VIDEO A FOTO Súd oslobodil Kočnera aj Zsuzsovú spod obžaloby v kauze vraždy Kuciaka. Reagujú rodičia zavraždených aj Čaputová

0
Marian Kočner (Foto: TASR - Jaroslav Novák)

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vo štvrtok oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej obžalovaných Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú Obžalovaného Tomáša Szabo súd uznal vinným a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody. Rozsudok nie je právoplatný.

Rodičia zavraždených opustili po prečítaní rozsudku pojednávaciu miestnosť. Sudkyňa v rozsudku odôvodnila, že nebolo dokázané, že skutok, za ktorý boli obžalovaní, spáchali.

Video: Kušnírová: Spravodlivosť na Slovensku ešte stále neúraduje

Video: Reakcia Jozefa Kuciaka 

Szabo musí nahradiť rodine Kuciakovcov majetkovú aj nemajetkovú škodu

Súd odsúdil Mariana Kočnera len za nedovolené ozbrojovanie, a to na peňažný trest 5000 eur, alebo na náhradný trest väzenia päť mesiacov. Tomáša Szaba zároveň súd uznal za vinného z vraždy podnikateľa Petra Molnára z Kolárova.

Szaba súd uznal vinným za obzvlášť zločin úkladnej vraždy, prečin porušovania domovej slobody, zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami, a to všetko formou spolupáchateľstva.

Svoj 25-ročný trest za vraždu Kuciaka a Kušnírovej i podnikateľa Molnára si má odsedieť vo väznici s maximálnym stupňom stráženia.

Podľa rozsudku musí Tomáš Szabo nahradiť rodine Kuciakovcov majetkovú škodu 1490 eur a nemajetkovú škodu 140.000 eur. Molnárovej rodine má zaplatiť nemajetkovú škodu vo výške 40.000 eur.

Keďže nebolo dokázané, že Marian Kočner a Alena Zsuzsová skutok, za ktorí boli obžalovaní, spáchali, ŠTS odkázal rodiny Kuciakovcov a Kušnírovcov s ich návrhom na náhradu škody voči Kočnerovi a Zsuzsovej na civilný proces.

Sudkyňa Sabová: Existencia samotného motívu spojená s existenčnou hrozbou nestačí

ŠTS zdôvodnil oslobodenie Kočnera a Zsuzsovej spod obžaloby tak, že po vyčerpaní dôkazov nemohol spoľahlivo a bez rozumných a dôvodných pochybností dospieť k záveru, že čin usmrtenia Kuciaka a Kušnírovej spáchali.

“Existencia samotného motívu spojená s existenčnou hrozbou nestačí. Obviniť a odsúdiť možno len na základe protiprávneho konania. Takéto protiprávne konanie súd v prípade Mariana K. a Aleny Zs. preukázané nemá,” uviedla predsedníčka senátu Ružena Sabová.

Z výpovede svedka Petra Tótha podľa súdu vyplýva, že Kočner bol pred vraždou frustrovaný z novinárov. Tóthovi mal predniesť myšlienku, že by stačilo zlikvidovať jedného a ostatní by sa zľakli. Súd však konštatoval, že myšlienka trestná nie je a nebola podložená konaním.

Nemožno v otázke viny či neviny účelovo vykladať komunikáciu, povedala sudkyňa

Sabová v odôvodnení uviedla, že v prípade zachytenej komunikácie v aplikácii Threema platí doslovný význam textu.

“Nemožno v otázke viny či neviny účelovo vykladať komunikáciu,” povedala a poukázala na to, že si komunikujúci vymieňali emotikony a ich komunikácia mala byť obrazná.

ŠTS konštatoval, že komunikácia nie je vo vzťahu k vražde explicitná, obsahuje len náznaky.

Súd podľa Sabovej nemohol podľahnúť tlaku

Pochybnosti podľa súdu vzbudzuje aj to, že podľa výpovede odsúdeného Zoltána Andruskóa si mala Alena Zsuzsová objednať vraždu tak, aby sa telo nenašlo, pričom nevypovedal napríklad o tom, že by sa preto hnevala.

Uviedol len, že ju nahnevalo, že zavraždili aj ďalšiu osobu. Rovnako nebolo podľa súdu dokázané, že by Alena Zsuzsová zaplatila za vraždu a následne vyplatila aj doplatok po medializácii prípadu.

Sabová uviedla, že oslobodenie Kočnera a Zsuzsovej spod obžaloby nie je rozhodnutím o ich nevine. Poznamenala, že na oslobodenie Kočnera a Zsuzsovej stačilo, že nebolo preukázané, že čin spáchali. Súd podľa Sabovej nemohol podľahnúť tlaku, poukázala pritom na medializované informácie.

Obžaloba bola podaná za šesť skutkov

Pojednávanie s Kočnerom a spol. sa začalo v januári tohto roka. Senát zložený z predsedníčky sudkyne Ruženy Sabovej a sudcov Ivana Matela a Rastislava Stieranku doposiaľ odpojednával 22 dní.

Obžaloba bola podaná za šesť skutkov. Okrem vraždy novinára a jeho snúbenice sa týkala aj vraždy Petra Molnára, ktorého mali podľa prokuratúry zavraždiť koncom roka 2016 Miroslav Marček a Tomáš Szabo s motívom lúpeže. Ďalšie štyri skutky obžaloby sa týkali nedovoleného ozbrojovania.

Marček, ktorý sa priznal, ŠTS ešte v apríli odsúdil na 23-ročný trest odňatia slobody. Ako prvého v kauze koncom minulého roka odsúdili Zoltána Andruskóa na 15 rokov odňatia slobody. V kauze vraždy následne vystupoval ako svedok.

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Po dvojnásobnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala vláda Petra Pellegriniho.

VIDEO: Súd oslobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú

Čaputová: Verdikt súdu ma šokoval

Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú verdikt Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej šokoval a potrebuje porozumieť jeho odôvodneniu. Očakáva, že hľadanie spravodlivosti bude pokračovať na Najvyššom súde SR.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR – Martin Baumann

 “Verdikt súdu ma šokoval a potrebujem porozumieť jeho odôvodneniu. Rešpektujem ho, ale očakávam, že hľadanie spravodlivosti sa nekončí a bude pokračovať na Najvyššom súde. Myslím na rodičov Jána a Martiny a prajem im veľa síl v tejto ťažkej chvíli. Oni aj my všetci si zaslúžime vidieť vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí si vraždu ich detí objednali a sprostredkovali,” uviedla hlava štátu v reakcii, ktorú TASR zaslal jej hovorca Martin Strižinec.

- Reklama -