Experti OSN vyzvali na okamžité a nezávislé vyšetrenie bejrútskeho výbuchu

0
Na snímke ľudia sledujú na veľkej obrazovke moment výbuchu počas zhromaždenia na pamiatku obetí minulotýždňových masívnych výbuchov v prístave v libanonskom hlavnom meste Bejrút. Foto: TASR/AP

Ľudskoprávni experti OSN vo štvrtok vyzvali na okamžité a nezávislé vyšetrovanie ničivého výbuchu v libanonskej metropole Bejrút, informovala o tom agentúra AFP.  

Skupina odborníkov v tejto súvislosti zároveň vyzvala Radu OSN pre ľudské práva so sídlom v Ženeve, aby v septembri zvolala mimoriadnu diskusiu.

Libanonský prezident Michel Aún odmietol výzvy na medzinárodné vyšetrovanie výbuchov v bejrútskom prístave zo 4. augusta, ktoré požadovali demonštranti.

„Podporujeme výzvy na okamžité, nestranné, dôveryhodné a nezávislé vyšetrovanie… s cieľom preskúmať v súvislosti s explóziou všetky tvrdenia, obavy a potreby, ako aj porušenia ľudských práv,” uviedlo približne 38 expertov OSN v spoločnom vyhlásení.

Vyšetrovanie by malo mať silný mandát na vyšetrenie “akýchkoľvek systémových zlyhaní libanonských orgánov a inštitúcií z hľadiska ochrany základných ľudských práv”.

Experti OSN zdôraznili, že počas vyšetrovania by sa mala zachovať dôvernosť informácií a ochrana obetí i svedkov, pričom zistenia by sa mali zverejniť.

Libanonský parlament schválil vo štvrtok návrh, aby bol v Bejrúte vyhlásený výnimočný stav. Stalo sa tak na prvom zasadnutí parlamentu od mohutného výbuchu v bejrútskom prístave, ktorý si vyžiadal viac ako 170 obetí a vyše 6000 zranených.

Explózia a následná tlaková vlna poškodili rozsiahle oblasti mesta, bez strechy nad hlavou zostalo takmer 300 000 obyvateľov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu