nedeľa, 17 januára, 2021
-3.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Bielorusko: Dialóg je nevyhnutný. Macron sa ponúkol na sprostredkovanie rozhovorov

Bielorusko: Dialóg je nevyhnutný. Macron sa ponúkol na sprostredkovanie rozhovorov

Francúzsky prezident Emmanuel Macron ponúkol vo štvrtok Bielorusku sprostredkovanie rozhovorov medzi tamojšou vládou a opozíciou, a to pod vedením Európskej únie. Informovala o tom agentúra AFP.

„Dialóg medzi úradmi, opozíciou a občianskou spoločnosťou je nevyhnutný… Dúfame, že tento dialóg môžu nadviazať samotní Bielorusi. Ak môže byť naša sprostredkovateľská úloha užitočná a želajú si ju Bielorusi, Európska únia je pripravená ho (dialóg) sprevádzať s ostatnými inštitúciami… a aj s Ruskom,” povedal Macron na schôdzke s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Úradujúci bieloruský prezident Alexandr Lukašenko čelí obrovskej vlne hnevu verejnosti, ktorá ho obviňuje zo sfalšovania výsledkov prezidentských volieb z 9. augusta.

Lukašenko podľa oficiálnych výsledkov získal 80,1 percenta hlasov, jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská 10,12 percenta. Následné masové protesty vyústili do tvrdých zásahov bieloruských bezpečnostných síl voči demonštrantom.

Odporcovia Lukašenka chcú, aby odstúpil z funkcie a aby sa konali nové voľby.

Výsledok prezidentských volieb v Bielorusku neuznali ani členské štáty EÚ.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 222,752 Úmrtí 3,417 Uzdravení 166,555 Infikovaných 52,780 Last updated: 17. januára 2021 - 04:13 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky