KAUZA Kto chce 60 miliónov od pozemkového fondu? Pozreli sme sa na schránkovú firmu

2
Exminister spravodlivosti, advokát Gábor Gál zastupuje schránkovú firmu, ktorá žiada od Slovenského pozemkového fondu vyše 60 miliónov eur. (Foto: TASR)

Obrovská kauza Veľký Slavkov, v ktorej žaluje schránková firma Digital Floor Ltd Slovenský pozemkový fond (SPF) o vyše 60 miliónov eur, by sa dnes mala niekam posunúť. Rozhoduje o nej totiž Okresný súd v Prešove. Dve žaloby firmy proti  SPF, jednu o 16 miliónov a druhú o viac ako 23 miliónov eur už na súde SPF vyhral. Dnes sa bude rozhodovať o najväčšom balíku štátnych peňazí – 60 miliónoch eur. Ako sme informovali vo štvrtok, právne zastupovanie schránkovej firmy prevzal pred pár dňami, 13. augusta, exminister spravodlivosti, dnes advokát Gábor Gál. V ParlamentnéListy.sk sme sa pozreli detailne na firmu, ktorú Gál zastupuje. A dostali sme sa až ku kauze Panama Papers, čo bola profesionálna srdcová záležitosť zavraždeného novinára Jána Kuciaka.

Kto je vlastníkom tejto firmy, ktorá žiada od Slovenského pozemkového fondu 60 miliónov eur? Pozeráme sa do britského registra obchodných spoločností.

Výpis vlastníkov Digital Floor Ltd z britského registra obchodných spoločností. Foto: ParlamentneéListy.sk

A je to zrejmé, bude to asi problém. Rovnako ako v úvode, v roku 2007 pri cyperskej Ermanno Trade&Invest ani pri dnešnej Digital Floor Ltd nebude asi jednoduché určiť konkrétnych vlastníkov. Ako vidno v britskom registri obchodných spoločností, jednu štvrtinu spoločnosti vlastní firma F.O.C.U.S. Ltd – kto za ňou stojí? Nevedno. 

Majiteľom ďalšej štvrtiny firmy je Christo Mathys Britz, známy ako biely kôň z Južnej Afriky. Jeho meno figuruje vo viacerých spoločnostiach, ktoré unikli z databázy právnickej kancelárie Mossack Fonseca, ktorá sa špecializovala od 80. rokov na investičné právo a obchodné poradenstvo. Ako vyplynulo pri škandále s uniknutou databázou, kauza Panama Papers, vlastníci advokátskej kancelárie Ramón Fonseca a Jürgen Mossack v praxi  zakladali offshorové spoločnosti. Využívali ich politici a osobnosti z celého sveta, aby obišli daňové zákony svojej krajiny. Nie je nelegálne mať spoločnosť v daňovom raji, isteže, ale napríklad verejní činitelia mohli vo svojej krajine zavádzať informáciami o svojom majetku  a aj snaha vyhýbať sa plateniu daní môže byť v niektorých štátoch nezákonná. Prepojenie firiem z databázy na Slovensko a s tým súvisiace pranie špinavých peňazí a utajené vlastníctva oligarchov podrobne riešil a objasňoval zavraždený novinár Ján Kuciak.

Prepojenie firiem z databázy na Slovensko podrobne riešil a objasňoval zavraždený novinár Ján Kuciak. Foto: archív J. K.

Zvyšnú polovicu firmy Digital Floor Ltd, ktorá žaluje Slovenský pozemkový fond, vlastní ďalšia schránka – Eunatum Consultants Ltd, so sídlom na Seychelách. Aj túto firmu nájdete v Panama Papers, aj tej zabezpečovali anonymitu advokáti Fonseca a Mossack.

Vlastnícka štruktúra Eunatum Consultants Ltd, anonymitu zabezpečovali Mossack Fonseca. Zdroj: databáza z kauzy Panama Papers. Foto: ParlamentnéListy.sk

Ak by sme hľadali vlastníka Digital Floor, dostali by sme sa do ďalšej spoločnosti na Mauríciu a k ďalšej majiteľke do Južnej Afriky. 

Pre ilustráciu, Karin Elisabeth Janse van Rensburg z Južnej Afriky, jedna z vlastníkov firmy spoluvlastniacej Digital Floor Ltd, má široké portfólio firiem, ktoré vlastnia ďalšie firmy. Tak vyzerala práca advokátskej firmy Mossack Fonseca a tak vyzerá aj pozadie spoločnosti, ktorá sa súdi so Slovenským pozemkovým fondom. Zdroj: Databáza z kauzy Panama Papers. Foto: ParlamentnéListy.sk

Kto si teda vlastne nárokuje od štátneho Slovenského pozemkového fondu 60 miliónov eur? Možno to zistí exminister spravodlivosti Gábor Gál, ktorý ako minister predkladal  protischránkový zákon a dnes takúto firmu zastupuje na súde v Prešove. A ako dlhoročný politik Bugárovej strany by sa možno mohol opýtať niekdajšieho šéfa SPF, sivej eminencie stojacej za Bélom Bugárom, Františka Hideghgétyho, že s kým to vlastne mal o pozemkoch rokovať.

2 KOMENTÁRE

  1. Kuciak bol analytický talent,on sa cez takýto rébus prehryzol a pomáhal si rôznymi firemnými,obchodnými databázami v dotknutých krajinách,prepojeniami s konateĺmi a ručiteĺmi za úvery a pôžičky medzi firemnými reťazcami,až vypátral koncového užívateľa…Za jeho vraždu sú súdení praví vrahovia…dôkazné bremeno sú fotografie zo sledovačky Kuciaka,ktoré robilo Tóthové komando aj so spravodajským komentárom pre Kočnera.Kočner ich za to vyplatil a tieto fotografie s komentárom o Kuciakovi spoznal Andruskó,že mu ich dala Zsuzsová a on ich dal Szabovi a ten Marčokovi a opoznali ich všetci v reťazci organizovanej zločineckej skupiny a nakoniec ich našli na USB kľúči u Kočnera pri prehliadke domu..Akoby sa inak Tóthové fotografie,ktoré robil pre Kočnera našli u Zsuzsovej,Andruska ,Szaba a Marčeka ?

  2. Tak to hádam nie? Že by sa na scéne konečne objavil ďalší možný objednávateľ vraždy Ku_ciaka? Tak nakoniec to nebude musieť byť iba Koč_ner, čo si objednal vraždu chudáka Ku_ciaka, že? Prešetrovala túto skutočnosť aj NAKA? A s akým výsledkom? Keď sa tu píše, že majiteľ je neznámi? To mi osobne nepripadá ako vyšetrenie tohoto podozrenia, čo poviete? Veď nezistili ani len majiteľa!!! Tak čo asi tak mohli vyšetriť? Ako a koho asi tak mohli preverovať? No neviem, neviem!!! Mysleniu zdar!!!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu