štvrtok, 26 novembra, 2020
1.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Maas s Korčokom hovorili o spolupráci, právnom štáte i situácii v Bielorusku

Maas s Korčokom hovorili o spolupráci, právnom štáte i situácii v Bielorusku

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v piatok v Bratislave so svojím slovenským rezortným partnerom Ivanom Korčokom hovoril o spolupráci SR a Nemecka, právnom štáte i situácii v Bielorusku.

Korčok pripomenul, že to je prvá návšteva Maasa na Slovensku vo funkcii ministra zahraničných vecí. Takisto dodal, že Maas reprezentuje krajinu, ktorá predsedá v Rade EÚ. Nemecko predsedníctvo prevzalo 1. júla od Chorvátska.

Nemecko je podľa Korčoka významným partnerom Slovenskej republiky. “Je to politický a strategický partner pre SR,” povedal a dodal, že v ekonomickej oblasti je Nemecko významný investor a obchodný partner na Slovensku.
“Nemecko je takisto aj významný, kľúčový politický partner,” povedal Korčok. „V bilaterálnej oblasti takisto považujem za dôležité využiť všetky možnosti, ktoré nám dáva tzv. prehĺbený politický dialóg, to je platforma, ktorá bola uzatvorená už v predchádzajúcich rokoch a ja si veľmi želám, aby sa rozšírila ďalej,“ povedal a dodal, že SR chce s Nemeckom intenzívnejšie spolupracovať v mnohých oblastiach ako digitalizácia, zelená ekonomika a priemysel 4.0.

Korčok pripomenul, že počas nemeckého predsedníctva sa členským krajinám EÚ podarilo dosiahnuť dohodu o viacročnom finančnom rámci na roky 2021 – 2027 a pláne obnovy. “Teraz bude celé úsilie členských štátov smerovať na to, aby sme využili tieto európske zdroje,” povedal.
Pre Slovensko to podľa jeho slov predstavuje šancu na pomoc nielen teraz, v tejto ekonomickej situácii, ale aj v súvislosti s modernizáciou SR.
Maas takisto povedal, že SR a Nemecko spája veľa spoločných záujmov a tieto dve krajiny chcú “budovať a zintenzívniť spoluprácu”.
Ministri sa podľa Korčoka venovali i otázke právneho štátu. SR je podľa neho ochotná o tejto téme diskutovať aj v rámci EÚ.

“Téma právneho štátu nás nemôže v EÚ rozdeľovať. Naopak, je to základ a taký cement toho všetkého, čo nás drží pohromade,” povedal.

V súvislosti so situáciou v Bielorusku Korčok podľa svojich slov Maasa informoval, “že Slovenská vláda prijala v stredu (19. 8.) ešte pred samitom jasné stanovisko založené na troch bodoch: zastavenie násilia, prepustenie politických väzňov a zastavenie všetkých represálií”.
“Musím konštatovať, že, bohužiaľ, prezident Alexander Lukašenko sa vracia ešte silnejšie aj práve v týchto dňoch a hodinách k takémuto potláčaniu základných slobôd a vyzývam aj z tohto miesta, aby s takýmito praktikami prestal,” povedal. Slovensko si podľa Korčoka rovnako ako Nemecko uvedomuje, že táto situácia nemôže zostať bez odpovede a krajiny pracujú na reštriktívnych opatreniach, ktoré “budú zacielené na zodpovedných politických predstaviteľov v Bielorusku” v súvislosti s falšovaním výsledkov volieb a represáliami.

Korčok podľa svojich slov komunikuje s ďalšími krajinami i v rámci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) o tom, ako zapojiť OBSE do procesu v Bielorusku. SR podľa Korčoka podporuje myšlienku, aby sa OBSE so svojimi mechanizmami zapojila do situácie v Bielorusku, čo však musí odsúhlasiť prezident Lukašenko.
Maas pripomenul, že členské krajiny EÚ neuznali výsledky volieb v Bielorusku, ktoré podľa neho nezodpovedajú demokratickým princípom. “Cesta z tejto krízy vedie len cez dialóg, dialóg s civilnou spoločnosťou,” povedal. “Napokon, pán Lukašenko by mal reálne vidieť túto situáciu a ukázať, že je schopný kompromisu a je ochotný vstúpiť do dialógu v EÚ,” povedal. Právny štát a demokraciu je podľa neho potrebné obhajovať nielen v rámci EÚ, ale aj vonku.
Slovensku i Nemecku podľa Korčoka záleží i na zachovaní transatlantických vzťahov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Nemecko chce, aby lyžiarske strediská v EÚ ostali zatvorené do 10. januára

Nemecko sa bude v snahe o zamedzenie šírenia infekcie nového koronavírusu snažiť s ďalšími členskými krajinami EÚ dohodnúť na tom, aby zostali...

Bratislavský kraj: Na cestách bolo od začiatku roka vyše 800 nehôd

Za prvých desať mesiacov kalendárneho roka 2020 zaznamenali policajti v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) 859 dopravných nehôd. Najčastejšími vinníkmi boli vodiči motorových...

USA: Trump omilostil svojho bývalého poradcu Michaela Flynna

Dosluhujúci americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že omilostil svojho bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, ktorý sa koncom roka...

USA: Úrady Američanov žiadajú, aby na Deň vďakyvzdania necestovali

Americké úrady v stredu opätovne vyzvali obyvateľov USA, aby počas štvrtkového (26. novembra) Dňa vďakyvzdania obmedzili cestovanie a zostali doma. Centrum pre...

Produkcia áut v Británii klesla v októbri takmer o pätinu

Britské automobilky vyrobili minulý mesiac takmer o pätinu áut menej než v rovnakom mesiaci minulého roka. Informoval o tom vo štvrtok britský...

Prokurátor: Arpáš aj Polák budú stíhaní väzobne

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal návrh na vzatie do väzby pre tri osoby, ktoré boli zadržané v rámci policajnej akcie Babylon....

Deti do 7 rokov nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované

Deti do siedmich rokov nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované. Doteraz to platilo pre deti do troch rokov. Testovanie však môže...
Slovensko
Pozitívne vzorky 99,304 Úmrtí 732 Uzdravení 53,547 Infikovaných 45,025 Last updated: 26. novembra 2020 - 09:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky