nedeľa, 7 marca, 2021
-0.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Starosta Portlandu a Trump sú "vo vlasoch". Dôvodom sú nepokoje

Starosta Portlandu a Trump sú “vo vlasoch”. Dôvodom sú nepokoje

Otvorený konflikt sa v nedeľu rozhorel medzi Tedom Wheelerom, demokratickým starostom mesta Portland v americkom štáte Oregon, ktorým už viac ako tri mesiace zmietajú nepokoje, a prezidentom USA Donaldom Trumpom. Zatiaľ, čo Trump zverejnil sériu kritických príspevkov na Twitteri, Wheeler sa do prezidenta pustil na tlačovej konferencii k situácii po zastrelení prívrženca krajnej pravice, píšu agentúry AP a Reuters.

Po tom, čo Trump označil Wheelera za “blázna” a obvinil ho z toho, že nič nerobí proti násiliu v uliciach Portlandu, viditeľne nahnevaný starosta ho prostredníctvom televíznych kamier oslovil v prvej osobe.

„To je typický Trump. Pán prezident, ako si môžete myslieť, že takýto komentár, ak to sledujete, je nejakým spôsobom užitočný? Verím v spoluprácu a predtým som povedal, že musíte urobiť svoj diel a ja svoj a pritom musíme byť obaja zodpovední,” uviedol Wheeler.

„Poďme spolupracovať. Nebolo by toto posolstvo? Donald Trump a Ted Wheeler spolupracujú na tom, aby pomohli posunúť túto krajinu vpred. Prečo sa o to nepokúsime?” spýtal sa starosta Portlandu.

Starosta amerického mesta Portland Ted Wheeler sa do prezidenta Trumpa pustil na tlačovej konferencii k situácii po zastrelení prívrženca krajnej pravice. Foto: TASR/AP

Na tlačovej konferencii vystúpil Wheeler po ďalšej eskalácii napätia vyvolanej prívržencami Trumpa, ktorí prešli cez Portland v približne 600 autách a dostali sa do potýčok so svojimi odporcami. Asi 15 minút po ich odchode z mesta bol smrteľne postrelený prívrženec pravicovej skupiny Patriot Prayer, ktorej členovia sa v minulosti často dostali do konfliktu s demonštrantmi v Portlande.

Zakladateľ skupiny Joey Gibson identifikoval obeť ako Aarona “Jaya” Danielsona. Na jeho smrť reagoval Trump tvítom, v ktorom napísal: „Odpočívaj v pokoji Jay!”

Nebolo jasné, či jeho zastrelenie súvisí s potýčkami medzi Trumpovými podporovateľmi a protestujúcimi v Portlande, kde je atmosféra vyhrotená od konca mája po smrti Amforameričana Georgea Floyda.

Americký prezident Donald Trump. Foto: TASR

Trump v nedeľu nepriamo povzbudil svojich priaznivcov, aby išli do Portlandu, keď po postrelení Danielsona zdieľal video, ako smerujú do Portlandu a pripojil komentár SKVELÍ PATRIOTI!

Naopak, Wheeler vyzval tých, ktorí chceli prísť do Portlandu “na odplatu”, aby to nerobili.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,390 +1,286 Dnes Úmrtí 7,836 +97 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,254 Last updated: 7. marca 2021 - 11:09 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky