Kalifornia zaznamenáva rekordné horúčavy sprevádzané lesnými požiarmi

0
Plamene na ceste Interstate 80 v kalifornskom meste Vacaville 19. augsta 2020. Foto: TASR/AP

Rekordné teploty zasiahli v nedeľu časti amerického štátu Kalifornia, ktorý sužuje vlna horúčav a v ktorom úrady pokračujú v boji proti lesným požiarom. Informovala o tom agentúra DPA.

Národná meteorologická služby (NWS) hlásila 49,4 stupňa Celzia vo štvrti Woodland Hills v Los Angeles, čo označila za dosiaľ najvyššiu oficiálne nameranú teplotu v okrese Los Angeles. Doterajší rekord 48,3 stupňa tam zaznamenali v júli 2006.

Nové rekordy zaevidovali aj v ďalších najmenej dvoch okolitých mestách (47,2 a 45,5 stupňa).

Guvernér Kalifornie Gavin Newsom už v auguste vyhlásil celoštátny núdzový stav vzhľadom na lesné požiare a nebezpečné poveternostné podmienky.

V nedeľu vydal vyhlásenie o ohrození v súvislosti s troma lesnými požiarmi, ktoré spálili tisíce hektárov porastov, zničili domy a vyžiadali si evakuácie tisícov obyvateľov. Medzi postihnutými okresmi sú San Diego pri hranici s Mexikom, San Bernardino východne od Los Angeles a Fresno asi 300 kilometrov severne od Los Angeles.

Požiar v kalifornskom Ben Lomonde 20. augusta 2020. Foto: TASR/AP.

Približne 200 ľudí, ktorí uviazli v dôsledku požiaru v Národnom lese Sierra v strednej Kalifornii, museli cez víkend zachraňovať vrtuľníkmi v oblasti priehrady Mammoth Pool. Najmenej desať osôb utrpelo zranenia.

Kalifornská národná garda medzitým varovala, že po celom štáte by mohlo v dôsledku vysokých teplôt dôjsť k výpadkom elektriny počas predĺženého víkendu spojeného s americkým Sviatkom práce.

Kalifornia v súčasnosti zažíva jednu zo svojich najhorších zaznamenaných sezón lesných požiarov. Aktuálne varovanie pred počasím priaznivým pre ich vznik platí do stredy vzhľadom na nárazový vietor a nízku vlhkosť.

- Reklama -