Lavrov žiada prepustiť novinárov zadržaných počas protestov v Bielorusku

0
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vpravo) počas spoločnej tlačovej konferencie so svojím nemeckým rezortným parnerom Heikom Maasom po ich stretnutí v Moskve 11. augusta 2020. (Foto: TASR/AP)

Niekoľko ruských novinárov, ktorí sa spravodajsky venovali povolebným protestným akciám v bieloruskej metropole Minsk, už niekoľko hodín nepodalo o sebe žiadne správy. Informoval o tom spravodajský portál Meduza.io.

Najmenej 20 hodín sa nedá spojiť so spravodajcom ruského portálu Znak.com. Od pondelka večera nie sú správy ani o fotografke agentúry RIA Novosti.
Vyše 40 hodín sa nedá spojiť ani s bieloruským novinárom na voľnej nohe Stanislavom Ivaškevičom, ktorý svojho času písal súbor článkov o ženách v živote úradujúceho prezidenta Alexandra Lukašenka. Článok bol publikovaný pred niekoľkými dňami.

Redakcii Meduza.io sa od noci na 10. augusta tiež nedarí nadviazať kontakt so svojím spravodajcom v Minsku.
Podľa bieloruských médií v noci na 10. augusta, keď sa po skončení hlasovania v prezidentských voľbách v Minsku i ďalších bieloruských mestách začali protestné zhromaždenia, bieloruské bezpečnostné zložky zadržali najmenej 17 novinárov.
Časť z nich už prepustili a niektorí medzičasom už aj odcestovali z Bieloruska, informoval portál Meduza.io.

O prepustenie všetkých zadržaných novinárov v utorok popoludní požiadal bieloruské úrady aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Počas protestov proti výsledkom prezidentských volieb, ktoré po nedeli pokračovali aj v pondelok večer, zadržali bieloruské bezpečnostné zložky večer viac než 2000 ľudí, uviedol bieloruský minister vnútra v utorkovom vyhlásení.

Najpočetnejšie boli zhromaždenia v Minsku, Breste, Mahiľove a Navapolacku, pričom v bieloruskej metropole a Navapolacku “musela polícia použiť svoje špeciálne prostriedky”, aby demonštrantov spacifikovala, uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Oľga Čemodanovová.
      Podľa nej bolo pri výkone svojej služby zranených 21 príslušníkov polície.
      Informácie o obetiach na životoch hovorkyňa neposkytla. Ministerstvo vnútra však predtým uviedlo, že počas protestov zomrela jedna osoba, ktorej údajne v rukách explodovala výbušnina.
      Po prvom dni protestov ministerstvo vnútra informovalo o zadržaní 3000 demonštrantov v 33 mestách krajiny, dodal portál Meduza.io.

- Reklama -