Lietadlo s Navaľným odštartovalo z letiska v Omsku

0
Nemocnica Charité v nemeckom hlavnom meste Berlín, kam prevážajú ruského opozičného politika Navaľného. Foto: TASR/AP

Lietadlo s ruským opozičným politikom Alexejom Navaľným, ktorého vo štvrtok hospitalizovali z dôvodu možnej otravy, odštartovalo v sobotu ráno z letiska v sibírskom meste Omsk. Informovala o tom Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová, ktorú citovala agentúra AFP.

Do zdravotníckeho lietadla smerujúceho do Nemecka nastúpila aj Navaľného manželka Julija.

„Zápas o Alexejov život a zdravie sa len začína a je potrebné ešte mnoho urobiť, ale aspoň sa urobil prvý krok,” napísala Jarmyšová na Twitteri.

Omskí lekári predtým povolili letecký prevoz Navaľného z Omsku do renomovanej nemocnice Charité v nemeckej metropole Berlín. Lekári najskôr prevoz pacienta do Nemecka odmietali s tým, že jeho zdravotný stav takýto transport neumožňuje.

Neskôr však prevoz povolili s tým, že sa jeho stav medzitým stabilizoval. V priebehu piatka k chorému pustili nemeckých lekárov, ktorí ho vyšetrili a skonštatovali, že jeho prevoz je možný. Navaľného manželka Julija sa so žiadosťou o povolenie transportu obrátila na samotného ruského prezidenta Vladimira Putina.

Navaľného na omské letisko previezli v sobotu ráno sanitkou a naložili ho tam do súkromného lietadla, ktoré si prenajala nemecká mimovládna organizácia Cinema for Peace. Lietadlo čakalo na letisku v Omsku už od piatka rána, povolenie na prevoz však bolo vydané až vo večerných hodinách.

Navaľnyj (44) pocítil vo štvrtok počas letu zo sibírskeho mesta Tomsk do Moskvy nevoľnosť a neskôr stratil vedomie. Lietadlo núdzovo pristálo v Omsku a politika následne previezli do miestnej nemocnice.

Podľa svojej hovorkyne bol Navaľnyj pravdepodobne otrávený neznámou toxickou látkou, ktorá bola pridaná do šálky ranného čaju. Podľa lekárov následne upadol do kómy a musel byť napojený na pľúcnu ventiláciu. Jeho stav označili za vážny.  

Lekári v omsku podľa vlastných vyjadrení však v pacientovom tele nijaké stopy po otrave nenašli. Zdravotné ťažkosti podľa nich mohla vyvolať porucha metabolizmu, v dôsledku ktorej mu prudko poklesla hladina cukru v krvi. Na oblečení a prstoch Navaľného sa však podľa nich našli stopy bližšie nešpecifikovaných priemyselných chemikálií.