pondelok, 21 septembra, 2020
13.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Analytik Koršňák: Priemysel sa zotavuje, úroveň vlaňajška ešte ale nedosiahol

Analytik Koršňák: Priemysel sa zotavuje, úroveň vlaňajška ešte ale nedosiahol

Produkcia priemyslu sa v júni ďalej zotavovala, najmä v autosektore. Uviedol to v komentári k júnovej priemyselnej produkcii analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

Väčšina odvetví slovenského priemyslu však podľa neho aj napriek pomerne silnému zotaveniu produkcie, v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi, stále vykazovala nižšiu produkciu ako v rovnakom období minulého roka. Výnimkou v tomto smere boli odvetvia chemického priemyslu, ktorých produkcia naopak medziročne relatívne silne rástla a v úhrne tak zmierňovali medziročný pokles priemyslu až o 1,94 percentuálneho bodu (p. b.), z toho petrochémia o 1,37 p.b.

„Treba však poznamenať, že do čiernych čísel odvetviam chémie v júni nepomohlo ani tak výrazne zotavenie po odznení hlavnej vlny pandémie, ako skôr nízka minuloročná porovnávacia báza, najmä v petrochemickom priemysle,” poznamenal.

Motorom zotavenia priemyslu v júni bol podľa Koršňákových slov najmä kľúčový sektor slovenského priemyslu – výroba dopravných zariadení.

„Pokoronavírové zotavenie produkcie sme však mohli pozorovať naprieč sektormi slovenského priemyslu, keď mierny medzimesačný pokles produkcie zaznamenal len drevospracujúci priemysel a prehĺbenie medziročného poklesu produkcie v júni nevykázal žiaden priemyselný sektor. Produkcia automobilového sektora sa i pod vplyvom zotavujúcich sa predajov nových áut na kľúčovom európskom trhu (ale i na čínskom) v júni opäť výraznejšie zvýšila,” informoval Koršňák.

Doplnil, že indikátor nálady v slovenskom priemysle naznačuje, že jeho zotavovanie by malo pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. V prvotnej fáze zotavenia pritom môžu čísla produkcie nafukovať aj odložené (nerealizované) objednávky spred pandémie. Nie je preto úplne vylúčené ani, že dočasne uvidíme produkciu priemyslu i na úrovniach prevyšujúcich rovnaké obdobie minulého roka.

„Nižšia dovolenková produkcia pritom môže prípadné pokoronavírové dobiehanie v rastových číslach ešte zvýrazňovať. Postupne by však malo nastať zreálnenie produkcie aktuálnemu dopytu. Predpokladáme pritom, že pandémia permanentne vymazala časť dopytu, najmä pri investičných tovaroch, a produkcia na jeseň bude zaostávať za úrovňami spred roka. Pričom úrovne spred krízy by mohol dosiahnuť najskôr až v druhej polovici budúceho roka, resp. v úvode roka 2022. Z pohľadu slovenského priemyslu bude kľúčové najmä zotavenie sa európskeho trhu s novými autami,” dodal Koršňák.

Podľa Evy Sadovskej, analytičky Wood & Company júnové štatistiky potvrdili predpoklad, že dno, resp. najvýraznejší pokles už má priemysel zrejme za sebou.

„Pozitívny trend vývoja očakávame aj v nasledujúcich mesiacoch. Na ružové okuliare je zrejme ešte priskoro a trochu opatrnosti ešte nezaškodí. Pri priemyselnej výrobe či zahraničnom obchode svoju rolu totiž zohráva práve dopyt zo zahraničia. Inak povedané, v súvislosti s produkciou v priemysle nás musí zaujímať či už boj s COVID-19 alebo naštartovanie a vývoj ekonomiky nielen u nás, ale predovšetkým vo svete – u našich najväčších obchodných partnerov,” doplnila Sadovská.

Štatistický úrad (ŠÚ) SR informoval, že priemyselná produkcia v júni 2020 dosiahla výkon na úrovni 91,5 % minulého roka, v porovnaní s júnom 2019 bola nižšia o 8,5 %. Oproti máju 2020 sa priemyselná produkcia v júni 2020 po zohľadnení sezónnych vplyvov zvýšila o 21,7 %.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

ANALÝZA Slováci nešetria, výdavky na opravu práčky alebo auta ich preto nepríjemne prekvapia

Slováci nešetria pravidelne, preto ich často výdavky napríklad na opravu práčky alebo auta vedia nepríjemne prekvapiť. Vyplýva to z analýzy, o ktorej informovala...

Tropická búrka Beta zasiahne pobrežie Texasu

Tropická búrka Beta, ktorá sa v súčasnosti nachádza nad Mexickým zálivom južne od pobrežia amerických štátov Texas a Lousiana, by mala v noci...

V Bielorusku pri protestoch zadržali viac ako 230 ľudí

Počas úradmi nepovolených protestov proti spornému znovuzvoleniu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka bolo v nedeľu v rôznych mestách krajiny zadržaných viac ako 130...

Novela zákona o VŠ bude budúci rok, potvrdil šéf rezortu školstva

S komplexnou novelou zákona o vysokých školách, respektíve novým zákonom o vysokých školách, chce rezort školstva prísť v prvej polovici budúceho roka. V nedeľnej...

Košickú ZOO navštívilo viac ako 200 000 ľudí napriek dvojmesačnej uzávere

Zoologickú záhradu Košice aj tento rok navštívilo viac ako 200 000 návštevníkov. Stalo sa tak aj napriek dvojmesačnému uzatvoreniu areálu počas prvej...

Pompeo označil kolumbijského prezidenta za “ozajstného lídra v oblasti Latinskej Ameriky”

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v sobotu kolumbijského prezidenta Ivána Duqueho označil za "ozajstného lídra v oblasti Latinskej Ameriky" a pochválil i jeho...

Obálka s ricínom smerujúca do Bieleho domu prišla zrejme z Kanady

Obálka adresovaná Bielemu domu, ktorá obsahovala jed ricín a ktorú zadržali americkí federálni úradníci, zrejme prišla z Kanady. Vyplýva...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,677 +131 Dnes Úmrtí 39 Uzdravení 3,548 Infikovaných 3,090 Last updated: 21. septembra 2020 - 01:08 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky