utorok, 15 júna, 2021
21.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Poľsko popiera Lukašenkovo obvinenie z údajného zinscenovania otravy Navaľného

Poľsko popiera Lukašenkovo obvinenie z údajného zinscenovania otravy Navaľného

Poľské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok poprelo tvrdenie o telefonickom rozhovore medzi Varšavou a Berlínom, ktorý sa mal týkať ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a údajného zinscenovania správy o jeho otrávení.

Informovala o tom agentúra TASS, ktorá pripomenula, že s týmto tvrdením prišiel minulý týždeň bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Podľa Lukašenka bieloruská spravodajská služba zachytila telefonický rozhovor, z ktorého vyplýva, že tvrdenia o otrávení Navaľného látkou typu novičok sa nezakladajú na pravde.

Poľský rezort diplomacie však v pondelok dementoval správu o údajnom telefonickom rozhovore na linke Varšava-Berlín.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Foto: TASR/AP

Varšava súčasne uviedla, že zaznamenala vyhlásenie nemeckej vlády a kancelárky Angely Merkelovej, že Navaľnyj mohol byť otrávený nervovoparalytickou látkou typu novičok. V súvislosti s tým Varšava deklarovala, že toto podozrenie u nej vyvolalo znepokojenie; žiada preto dôkladné vyšetrenie pokusu o vraždu Navaľného a vyvodenie zodpovednosti voči jeho páchateľom.

O odpočutí spomínaného telefonátu hovoril Lukašenko minulý štvrtok, keď v Minsku prijímal ruského premiéra Michaila Mišustina.

Ešte v ten istý deň boli materiály bieloruskej rozviedky poskytnuté ruskej tajnej službe FSB. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova sú teraz tieto zvukové materiály predmetom skúmania ruskými expertmi.

Podobne ako Varšava aj nemecká spolková vláda označila spomínané Lukašenkove tvrdenia za nepravdivé.

Záznam telefonátu týkajúci sa Navaľného a pokusu o jeho otrávenie zverejnila v piatok večer bieloruská štátna televízna stanica ONT. V prepise sa uvádza, že spolu komunikovali “Mike z Varšavy” a “Nick z Berlína”.

Podľa spravodajského portálu kresy24.pl sa telefonujúci rozprávajú o tom, že v Berlíne boli sfalšované výsledky laboratórnych testov Navaľného, aby “Putinovi prešla chuť strkať nos do bieloruských záležitostí, “treba ho utopiť” v problémoch Ruska. Dodáva, že “je vojna” a vo “vo vojne sú dobré všetky metódy”. “Varšava” s týmto postojom súhlasí a uvádza, že Bielorusko treba “odtiahnuť od Ruska”.

Podľa portálu poľského denníka Wiadomošči “Nick z Berlína” sa pýta “Mika z Varšavy” aj na situáciu v Bielorusku. “Mike” odpovedá, že sa nevyvíja najpriaznivejšie. Podľa neho sa ukázalo, že Lukašenko je “tvrdý oriešok”. Jemu verní “sú profesionálni a organizovaní”, vysvetlil “Mike”. “Nick” navrhuje ďalší rozhovor, avšak “nie po telefóne”. V pozadí ich rozhovoru bolo počuť zvuky podobné tým z vlaku alebo idúceho automobilu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,087 +49 Dnes Úmrtí 12,446 +5 Dnes Uzdravení 377,425 Infikovaných 1,216 Last updated: 15. júna 2021 - 12:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -