VIDEO Čaputová chce kontaktovať Belgicko: Zohľadnite požiadavku Chovancovej rodiny a prizvite slovenského experta do vyšetrovania

0
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Prítomnosť slovenského experta pri vyšetrovaní tragickej smrti Jozefa Chovanca v Belgicku v roku 2018 môže pomôcť lepšie objasniť okolnosti prípadu a priniesť viac dôvery v celý vyšetrovací proces. Prezidentka SR Zuzana Čaputová preto požiada Belgicko, aby zohľadnilo túto požiadavku Chovancovej rodiny. Informovala o tom vo štvrtkovom vyhlásení. Dodala, že smrť, pri ktorej je podozrenie, že nastala v dôsledku policajného zákroku, je neospravedlniteľná.

Hlava štátu navrhla rodine Jozefa Chovanca, aby zvážila účasť slovenského experta. Rozhodla sa túto možnosť využiť. “Som presvedčená, že tento krok môže pomôcť dôveryhodnosti vyšetrovania v očiach slovenskej aj belgickej verejnosti. Následne ako hlava štátu preto požiadam belgickú stranu, aby túto žiadosť pozostalých zohľadnili,” uviedla Čaputová.

Prezidentka odsúdila všetky formy policajnej brutality voči občanovi ktorejkoľvek krajiny. “Smrť, pri ktorej je podozrenie, že nastala v dôsledku policajného zákroku, je neospravedlniteľná a zverejnené zábery zo zadržiavacej miestnosti museli vyvolať hnev a zdesenie v každom z nás,” skonštatovala.

Podľa Čaputovej je znepokojujúce, že napriek angažovanosti zastupiteľského úradu v Belgicku prípad nebol za takú dlhú dobu riadne vyšetrený. “Aj keď sa po zverejnení videa pohli veci dopredu a došlo v niektorých prípadoch k vyvodeniu personálnej zodpovednosti, pochybnosti o vyšetrovaní prípadu zostali a bude na prospech všetkých, aby boli podniknuté potrebné kroky, ktoré zvýšia dôveru u belgickej aj slovenskej verejnosti. Verím, že v tomto máme s belgickou stranou rovnaký cieľ aj rovnaké očakávania,” poznamenala.

Zo záznamu priemyselnej kamery, ktorá incident z roku 2018 zachytila, vidno, ako jedna zo zasahujúcich policajtiek hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi Chovanca a smejú sa z nacistického pozdravu svojej kolegyne. Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca 16 minút.

- Reklama -