Mexiko pracuje na vývoji vlastnej vakcíny voči SARS-CoV-2

0
Na snímke dobrovoľníčka počas prebiehajúcich klinických testov vakcíny proti koronavírusu. Foto: TASR/AP

Mexiko pracuje na vývoji vlastnej vakcíny voči novému koronavírusu, ktorá by mohla byť pripravená na použitie na jar budúceho roku. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters.

Podľa biologičky Esther Orozcovej, ktorá koordinuje boj proti koronavírusu v Mexiku, vyvíja očkovaciu látku súkromná spoločnosť Laboratorio Avimex. Spolupracuje pritom s odborníkmi z mexickej národnej univerzity UNAM a vládneho inštitútu pre sociálnu bezpečnosť IMSS.

„Ich výskum je už v pokročilej fáze. Myslím, že (vakcína) bude pripravená do jari alebo do začiatku leta,” povedala Orozcová v rozhovore pre agentúry Reuters.

Podľa nej sa už čoskoro začne prvá fáza testovania očkovacej látky na desiatkach dobrovoľníkov. V druhej fáze to budú už stovky a v tretej – záverečnej – už tisíce ľudí.

Mexická spoločnosť Laboratorio Avimex sa venuje najmä výrobe vakcín a farmaceutických produktov pre zvieratá.

Novým koronavírusom sa v Mexiku, druhej najväčšej ekonomike v Latinskej Amerike, infikovalo už viac ako 623 000 ľudí a 66 851 zomrelo na súvisiace komplikácie.

Okrem snáh o vývoj vlastnej vakcíny sa Mexiko bude podieľať aj na klinických testoch talianskych a ruských očkovacích látok voči koronavírusu. Má tiež záujem zapojiť sa do testov ďalších vakcín, ktoré vyvíjajú nadnárodné spoločnosti Sanofi, Johnson & Johnson a čínske firmy CanSino Biologics a Walvax Biotechnology.

Mexická vláda tiež uzavrela dohodu o vývoji vakcíny s nadnárodnou farmaceutickou firmou AstraZeneca. Mexiko sa všetkými týmito cestami snaží zabezpečiť si približne 200 miliónov dávok vakcín, ktoré bude podľa odhadov potrebovať pre vlastné obyvateľstvo.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu