká a to sa nedá ustáť, ak v začiatkoch urobíte takéto chyby. Každá stavba padne, ak je postavená na zlých základoch. Aj tí sklamaní a prelietaví voliči už vidia, čo sa deje, a už to nie je o Ficovi, o kritike z opozičnej lavice, už to je o konštruktívnom riešení. 

Proti nominácii sa jasne z vládnej koalície vyslovil iba Milan Krajniak zo Sme rodina. Väčšine to je akoby jedno, hoci ide o mimoriadne dôležitú funkciu v štáte, a teraz to nehovorím hodnotiac konkrétne osobu dočasného policajného prezidenta, ale ako princíp postoja k nomináciám. Váš  pohľad?   

A všimnite si, ako sa vyjadrila ministerka Remišová, keď jej moderátor v rádiu Expres položil viackrát otázku k tejto téme. Ona nemala vlastný názor. To, čo povedala ako vicepremiérka, bolo niečo také úbohé, že keby boli o týždeň voľby, nedostane jej strana ani príspevok za voľby. Krajčí sa pýta Matoviča, čo má povedať na otázku médiám, keď nemal premiér rúško na ústach, keď sa fotil na svadbe. To je podobné aj s kauzou právnych služieb a tak isto aj s touto nomináciou nevýraznej osoby do takej zodpovednej funkcie, akou je policajný prezident. Väčšine sa to nepáči, ale čušia. Preto takýto orchester nemôže dlho hrať. Áno, ministra Krajniaka osobne chválim, lebo ten povedal jasný nesúhlas. 

V parlamente už sedí ako poslanec aj Lukáš Kyselica. Jeho vyvodenie  politickej zodpovednosti spočívalo v presune z postu štátneho tajomníka MV SR do poslaneckej lavice. Je to  v poriadku, že tento človek z vojenského spravodajstva je poslancom NR SR?

Poslanec Kyselica urobil Matovičovi takú medvediu službu, s akou sme sa na Slovensku ešte nestretli. Nemá čo robiť v parlamente, a aby sa mu občania skladali na jeho päťtisícový plat. To je nehoráznosť, keď zákony Slovenskej republiky vedia čítať školáci, predpokladám, že by ich mal vedieť čítať i on. Jedným slovom povedané, vojaci, policajti, siskári, skratka všetci príslušníci ozbrojených zložiek a zborov, nemajú a doslova nesmú kandidovať na kandidátkach politických strán. Je to v tvrdom rozpore s legislatívou, a tu Matovič stratil neskutočne veľa, pretože sa očakávalo, že sa postaví k tomu tak, ako sa prezentoval po celý čas v opozícii, že je bojovník za dodržiavanie zákonov a ochranca ľudu.

Dnes ľudia vidia, že ten meter je vždy na každý prípad iný a už mu neveria. Bohužiaľ. Rozum sa z toho jednému človeku zastaví. Nikdy by mi ani nenapadlo, že na takýchto nepredstaviteľných kauzách si nasúka predseda vlády Matovič toľko vlastných gólov do brány. Stala sa obrovská chyba pri nominácii na taký ťažký rezort, akým je ministerstvo vnútra, a pritom by som tam našiel kompetentného človeka. Nesplnia sľuby, ktoré dali ľuďom v boji s oligarchiou a na ktorých postavili kampaň, pretože sa to v takomto prípade a s takýmito ľuďmi ani nedá. Ak ľudom nasľubujete, že pochytáte veľké ryby a oni vám uveria, nesmiete udicu hádzať do vane, ale do oceánu.

- Reklama -