utorok, 3 augusta, 2021
15.8 C
Bratislava
ÚvodArénaAKTUALIZOVANÉ Pri nehode auta sa zranilo päť záchranárov horskej služby. Pomáhali im...

AKTUALIZOVANÉ Pri nehode auta sa zranilo päť záchranárov horskej služby. Pomáhali im leteckí záchranári

Doplnená správa

Traja profesionálni a dvaja dobrovoľní záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) sa zranili v terénnom aute, ktoré sa prevrátilo v sobotu popoludní na zjazdovke nad chatou na Grúni v Malej Fatre. Jeden zo záchranárov je vo vážnom stave. HZS o tom informuje na svojej internetovej stránke.

„Záchranári HZS smerovali k zranenej turistke na Poludňový grúň. Na miesto nehody boli okamžite vyslané záchranné zložky Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby, rýchlej zdravotnej pomoc (RZP), rýchlej lekárskej pomoci (RLP) aj Hasičského a záchranného zboru. K zranenej turistke po nehode záchrannej skupiny smerovala druhá skupina záchranárov,” uviedla HZS.

Nehoda horských záchranárov v Malej FatreDňa 5. 9. 2020 v poobedňajších hodinách sa počas záchrannej akcie na…

Uverejnil používateľ Horská záchranná služba Sobota 5. septembra 2020

Horským záchranárom pomáhali leteckí záchranári

Leteckí záchranári zo Žiliny pomáhali v sobotu v Malej Fatre piatim horským záchranárom, ktorí sa zranili pri nehode terénneho auta v oblasti nad chatou na Grúni v Malej Fatre. TASR o tom informovala hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) ATE Zuzana Hopjaková.

Doplnila, že horskí záchranári smerovali na pomoc zranenej turistke na Poludňový grúň.

„V terénnom vozidle sa na strmom svahu niekoľkokrát prevrátili. Po rekognoskácií terénu vysadili záchranári lekára z paluby priamo k miestu nešťastia. Pri príchode lekára sa už záchranári HZS nachádzali mimo vozidla,” uviedla Hopjaková.

Dnes sme na tiesňovej linke 155 pomáhali našim kolegom – horským záchranárom z Malej Fatry. Nie však ako tím pri…

Uverejnil používateľ Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR Sobota 5. septembra 2020

„Lekár poskytol neodkladnú zdravotnú starostlivosť najskôr mužovi s poranením hrudníka, hlavy, s podozrením aj na poranenie brucha. V transportnom saku ho z miesta pomocou lanovej techniky evakuovali a previezli na najbližšie vhodné miesto, dostupné aj pre pozemnú záchranu. Na rovnaké miesto previezli v transportnej sedačke ďalšieho zraneného s podozrením na poranenie v oblasti obličiek,” dodala hovorkyňa leteckých záchranárov.

Posledného evakuovali z miesta pacienta s vážnym poranením tváre a úrazom ramena.

„Všetkých troch horských záchranárov odovzdali do starostlivosti privolaných posádok rýchlej zdravotnej pomoci, ktoré ich previezli na ďalšie ošetrenie do najbližších zdravotníckych zariadení. Dvaja ďalší záchranári utrpeli ľahšie poranenia a z miesta ich do nemocníc transportovali pozemní záchranári,” uzavrela Hopjaková.

Záchranári sú stabilizovaní

Záchranári, ktorí mali nehodu cestou na zásah v Malej Fatre, sú v stabilizovanom stave. Dvoch dobrovoľných záchranárov po ošetrení prepustili domov. Ťažko zraneného záchranára operovali, je mimo ohrozenia života. Ďalší dvaja ostávajú v nemocnici, lekári monitorujú ich zdravotný stav. Ministerstvo vnútra SR o tom informovalo v sobotu večer na sociálnej sieti.

„Do Fakultnej nemocnice v Žiline po udalosti okamžite smerovali prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek a štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Vendelín Leitner. Informovali sa o zdravotnom stave horských záchranárov, rodinám vyjadrili podporu a ponúkli prípadnú pomoc,” uviedlo ministerstvo.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,710 Úmrtí 12,540 Uzdravení 379,564 Infikovaných 606 Last updated: 3. augusta 2021 - 08:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -