Harrisová: Služba iným dáva životu cieľ a zmysel. Demokratická strana ju nominovala na viceprezidentský post

0
Na archívnej snímke Kamala Harrisová. Foto: TASR/AP

Americká Demokratická strana v stredu na tretí deň svojho celoštátneho zjazdu oficiálne nominovala na viceprezidentský post Kamalu Harrisovú. Táto kalifornská senátorka sa tak stala prvou černoškou a zároveň prvou Američankou ázijského pôvodu, ktorá bola nominovaná na viceprezidentský post jednou z hlavných amerických strán.

Správu priniesli tlačové agentúry AP, DPA a AFP.

Demokratický kandidát do novembrových prezidentských volieb Joe Biden si vybral Harrisovú ako spolukandidátku minulý týždeň.

„Prijímam vašu nomináciu na viceprezidentku Spojených štátov amerických. Moja matka ma učila, že služba iným dáva životu cieľ a zmysel,” vyhlásila 55-ročná Harrisová s pripomienkou, že jej matka bola imigrantkou z Indie, ktorá “si zrejme nikdy nepredstavovala, že tu raz budem stáť pred vami”.

Biden (77), bývalý senátor za štát Delaware a dvojnásobný viceprezident USA počas osemročného mandátu Baracka Obamu, bol oficiálne nominovaný v utorok.

Harrisová prijala nomináciu a vystúpila s prejavom v meste Wilmington v Delaware, ktoré je Bidenovým domovom a kde sídli jeho volebná centrála.

Počas nominačného večera, ktorý sa pre koronavírusové opatrenia realizoval iba prostredníctvom internetového a televízneho prenosu, vystúpili aj exprezident Barack Obama, bývalá šéfka americkej diplomacie a prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová či senátorka za štát Massachusetts Elizabeth Warrenová.

Všetci vystupujúci ostro skritizovali politiku súčasného republikánskeho prezidenta USA Donalda Trumpa. Biden vystúpi s príhovorom vo štvrtok, čím uzatvorí nominačný zjazd Demokratov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu