Banáš: Už aj na Al-Džazíre hovorili, že Slovensko je krajina plagiátorov… Čo sú to za peniaze od EÚ na prekonanie koronakrízy? Vytlačia ich?

2
Spisovateľ Jozef Banáš. Foto: J. Banáš

Úspešný spisovateľ, bývalý diplomat Jozef Banáš sa teší, že jeho kniha o generálovi Štefánikovi vyšla aj v Spojených štátoch. Do plaču mu naopak bolo pri sledovaní predsedu parlamentu Kollára či premiéra Matoviča, keď sa obhajovali v parlamente. Už aj na Al-Džazíre podľa neho hovorili, že Slovensko je krajina plagiátorov. „Kto bude chcieť obchodovať a investovať v krajine, ktorej vysokí ústavní činitelia sú podvodníci a ešte sa k tomu hrdo priznajú, mysliac si, akí sú úžasní…?” pýta sa Banáš v rozhovore pre ParlamentnéListy.sk.

Na úvod dovoľte pogratulovať, zaregistrovala som informáciu, že váš román o Štefánikovi vyšiel už aj v Spojených štátoch, to je skvelé. Ako sa vám to podarilo, aké máte reakcie a ako ste to oslávili?

Teším sa každému, i tomu najmenšiemu krôčiku, ktorý Slovák alebo Slovenka dosiahne pri zviditeľňovaní svojej vlasti. Tento úspech je kolektívna vec, leví podiel na nej majú dve Američanky slovenského pôvodu, aby mali pokoj, radšej ich mená neuvediem, ale ony dobre vedia, ako som im vďačný. Kus práce urobili prekladatelia, lektori, dvaja uznávaní americkí politológovia – Kevin Mc Namara a Michael J. Kopanic Jr. a ďalší. Nuž, ale tú hlavnú zásluhu má hlavný hrdina románu náš Milan Rastislav, ktorý je svojím životom, vôľou a vierou príkladom nielen Slovensku, ale aj svetu. Aj preto mám veľkú radosť, že kniha o najväčšom Slovákovi bude zaradená do knižnice Kongresu Spojených štátov.

Štefánik je národný hrdina, máte nejaké reakcie aj od politikov?

Gratulovali mi doslova stovky (cez tisíc) fanúšikov a tí sú pre mňa podstatní. Gratulácie som dostal aj z USA, Nemecka, Švajčiarska, ale to už tak chodí, že doma nikto nie je prorokom. Ak sa vám podarí takáto vec, na Slovensku to vyvolá skôr závisť.

Banáš: „Mám veľkú radosť, že kniha o najväčšom Slovákovi bude zaradená do knižnice Kongresu Spojených štátov.”

Keď sme pri vašej spisovateľskej tvorbe, kniha Idioti v politike… – je niečo, čo by ste do nej doplnili s odstupom času, nejaké múdrosti, ktoré ste si neuvedomili v čase, keď ste ju písali, ale časom vám zarezonovali?

Tá kniha má predpoklady byť večným bestsellerom, prinajmenej dovtedy, kým bude existovať politika a politici, a to ešte chvíľu potrvá. Neraz som sa jasne vyjadril, že každý podvodník a zlodej má byť potrestaný a v tomto zmysle som novej vláde úprimne držal palce. No vo chvíli, keď sa ukázalo, že prinajmenej traja vysokí ústavní činitelia sú sami podvodníci a premiér sa svoj hanebný podvod snažil zľahčovať, stratil som o týchto chlapcoch ilúzie, hoci aj v tejto vládnej koalícii poznám kvalitných ľudí a viem, že aj oni sa cítia trápne. Na to, čo sa u nás deje, teraz platia slová Jana Wericha, ktoré rád opakujem: Kde sú tie časy, keď to ešte stálo za hovno…

V spoločnosti opäť rezonuje koronavírus. Je odštartovaná druhá vlna pandémie, ako sa po otvorení hraníc dalo čakať. Slovensko má nový epidemiologický plán, opäť sa budú prehodnocovať rizikové krajiny, karantény, deti budú sedieť v rúškach na vyučovaní… Váš pohľad na toto dianie, keďže korona vás v prvom kole nenechávala chladným?

Môj názor na túto čudesnú chorobu som niekoľkokrát povedal.

Určite je ale pozitívne, že Slováci tento rok absolvovali vo väčšej miere dovolenky na Slovensku, nemám k tomu zatiaľ žiadne štatistiky, ale súdiac podľa takpovediac facebookovej bubliny, mnohí namiesto mora vyštartovali do hôr a uvedomili si krásy Slovenska, od východu na západ.

Ak by ste vypísali súťaž o znalostiach slovenského zemepisu, vlastivedy či dejín, trúfol by som si v nej veľmi dobre obstáť. Poznať zem, kde som sa narodil, kde žijem a kde aj zomriem, nie je pre mňa z „koronovej núdze cnosť“, ale samozrejmosť. Prirodzene k poznávaniu vlasti mi veľmi pomáhajú aj besedy s čitateľmi, absolvoval som ich za tie roky od Lozorna až po Haburu pomaly štyri stovky. Každé leto je tiež u nás vnučka z Prahy a s ňou poznávame Slovensko. Tento rok to bol Vígľaš a okolie, Banská Bystrica a Liptov.

Okrem toho ako celkovo trávite letné obdobie?

V mojom veku už trávim každé obdobie v pohode. Dokončil som román Nádherná smrť v Altaji, vyjde v októbri, lektorujem preklady mojich kníh, ktoré vychádzajú v USA, Indii, Rusku, Srbsku, zbieram materiály na nový román o Tomášovi Baťovi, manželka modeluje svoje sochy, pracujeme v záhrade, spolu sa tešíme zo života a sme Všemohúcemu vďační, že nám a našim blízkym dopriava zdravie, šťastie a lásku.

Nedá mi ale nespýtať sa na vašu fotku s expremiérom Petrom Pellegrinim, ktorý zbieral hlasy pre novú stranu Hlas. Predsa len ste známa osobnosť a mohol vzniknúť dojem, že podporujete jeho stranu. Je to tak, či to bola náhodná fotka? V minulosti sa objavili vaše fotky už s viacerými…

Moje fotky s Ficom, Blahom, Pellegrinim a Jankovskou sa objavili dokonca v istom týždenníku s podtónom, že som s týmito ľuďmi kamarát. Som najpozývanejší slovenský spisovateľ, ročne na besedách stretnem sedem-osem tisíc ľudí a pomaly s každým druhým sa odfotím. Tak sa napríklad na besede o Dubčekovi so mnou odfotila istá blondína, z ktorej sa po rokoch vykľula pani Jankovská. Naše „kamarátstvo“ trvalo asi sekundu. S poslancom Blahom som sa stretol a vyfotili sme sa v Častej – Papierničke. Nijako intenzívne nekomunikujeme, ale debatovať s ním na dovolenke je obohacujúce. Fotka s Robertom Ficom je stará pätnásť rokov, od skončenia v politike som sa s ním nestretol a fotka s pánom Pellegrinim vznikla, keď som šiel z reštaurácie v Starom Meste na parkovisko a zastavili ma chlapci, ktorí zbierali registračné podpisy pre Hlas. Až po chvíli som si všimol, že bol medzi nimi aj pán Pellegrini. Myslím, že spokojnosť zo vzájomnej fotky bola obojstranná. Netajím sa tým, že podľa mňa je pán Pellegrini výrazný politický, rétorický a charizmatický talent.

Sama vravíte, že som známa osobnosť, takže je celkom možné, že sa skôr chcú politici fotiť so mnou ako ja s nimi. Pokiaľ chcete, môžem vám poskytnúť moje fotografie s dalajlámom, pápežom, talianskym, ukrajinským, českým, tureckým, afganským prezidentom, monackým kniežaťom, dánskym princom, lordami z Hornej snemovne, kongresmanmi, senátormi a ďalšími politikmi, ale aj hviezdami svetového šoubiznisu, literatúry. Myslím však, že to nikoho nezaujíma.

Váš pohľad na súčasné politické dianie? Čo vy vlastne očakávate od politikov a ste spokojný?

Naši ústavní plagiátori si neuvedomujú, čo Slovensku spôsobili. Sledujem svetové médiá, čo o nás vravia (na rozdiel od našich ústavných ovládam jazyky) a dokonca aj na Al-Džazíre už hovorili, že Slovensko je krajina plagiátorov. Uvedomujú si títo ľudia, aké má ich správanie devastačné dôsledky pre našu dôveryhodnosť? Kto bude chcieť obchodovať a investovať v krajine, ktorej vysokí ústavní činitelia sú podvodníci, a ešte sa k tomu hrdo priznajú, mysliac si, akí sú úžasní…? Aký dali títo podvodníci morálny odkaz mladým ľuďom? Obhajovať sa spôsobom – viem, že som chrapúň, ale sú tu ešte väčší, je neslýchané!

Bolo mi do plaču, keď sa počas ich obhajoby v NR SR nenašiel ani jeden vládny poslanec, ktorý by ukázal charakter. Matovičova tlačovka, kde sa vykrúcal pred novinármi, vojde do dejín trápnosti. Rovnako zahanbujúco sa zachovali herci, spisovatelia a iní „slušnoľudia“, ktorí inokedy vehementne protestujú, teraz však hanebne mlčia.

Ok, vráťme sa k pandémii, je isté, že sa podpísala na ekonomikách štátov. Na Slovensku každý vidí, že skončili viaceré malé prevádzky, mnohí ľudia išli platovo dole… Veľkí zamestnávatelia sa ozývajú, že pomoc od štátu nie je dostatočná a sú ohrozené desaťtisíce pracovných miest. Úspory ľudí sa zmenšili a podľa nedávno zverejneného prieskumu je na výplatu odkázaných pre prežitie až 71 percent Slovákov. Tento efekt koronavírusu asi ťažko zľahčovať. Na druhej strane EÚ schválila záchranný balík po pandémii, neuveriteľných 750 miliárd eur. Slovensko to môže vcelku slušne naštartovať pri efektívnom využití našich prostriedkov…

Odporúčam občanom, aby si pozreli Zákon o štátnom rozpočte 468/19 na rok 2020. Príjmy boli schválené vo výške 14,3 miliardy eur a výdaje vo výške 26,3 miliardy, čiže sme si schválili schodok 11,9 miliárd. EÚ nám vraj poskytne dajakých 40 miliárd (neviem vlastne koľko, lebo každý hovorí inú sumu). Ale kto je EÚ? To sú predsa členské štáty. Teda my sami sebe poskytneme? Asi nie. Asi to poskytnú banky. Už ste počuli, že by dajaká banka dala niekomu (aj štátu) niečo zadarmo? Asi to budeme musieť splácať.

Všímajte si výrazy, ktoré používajú politici – EÚ nám peniaze alokuje, poskytne. Len zopár ekonómov to povie presne – veľkú časť tých peňazí nám požičajú! Ako je možné, že sa novinári nepýtajú politikov, čo sú to za peniaze? Vytlačia ich? Čím budú kryté? Donald Trump, ktorého diletanti očierňujú, ale ten chlapík peniazom na rozdiel od diletantov sakramentsky dobre rozumie, hovorí: „USA majú najvyššiu životnú úroveň na svete. Dosiahli sme to tým, že sme sa stali najväčším svetovým dlžníkom. Americký dolár je svetovou rezervnou menou a zatiaľ nám svet dovoľuje tlačiť toľko dolárov, koľko chceme. Je to scenár rozprávky alebo nočná mora?“

Nie je výnimočné, že počas kríz bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú…

Keď sa štát zadlžuje, bohatí bohatnú ešte viac, chudobní chudobnejú a stredná vrstva – ktorá je základom funkčnosti každého štátu, sa prepadá medzi chudobu. To je začiatok cesty do pekla, na ktorej konci je jediný víťaz – banky. Inak povedané – ak chcú banky štáty zadlžiť, musia vymyslieť vážny dôvod. Kladiem si otázku, či toto nie je hlavný dôvod korony… Nech si každý urobí svoj názor, aké veľké víťazstvo náš premiér v Bruseli dosiahol.

Z tých bruselských rokovaní som mal skôr pocit, akoby tie peniaze členským štátom nanucovali. Pokiaľ máme oficiálne schválený schodok štátneho rozpočtu na rok 2020 takmer dvanásť miliárd, tak logicky ďalšie pôžičky budú znamená ďalšie zvýšenie štátneho dlhu.

Gréci sa zadlžili po uši a keďže nemajú z čoho vracať, tak im už štedré a láskavé banky berú národné bohatstvo – ostrovy. Pýtam sa, čo budeme bankám vracať my? A druhé riziko, ktoré vidím – ako tie peniaze zmysluplne minieme? Pamätám si, keď som bol na vojne, pred Vianocami pridelil veliteľ mne a dvom poddôstojníkom vojenský gazík, dal nám peniaze a povedal: „Nevracajte sa, kým to neminiete!“ Aby takto neskončili tie bruselské peniaze…

Predpoklad, že pandémiu niečo ukončí, keďže nemôžeme žiť izolovane, zavretý doma a ako štát so zavretými hranicami, je podľa epidemiológov vakcína. Váš pohľad na očkovanie?

Nie som apriori odporca očkovania, aj nás ako deti očkovali proti tetanu, tuberkulóze, obrne. Ale to boli jasne dokázané nebezpečné choroby. Zdôrazňujem slovo nebezpečné. Tu sa dostáva vláda na tenký ľad, pretože napriek mediálnej masáži vrátane niektorých „lekárov“ sa nedarí kompetentným presvedčiť ľudí o nebezpečenstve covidu.

Nuž, ale ako nás chcú presvedčiť, keď čísla hovoria jasne: Na Slovensku bolo z 289-tisíc vykonaných testov 2 800 pozitívnych, čo je stotina a z nich umrelo 31 (aj to na viaceré diagnózy), čo je teda z počtu testovaných 0,01 percenta… Rozumiem aj argumentu, že ak by neboli žiadne opatrenia, tak umrie omnoho viac ľudí. Koľko? Kto a na základe čoho to vie stanoviť? Premiér povedal, že by to bolo 4 000 ľudí. Ako na to číslo prišiel? A keby to aj bolo hneď 4 000 ľudí, je to stále menej ako pätina v porovnaní s reálnymi úmrtiami na iné diagnózy.

Myslím si, že tieto otázky, ktoré si kladie čoraz viac ľudí, sú legitímne, žiaľ, bez odpovedí. Je podozrivé alebo možno dokonca usvedčujúce, že doposiaľ žiadny novinár premiérovi takéto otázky nepoložil.

Ďalší podozrivý moment dokazujúci zvláštne počínanie mainstreamových médií je, že neustále nám hovoria, koľko ľudí denne ochorelo na covid. Prečo zároveň nehovoria čísla, koľko ľudí ochorelo na iné choroby? Prečo do zunovania opakujú, že doposiaľ umrelo na Slovensku 31 ľudí, ale nepovedia, že tu denne umrie na iné diagnózy 145 ľudí?! Z 2 800 pozitívnych sa 1 800 vyliečilo. Ako? Rád by som vedel, čo vám povie lekár, keď zistí, že máte koronu. Aký liek vám prepíše? Prečo novinári nejdú za ľuďmi, ktorí mali koronu a nespýtajú sa ich? Usudzujem, že tí ľudia sa vyliečili na základe svojej prirodzenej imunity. Načo nám potom budú séra? Proti ktorému kovidu, keď sami vedci hovoria, že vírus mutuje? Keď budú séra na COVID-19, už tu bude možno COVID-25.

Pokiaľ si dobre pamätám, celá táto „čudnocovidová“ záležitosť sa začala v polovici marca a dnes je polovica augusta, to je päť mesiacov. Za päť mesiacov zomrelo podľa štatistík na Slovensku 21 750 ľudí. Predstavte si, že hlásateľka v televízii by povedala správu: „K dnešnému dňu umrelo na Slovensku od začiatku epidémie na covid 31 ľudí, na iné ochorenia 21 750. Tak si ľudia pomyslia, že tí v televízii sa pomiatli. Nuž, a to je dôkaz manipulácie ako vyšitej. Manipulácia totiž nie je to, čo sa povie, ale to, čo sa nepovie.

Pokiaľ však mediálna manipulácia má za cieľ systémovo ľuďom naháňať strach (celosvetovo), aby boli ľahšie ovládateľní, tak tomu rozumiem, hoci to odmietam. Neviem, či si vláda (a nielen slovenská) uvedomuje, že neochota občanov dodržiavať opatrenia rastie aj preto, že nikto na tieto otázky neodpovedá. Ak vláda nedokáže nebezpečenstvo covidu zrozumiteľne vysvetliť, udrží disciplínu jedine represiou, a to by bolo veľmi zlé.

- Reklama -

2 KOMENTÁRE

  1. Peniaze ktoré nie sú kryté zlatom nie sú peniaze!!! Sú to bezcenné papieriky!!! USA sú v srač_kách už riadne dlho!!! A to už od doby kedy zavraždili Kennedyho!!! Ten sa pokúšal ešte o záchranu US $ a vieme ako skončil. Nixon to zase zaklincoval, keď zrušil zlatý štandard!!! A od tej chvíle, USA už iba padá!!! Kto to nechápe nemá žiadnu predstavu o tom ako to má fungovať a aké to bude všetko mať následky!!! Čína a Rusko sa znovu chystajú o nápravu a to tým, že zase zavádzajú ZLATÝ ŠTANDARD!!! Peniaze ako obeživo musia byť niečim kryté!!! Inak by si štáty mohli tlačiť svoje peniaze podľa vlastného uváženia a čo by to malo asi tak za následok? Myslite už trochu konečne!!! A toto USA a EU začali robiť!!! Veľmi nebezpečná cesta, ktorá vedie priame do pekla.

  2. Na tlačenie nekrytých peňazí treba vždy vymyslieť nejaký dômyselný dôvod. Súčasťou je strašenie neznámym ťažko overiteľným nebezpečenstvom. Spochybňovanie oficiálnych mediálne zosilňovaných verzií a opatrení narazí na široký okruh presvedčených. U nás riešime trapné odpisovanie v škole, v Maďarsku už hrozí za kacírske výroky proti opatreniam päť rokov.

Comments are closed.