Debate by pomohlo, keby sa Kuracina dištancoval od Kotlebu, tvrdí Naď. Pištoliar odkazuje, že na biznis so štátom nie je odkázaný

0
Jaroslav Kuracina. Foto: TASR

Mne sa darí aj bez biznisu so štátom, reaguje na zákazku na osemdesiat samopalov pre vojenskú políciu pre ParlamentnéListy.sk pištoliar a konštruktér Jaroslav Kuracina.

Najnovšia zákazka, ktorou chce prostredníctvom verejného obstarávania ministerstvo obrany pod vedením Jaroslava Naďa dokúpiť vojenským policajtom 80 samopalov, znovu rozvírila vody v zbrojárskej branži. Ministerstvo plánuje obstarať nemecké zbrane od výrobcu Heckler und Koch.

To nadvihlo zo stoličky Jaroslava Kuracinu, ktorého zbrojárska firma Grand Power tiež vyrába samopaly – s označením Stribog, dnes úspešné hlavne na americkom trhu. 

„Ale vyvážame ich aj inde, no v menších počtoch ako do USA,” hovorí k téme pre ParlamentnéListy.sk Jaroslav Kuracina. Poslednú kauzu – spor s ministrom obrany Jaroslavom Naďom nechcel rozoberať. 

„Dohodli sme sa, že nebudeme viac túto vec komentovať a chcem to dodržať,” povedal v tejto súvislosti. Napriek tomu však stihol zapochybovať o zmysluplnosti krokov ministra obrany.

„Tvária sa, že idú niečo dokúpiť, ale pritom ide o kompletnú obmenu výzbroje. A nerozumiem, načo vyhlasujú obstarávanie, keď priamo v zadaní na obstarávanie samopalov ráže 9mm je uvedený model (HK UMP 9mm ) za predpokladanú cenu 3 927 eur za súpravu. Keď majú rámcovú zmluvu s dodávateľom, načo vyhlasujú obstarávanie?”

Podľa informácií od zbrojára chce rezort dokúpiť samopaly pre tri zásahové skupiny vojenskej polície po tridsať ľudí.

Na rámcovú zmluvu s dodávateľom upozornil pri obhajobe tendra aj Jaroslav Naď.  

Jaroslav Kuracina sa vraj s ministrom Naďom (na snímke) dohodli, že nákup nebudú komentovať. Foto: TASR

„Minulá vláda urobila rámcovú zmluvu, v zmysle ktorej my musíme nakupovať,” odpísal minister v diskusii k tejto téme na sociálnej sieti.

To, či je tender nutný, alebo nie, nie je jediným problémom v komunikácii medzi ministrom a zbrojárom. Jaroslav Naď sa totiž vyjadril, že budúcej možnej spolupráci by pomohlo, keby sa Kuracina dištancoval od Mariana Kotlebu a jeho ĽSNS, ktorú zbrojár v minulosti podporoval.

Podľa medializovaných informácií Jaroslav Kuracina svoj vzťah k Marianovi Kotlebovi prehodnotil.

„My nie sme na túto zákazku odkázaní. Mesačne vyvezieme do USA 2 400 kusov týchto samopalov,” hovorí Kuracina. USA nie je jediný trh, kde sa so svojím Stribogom presadil. „Dodávame aj na iné trhy, ale treba si uvedomiť, že legislatíva je v tomto biznise veľmi prísna. Inde nedodávame až také množstvá, je toho menej, ale aj tak mám od začiatku roka obrat sedem miliónov eur,” pripomína, pričom ho viac mrzí fakt, že naša armáda dlhodobo jeho firmu zamestnávajúcu stovku ľudí v problematickom regióne Slovenskej Ľupče pri nákupoch ignoruje. A to napriek tomu, že v zahraničí majú domáci výrobcovia vždy prednosť.

Tvrdenie dupľuje pochvalnými recenziami užívateľov Stribogov. 

Jaroslav Naď sa však už nechal počuť, že pokiaľ by ministerstvo v budúcnosti robilo nový tender, nemá problém dať šancu aj Kuracinovi.

Verejná diskusia medzi výrobcom a ministrom na čas zrejme utíchne. 

Jaroslav Kuracina na naše doplňujúce otázky nechcel odpovedať, pričom sa odvolával na prísľub, ktorý si dali s druhou stranou. 

Na sociálnej sieti, kde sa Kuracina zastáva tradičných rodín, či podporuje heslo Aj na slovenských životoch záleží, sa však dá ich slovná prekáračka stále dohľadať.