USA: Kaliforniu sužujú stovky lesných požiarov, vyhlásili tam núdzový stav

0
Na snímke helikoptéra počas hasenia lesného požiaru. (Foto: TASR/AP)

Tisíce ľudí museli v dôsledku lesných požiarov opustiť svoje domovy vo viacerých oblastiach neďaleko mesta San Francisco v americkom štáte Kalifornia, kde zaznamenali stovky ohnísk. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská televízia BBC.

Požiare v oblasti Sanfranciského zálivu, ktoré v priebehu utorka rozdúchaval vietor, pohltili už viac ako 18.000 hektárov územia.

Požiare ohrozujú najmä mesto Vacaville ležiace medzi San Franciscom a Sacramentom, kde žije približne 100.000 ľudí. Podľa úradov zhorelo vo Vacaville 50 budov a desiatky ďalších plamene poškodili. Zranenia utrpeli štyria ľudia. O život tiež prišiel pilot helikoptéry, ktorá sa pri hasení požiaru zrútila neďaleko mesta Coalinga.

Podľa spravodajskej televízie CNN bolo v Kalifornii v noci na stredu bez dodávok elektrickej energie viac ako 37 000 odberateľov.

V utorok vyhlásil kalifornský guvernér Gavin Newsom núdzový stav.

„Sme svedkami požiarov, aké sme nevideli mnoho rokov,” uviedol Newsom. Predpokladá sa, že požiare spôsobila vlna horúčav v kombinácii s údermi vyše 11 000 bleskov, ktoré sa vyskytli počas posledných troch dní. V národnom parku Death Valley (Údolie smrti) namerali v nedeľu teplotu 54,4 stupňa Celzia.

Podľa Newsoma úrady doposiaľ zaznamenali 367 požiarov, ich počet sa však ešte bude zrejme zvyšovať.

Lesné požiare sú v Kalifornii čoraz častejšie a rozsiahlejšie. Najničivejší požiar v dejinách tohto amerického štátu vypukol v novembri 2018 a vyžiadal si 86 obetí na životoch.

- Reklama -