Hongkonského mediálneho magnáta Jimmyho Laia prepustili na kauciu

0
Hongkonský mediálny magnát Jimmy Lai (uprostred) odchádza z policajnej stanice po prepustení na kauciu 12. augusta 2020 v Hongkongu. Foo: TASR/AP

Hongkonský mediálny magnát Jimmy Lai, ktorého v pondelok zatkla polícia na základe nového čínskeho zákona o národnej bezpečnosti, bol v utorok prepustený na kauciu. Informovala o tom agentúra AFP.

Lai, ktorý patrí medzi popredné osobnosti hongkonského prodemokratického tábora, opustil hongkonskú policajnú stanicu zhruba o polnoci miestneho času (18.00 h SELČ).

Mediálneho magnáta zatkli okrem iného pre obvinenie z tajnej dohody so zahraničnými silami – ide o jeden z novozavedených trestných činov zavedených v rámci zákona o národnej bezpečnosti.

V rámci prejavu solidarity so zatknutým Jimmym Laiom si Hongkončania v utorok hromadne kupovali utorkové vydanie jeho denníka Apple Daily. Noviny tvrdia, že namiesto obvyklých 70 000 výtlačkov vyšli 550-tisícovom náklade.

Laiovo zatknutie taktiež vyvolalo hromadný nákup akcií jeho mediálnej skupiny a ich hodnota vzrástla za jeden deň o 1000 percent.

Zásahy proti prodemokratickým aktivistom v Hongkongu sa vystupňovali sa od konca júna, keď Čína uviedla do platnosti nový zákon o národnej bezpečnosti. Tieto zásahy vyvolali znepokojenie na Západe a obavy o osud miliónov ľudí, ktorí vlani protestovali proti rastúcemu vplyvu Číny na poloautómnom území Hongkongu.

Demonštranti protestujú proti zatknutiu hongkonského mediálneho magnáta Jimmyho Laia v Hongkongu počas protestného zhromaždenia pred čínskym veľvyslanectvom v Soule 11. augusta 2020. Foto: TASR/AP

Kontroverzne prijímaný čínsky zákon umožňuje stíhanie osôb za rozsiahle spektrum aktivít údajne smerujúcich k odtrhnutiu Hongkongu od Číny. Previnilcom hrozia väzenské tresty od troch do desiatich rokov a v najhorších prípadoch aj doživotie.

Podľa kritikov zákon obmedzuje doterajšie slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala bývalú britskú kolóniu pod svoju správu. Hongkong sa vtedy stal osobitnou administratívnou oblasťou Číny na základe princípu “jedna krajina, dva systémy”.  

- Reklama -