Analytik Koršňák: Priemysel sa zotavuje, úroveň vlaňajška ešte ale nedosiahol

0
Ľubomír Koršňák, analytik (Foto: PL.sk)

Produkcia priemyslu sa v júni ďalej zotavovala, najmä v autosektore. Uviedol to v komentári k júnovej priemyselnej produkcii analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

Väčšina odvetví slovenského priemyslu však podľa neho aj napriek pomerne silnému zotaveniu produkcie, v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi, stále vykazovala nižšiu produkciu ako v rovnakom období minulého roka. Výnimkou v tomto smere boli odvetvia chemického priemyslu, ktorých produkcia naopak medziročne relatívne silne rástla a v úhrne tak zmierňovali medziročný pokles priemyslu až o 1,94 percentuálneho bodu (p. b.), z toho petrochémia o 1,37 p.b.

„Treba však poznamenať, že do čiernych čísel odvetviam chémie v júni nepomohlo ani tak výrazne zotavenie po odznení hlavnej vlny pandémie, ako skôr nízka minuloročná porovnávacia báza, najmä v petrochemickom priemysle,” poznamenal.

Motorom zotavenia priemyslu v júni bol podľa Koršňákových slov najmä kľúčový sektor slovenského priemyslu – výroba dopravných zariadení.

„Pokoronavírové zotavenie produkcie sme však mohli pozorovať naprieč sektormi slovenského priemyslu, keď mierny medzimesačný pokles produkcie zaznamenal len drevospracujúci priemysel a prehĺbenie medziročného poklesu produkcie v júni nevykázal žiaden priemyselný sektor. Produkcia automobilového sektora sa i pod vplyvom zotavujúcich sa predajov nových áut na kľúčovom európskom trhu (ale i na čínskom) v júni opäť výraznejšie zvýšila,” informoval Koršňák.

Doplnil, že indikátor nálady v slovenskom priemysle naznačuje, že jeho zotavovanie by malo pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. V prvotnej fáze zotavenia pritom môžu čísla produkcie nafukovať aj odložené (nerealizované) objednávky spred pandémie. Nie je preto úplne vylúčené ani, že dočasne uvidíme produkciu priemyslu i na úrovniach prevyšujúcich rovnaké obdobie minulého roka.

„Nižšia dovolenková produkcia pritom môže prípadné pokoronavírové dobiehanie v rastových číslach ešte zvýrazňovať. Postupne by však malo nastať zreálnenie produkcie aktuálnemu dopytu. Predpokladáme pritom, že pandémia permanentne vymazala časť dopytu, najmä pri investičných tovaroch, a produkcia na jeseň bude zaostávať za úrovňami spred roka. Pričom úrovne spred krízy by mohol dosiahnuť najskôr až v druhej polovici budúceho roka, resp. v úvode roka 2022. Z pohľadu slovenského priemyslu bude kľúčové najmä zotavenie sa európskeho trhu s novými autami,” dodal Koršňák.

Podľa Evy Sadovskej, analytičky Wood & Company júnové štatistiky potvrdili predpoklad, že dno, resp. najvýraznejší pokles už má priemysel zrejme za sebou.

„Pozitívny trend vývoja očakávame aj v nasledujúcich mesiacoch. Na ružové okuliare je zrejme ešte priskoro a trochu opatrnosti ešte nezaškodí. Pri priemyselnej výrobe či zahraničnom obchode svoju rolu totiž zohráva práve dopyt zo zahraničia. Inak povedané, v súvislosti s produkciou v priemysle nás musí zaujímať či už boj s COVID-19 alebo naštartovanie a vývoj ekonomiky nielen u nás, ale predovšetkým vo svete – u našich najväčších obchodných partnerov,” doplnila Sadovská.

Štatistický úrad (ŠÚ) SR informoval, že priemyselná produkcia v júni 2020 dosiahla výkon na úrovni 91,5 % minulého roka, v porovnaní s júnom 2019 bola nižšia o 8,5 %. Oproti máju 2020 sa priemyselná produkcia v júni 2020 po zohľadnení sezónnych vplyvov zvýšila o 21,7 %.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu