Bratislava: Spustili nový systém zdieľaných bicyklov

0
ružové bicykle ako nový dopravný systém v Bratislave (Foto: TASR)

Znížiť dopravnú záťaž a rozšíriť možnosti ekologickej, ľahko dostupnej dopravy je ambíciou novej služby zdieľaných bicyklov, ktorú budú môcť využiť obyvatelia a návštevníci hlavného mesta. Systém v pondelok oficiálne spustili prevádzkovatelia v prítomnosti národného cyklokoordinátora Petra Klučku a zástupcov bratislavského magistrátu.

„V prvej fáze si záujemcovia budú môcť požičať bicykle v širšom centre vrátane časti Ružinova, Petržalky, Karlovej Vsi, ale aj miest pri železničných staniciach. Chceme osloviť nielen Bratislavčanov, ale aj tých, ktorí prichádzajú za prácou zo širšieho zázemia metropoly a využívajú prímestskú dopravu,” uviedol o prítomnosti ružových bicyklov v Bratislave jeden z koordinátorov projektu Jan Bureš.

„Už teraz máme k dispozícii približne 100 bicyklov, do konca budúceho týždňa očakávame navýšenie ich počtu na približne 300,“ dodal.

Systém, ktorý benefituje z existujúcich skúseností z českých miest, bude fungovať prostredníctvom mobilnej aplikácie. Prevádzkovatelia takisto deklarujú záujem nespôsobovať problémy na verejných priestoroch pri odkladaní bicyklov.

„Bude ich možné odstaviť len v rámci vybudovaných cyklostojanov. Povinnosťou používateľa bude fotografiou mobilom zdokumentovať vrátenie bicykla do stojanu. Ak sa tak nestane, prevádzkovateľ ho bude kontaktovať a vyzývať na nápravu,” dodal Martin Žarnovický, hovorca spoločnosti Rekola, ktorá nový systém v Bratislave zavádza.

Národný cyklokoordinátor SR Peter Klučka víta spestrenie ponuky ekologickej bicyklovej dopravy ako možnosti presunu v hlavnom meste.

„Verím, že bude ľudí motivovať, aby pred motorovým vozidlom využili možnosť zdravšie a šikovnejšie sa dostať na miesto, kam majú namierené. Je to zároveň ďalší impulz pre mesto, aby prijímalo opatrenia zlepšujúce podmienky pre cyklodopravu,” povedal.

Tomáš Peciar, ktorý má na bratislavskom magistráte na starosti rozvoj cyklodopravy, verí, že nová služba ponúkne alternatívu i nadstavbu verejnej dopravy v meste, rovnako tak doplní už existujúce podobné systémy.

„Naším cieľom je vytvárať podmienky, aby sme obmedzili počet áut a negatívny vplyv, ktoré majú na celkovú dopravnú priepustnosť, ale i životné prostredie,” dodal.

V Bratislave už niekoľko rokov exituje komunitný systém zdieľaných bicyklov, od jesene 2018 takisto mestský systém Slovnaft Bajk. Prevádzkovatelia novej služby ich nevnímajú ako konkurentov, ale ako partnerov vytvárajúcich konkurenciu autám.

- Reklama -